EN

Search

מהיר יותר, חזק יותר, יפה יותר

אשר וטורי

סקירת מגוון אופנועי הים אשר עושים בימים אלה את טבילת המים הראשונה שלהם, מעלה כי הם מצטיינים בכל מה שהצרכנים של השוק הזה מבקשים: ביצועים, נוחות מירבית, עוצמה שחותכת את המים ולא פחות חשוב: עיצובים חדשניים ומהממים. יוקרתי ויקר. מי קבע שיש מיתון במשק?

סקירת מגוון אופנועי הים אשר עושים בימים אלה את טבילת המים הראשונה שלהם, מעלה כי הם מצטיינים בכל מה שהצרכנים של השוק הזה מבקשים: ביצועים, נוחות מירבית, עוצמה שחותכת את המים ולא פחות חשוב: עיצובים חדשניים ומהממים. יוקרתי ויקר. מי קבע שיש מיתון במשק?
בעוד מספר שבועות, יעלו ויבואו ארצה הדגמים החדשים של אופנועי הים ויצביעו כמדי שנה על כיווני ההתפתחות החדשים של הספורט הימי הזה. השנה, כך אומרים היבואנים, אופנועי הים יהיו גדולים יותר, בעלי עוצמה רבה ביותר, יתרונות טכנולוגיים רבים ולא פחות חשוב: מעוצבים על פי צו האופנה העולמי. שתיים מבין שלוש חברות אופנועי הים המיוצגות בארץ, משתתפות בחגיגה. השתיים הן "ימהה" ו"סידו". החברה השלישית, קוואסקי, מסתפקת בדגם האולטרא המופלא, אותו ייבאה החברה גם בשנה שעברה.
שם המשחק השנה: אופנועים בעלי שלושה צלינדרים. המשמעות היא שאופנועי ים אלה צורכים דלק רגיל ללא שמן כקודמיהם שצרכו דלק ושמן יחד. על פי הצפי של המומחים, אופנועי ים אלה יהיו מסורבלים פחות, ונוחים להפעלה. יחד עם זאת, הם בעלי עוצמה רבה המגויסת לטיולים משפחתיים או לביצועים ספורטיביים בין הגלים. יתרון טכני נוסף של אופנועי ים אלה: מערכת האנטי קולר המאפשרת לרדיאטור להתקרר על ידי מי הים, מבלי שמים מלוחים יכנסו לאזור המנוע.
אבי חיון, בעל מוסך ותיק לאופנועי ים: "אלה מנועים שקטים מאוד, שעושים את העבודה כמו שצריך גם בתנאי ים קשים יחסית, בזכות העוצמה שלהם. אל תשכח שרובם מיובאים ארצה בנפח של 1000 סמ"ק ומעלה. וזה משהו משהו".
 
יציבות על חשבון הספורטיביות
אשתקד, הפתיעה חברת סידו את ענף אופנועי הים כאשר ייבאה ארצה את האופנוע התלת מושבי GTX בעל מנוע הזרקת דלק באופן ישיר לבוכנה. אגב, אפילו כלי הרכב הרגילים ברובם עדיין לא עובדים בשיטה זו. אופנוע זה היה השנה פופולרי מאוד, למרות משקלו. משקל זה העניק לו מצד שני יציבות רבה. יציבות זו מאפשרת להושיב על שלושת המושבים את המשפחה ולצאת לטיול לאורך החוף. ימהה לעומת זאת, ייבאה ארצה אופנוע ים מתחרה עם מנוע רב עצמה משלה. אגב, מנוע דומה משמש גם את אופנועי הכביש הרגילים של החברה.
השנה, מנועים אופנועי הים החדשים מבית סידו, נעים בין 720 סמ"ק ל – 1000 סמ"ק, ומפיקים בין 85 ל – 130 כוחות סוס. כך למשל, אופנוע ה RX מתוצרת ROTAX , מצויד במנוע 1000 סמ"ק המספק 130 כוחות סוס. אופנוע זה הפופולרי מאוד בקרב המגזינים המקצועיים לאופנועי ים מתמקד ברכיבה ספורטיבית. יכולת ספורטיבית זו מסתייעת בשוקע חדשני. האופנוע נוח מאד, הפעלתו פשוטה, ועל ידי כך מאפשר רכיבה בטוחה ויבשה לשני רוכבים.
כיאה לאופנוע יוקרתי, ה RX מצויד היטב באביזרים רבים וכן במערכת TRIM והילוך אחורי המסייעות ליכולות הספורטיביות שלו. מערכת הבקרה של האופנוע כוללת יחידת מחשב המעדכנת את הרוכב בנתונים שונים לגבי מצב האופנוע.
אופנוע עם נתונים בסיסיים דומים, אבל עם יכולות ביצוע ספורטיביים יותר, הוא אופנוע ה- RXDI . היכולות הספורטיביות שלו מבוססות על טכנולוגיית הזרקת הדלק שלו, ועל יכולת לספק תגובת מצערת חדה וליניארית. גם ה RX DI כמו ה- RX הרגיל, כולל יחידת בקרה ממוחשבת ומערכת TRIM המשולבת בהילוך האחורי.
אחד האופנועים הספורטיביים הנחשבים ביותר הוא ה XP . גם ה- XP התברך במנוע 1000 סמ"ק המייצר 130 כוחות סוס. אבל יתרונו הגדול ביחס הספק – משקל הנחשב לטוב ביותר בקטגוריה. בזכות המבנה הייחודי שלו, יש לו אפשרות להגיע לכלל ביצועים מדהימים. ה- XP הוא אופנוע ים ישיבה היכול להגיע לביצועיו המכסימאליים עם רוכב אחד. אבל בקלות יכולים לרכב עליו גם שני רוכבים. האופנוע משוכלל מאוד, ומאפשר שליטה מלאה בכלי.
אופנוע-ים ספורטיבי נוסף הוא ה- GTX הותיק, גם הוא עם מנוע 1000 סמ"ק ו – 130 כוחות סוס. ה- GTX אינו אופנוע חדש, אבל השנה הוא מגיע ארצה עם גוונים צעירים וספורטיביים של צהוב-שחור-טיטניום. לעומת ה XP המיועד לשני רוכבים, ה GTX מיועד לשלושה רוכבים וכולל שלוש מושבים נוחים למדי.  ראוי לציין כי אופנוע זה מועדף בארץ על ידי משמר החופים של המשטרה וכוחות הצלה שונים.
לעומת ה-XP הקל יחסית והביצועים הוירטואוזיים, אופנוע הים LRV DI יכול להיחשב בקלות כהיפוך הגמור שלו, בזכות גודלו המרשים. הגודל של ה LRV DI נגרם בזכות תא אחסון מדהים בגודלו, מה שמאפשר לו לשאת ללא קושי משפחה בת ארבע נפשות, ולזכות בתואר "אופנוע הים המשפחתי ביותר" במלוא מובן המילה.
הגרסה העכשווית של ה LRV DI כולל מנוע DI מוזרק דלק לתגובת מצערת, דבר המאפשר לו יכולת מסוימת לביצועים במים, אם כי בפרוש הוא אינו מיועד לזה, אלא לטיולים משפחתיים סולידיים. טיולים אלה מתאפשרים גם ובעיקר ארבעת המושבים שלו, וכושר האחסון המשמעותי מאוד (678 ליטרים). אגב גם מיכל הדלק שלו גדול למדי ויכול להכיל 94 ליטרים של דלק. יתרונות אלה הופכים אותו למושלם עבור מטרות תיור. אין פלא איפה שסיסמת המכירות של האופנוע " LRV היא : "כדי לעזוב את הכל, וכדי לקחת הכל איתך". משקל ה- LRV הוא 435 קילוגרם, ואורכו 4 מטרים, מה שמאפשר גם לארבעה רוכבים שלא לפספס אף מילימטר מן התענוג.
אחד האופנועים המפוארים (והיקרים) ביותר הוא ככל הנראה ה- GTX RFI הנחשב לקדילק של סידו. האופנוע כולל מנוע ROTEX מוזרק דלק 800 סמ"ק, המצליח להפיק 105 כוחות סוס. מנוע זה נחשב לחסכוני במיוחד בצריכת הדלק והשמן, וכולל מערכת המפחיתה את זיהום המים ב- 70% יחסית למנועי שתי פעימות מקבילים. גם GTX RFI שייך לקטגוריית התלת מושב. אך לעומת הGTX הרגיל, ה- RFI מאובזר מאוד ומעוצב מעט שונה כדי שיחשב ליוקרתי יותר.
דגם נוסף מסדרת GTI הוא ה- LE המיועד בעיקר לצורכי סקי וענפי ספורט מים אחרים. אופנוע הים GTI LE קל יחסית, רק 272 ק"ג, מצויד במנוע קטן יחסית, מסדרת 720 סמ"ק. מנוע זה מפיק 85 כוחות סוס בלבד. היתרון המרכזי שלו הוא התאוצה החזקה, ויחד עם זאת יציבות יוצאת דופן בזכות המבנה והשוקע שלו המבוסס על דגם ה- RX המוארך. אופנוע הים ה- GTI LE כולל מערכת שעונים מדרגת טיפוס וכן מערכת OPAS . גם אופנוע זה שייך למשפחת התלת מושב, והוא מגיע ארצה בצבעים מטליים שונים וכן אבזור סולידי הכולל שטיחים ומגיני שמש.
בין אופנועי הים הנמכרים השנה, אין הרבה מציאות. יוצא דופן מבחינה זו הוא ה GTI הנמכר במחיר נמוך יחסית. יחד עם זאת, גם אופנוע הים GTI הוא בעל מנוע רוטקס 720 סמ"ק המפיק 85 כוחות סוס. האופנוע בעל משקל עצמי נמוך, תאוצה חזקה, יציבות גבוהה יחסית בזכות מערכת ההיגוי OPAS ומזכיר במידה מסויימת את ה LE . אופנוע ה GTI יותר אופנוע משפחתי מאשר אופנוע ספורטיבי, וסוחב ללא קושי שלושה רוכבים.  ה GTI מצויד השנה יותר מתמיד באביזרי נוחות. כגון תיק נשיאה מיוחד המתחבר לאופנוע. פשוט אופנוע נחמד ונוח.
 
אופנוע ים ב- 52,000 ש"ח
לאחדים מבין אופנועני הים, אופנועים אלה מזכירים את הרולס רויס. הם מעוצבים באופן מפואר למדי, וכוללים אביזרי נוחות לא מעטים. גם הצבעים שלהם נבחרו בהתאם. בדרך כלל שילובים של זהב ושחור העושים רושם רב על החבר'ה בחוף. "יש בהם הרבה דעווין, רעש וצילצולים. כל מה שהישראלים נגנבים ממנו" אומר משהו. מעלה נוספת אצל אופנועי הים השנה, האהודה מאוד על הרוכבים הישראלים היא האמינות. מלכתחילה, הייתה זו הסיבה המרכזית להתאהבות של הישראלים במכוניות היפניות החל מימי הסוברו העליזים בראשית שנות השמונים. גם כאן האמינות ממלאת תפקיד מרכזי. על פי הבטחות היבואנים, האופנועים החדשים לא אמורים ממש להכיר את המוסך, מלבד טיפולי תחזוקה שוטפים, נחכה ונראה.
אופנועים אלה אינם זולים כלל ועיקר. מחיר החדשים עשוי להגיע לכ – 52,000 שקלים. בענף אופנועי הים, לא ממש מודאגים והכל בטוחים שהלקוחות עוד יעמדו בתור. כמו בתחום מוצרי מותרות אחרים, המיתון לא ממש מורגש כאן. ובכלל לא בטוח שמעט פורקן בחוף הים בשבת צריך להזיק למישהו בימים אלה של פיגועים ומתח בטחוני מעיק.
דילוג לתוכן