לדוג ב"סטייל"

מאת ר/ח פטריק סקיאצה

האם sunseeker יצרנית יאכטות הפאר האנגלית מצאה את השילוב המושלם בין יאכטות פאר ליאכטות המיועדות לדיג ספורטיבי? רב חובל פטריק סקיאצה capt.patrick Sciacca כתב המגזין האמריקאי Power Boat and Motor Yachting מנסה לענות על השאלה המסקרנת.

מצאתי את ה- Sportfisher 37 (Hull No. 1)  עוגנת לצד מגוון רחב של יאכטות מנוע בוהקות ומרשימות במתחם שלSunseeker שבפלורידה. הנתון הראשון אשר בלט לנגד עיני היה רוחב היאכטה :  11.7 רגל (3.7 מטר), הרוחב בלט מכיוון שביאכטות דומות באותו גודל הרוחב הממוצע הוא של 10-10.5 רגל, כלומר חצי מטר פחות וזה משמעותי. הדגמים המתחרים מציעים בד"כ אופציה לתא היגוי קטן או סיפון פתוח לחלוטין. ה – Sunseeker 37 הולך צעד נוסף ומציע תא מפואר ומרווח יחסית מתחת לסיפון וע"י כך מאפשר שיט מהנה ומרוח יותר בנוסף לעיסוק בדיג..
 
התא, הנו תא פתוח עם מיטה זוגית בתצורת V בחרטום וספת עור בסלון. גובה התא הנו 6.2 רגל גובה מרשים במיוחד בסירות בגודל דומה. המטבחון כולל בתוכו מקרר, כיריים ומיקרו. הסירה מצוידת כמובן בטלביזיה LCD . בדומה לאחיותיה הגדולות MANHATTAN ו- PREDATOR גם ל – 37 גימור סאטן דובדבן עדין ויוקרתי. ביאכטה קיים תא שירותים גדול עם שירותי ואקום, כיור ומקלחת המאפשרת שימוש בעמידה (גבוהה יחסית). החיסרון היחיד בפנים הוא במיעוט שטחי אחסנה, בקושי יש מספיק מקום לבגדים לזוג הבא להעביר סוף שבוע. ארונות קטנים המחופים במראות בחרטום מאפשרים אחסון נוסף.
 
בנוסף לתא המרשים, רוחב היאכטה מאפשר סיפון רחב עשוי עץ טיק מסביב לעמדת הניהוג. הסיפון הנו כה רחב שהרגליים הגדולות שלי (מידה 10 ) יכולות היו להיכנס זו לצד זו, וללכת בבטחה לסיפון חרטום.
בחרטום קשה שלא להבחין בשטח המוכן למזרון השיזוף. כן קראתם נכון, מזרון שיזוף ביאכטת דייג! את זה עוד לא ראיתי בדגמים מתחרים בגודל זה. אזור זה אידיאלי כמובן לחברים ו/או נשים אשר אינם מתעניינים בדייג.
 
ה- 37 זכתה אצלי בניקוד גבוה  מאוד בכל הנוגע לארגון הפנימי, העיצוב והשימוש המרשים בעץ טיק לסיפון. אך האם כל אלו יתחברו ליאכטת דיג אמיתית המאפשרת דיג ספורטיבי? (אני מודה כי בתור מי שמחזיק ביאכטת דיג באורך 31 רגל מדגם מתחרה זה נראה לי קשה). מהחרטום חזרתי לקוקפיט בעוד JOHN (הסקיפר של SUNSEEKER ) התניע את שלושת המנועי היאמה 250 כ"ס (שני מנועי דיזל פנימיים הם אופציה). התמרון התבצע בקלות רבה בעזרת המצערות (טרוטלים) של MORSE . ג'והן הסב את תשומת לבי לאפשרות הוספת חרטומן (מנוע חרטום)  של וולו-פנטה.
 
בעודי מתהלך בקוקפיט מדדתי כ- 20 מ"ר של סיפון שממש ניתן לעבוד בו. זה נראה לי גבולי ליאכטה  בגודל זה. הסיבה  לסיפון בגודל זה נובעת מהעובדה שדוכן הפיקוד (קונסול) ממוקם יחסית מאחור על מנת לאפשר ישיבה נוחה גם לפניו. ארגזי הדיג אשר נמצאים בדופנות היאכטה מספיקים לכמה טונות גדולות או לוקוסים. מיכל המים המיועד לפיתיונות חיים ( (LIVEWELL ממוקם במיקום נוח ומאפשר כמות נכבדת של פיתיונות. הכיור שלידו מאפשר לשמור על ידיים נקיות בזמן ואחרי חיתוך וסידור הפיתיונות. למרות שיש מעמדים המחזיקים 10 חכות חסר מעמד מוסתר של החכות כאשר הן לא בשימוש. אם הנכם קונים ציוד איכותי ויקר הייתי ממליץ על קיבוע מעמדים נוספים בגג הקשיח.
 
למרות הנתונים שאינם מושלמים בנושא אחסון ציוד הדייג, ה-37 פשוט מדהימה בביצועי הים שלה. ג'והן לקח את ה-37 לעומק הים כאשר עננים סמיכים ושחורים כיסו לחלוטין את השמים וגשם החל לרדת. עמדתי לפני עמדת הפיקוד בניסיון לקרוא את שעון המהירויות כאשר ג'והן "הדביק" את המצערות והיאכטה החלה "לעוף". גוף היאכטה העשויה סיבי זכוכית בעבודת יד מצויד בשתי שפות אורכיות המיועדות להקטין את גרר  היאכטה כדי להגדיל את המהירות ולהרחיק את הנתזים לצדדים. בסל"ד של 5,500 הוביל את היאכטה בבטחה למהירות של 54.4 קשר! במהירות זאת פגיעת טיפות גשם המכאיבות הופכת לבלתי נסבלת. הורדנו את הסל"ד ל-4000 וזכינו לשיוט נעים במהירות של 39.3 קשר.
 
הופתעתי לגלות שהיאכטה אינה מצוידת במערכת לניהול דלק מתוצרת יאמה, אי לכך לא הצלחתי לרשום את תצרוכת הדלק המדויקת ונאלצתי להסתפק בהצהרת היצרן. הנתון שקיבלנו  מצביע על תצרוכת דלק של כ – 220 ליטר לשעה באופציית מנועי בנזין החיצונים וכמובן הרבה פחות באופציית מנועי הבנזין הפנימיים. כל זאת במהירות שיוט חסכונית. מכאן הגענו למסקנה שמיכלים בקיבולת של 1500 ליטר באופציית הבנזין ו-1000 ליטר באופציית הדיזל מאפשרים טווח מספיק להפלגת סופ"ש. אם בחרתם במנועים חיצוניים יש לקחת להפלגה ארוכה שמן נוסף כיוון שמנועי שתי פעימות צורכים הרבה שמן. יש אפילו תא אכסון מיוחד מתחת לעמדת הפיקוד למיכלים נוספים. מנועי ארבע פעימות חיצוניים הם לדעתנו החלופה המועדפת.
 
כאשר סיימתי את מדידות המהירות, פניתי לבדיקת ההיגוי. מצאתי היגוי רך ועדין עד כדי היגוי יתר לעיתים. לקח לי קצת זמן להתרגל לשלושת המצערות אך לאחר כמה דקות תרגול השטת ה-37 התגלתה ככיף בלתי ניתן לתיאור. זויות הראיה היו טובות בכל טווחי המהירות. מצב הים היה נוח כך שאיני יכול להעיד על  ביצועי ההפלגה בים גבוה. ה- 37 "יושבת" היטב ומאפשרת הפלגה נוחה  במיוחד בכל סל"ד. לולא מגבלת המהירות אשר הוכתבה ע"י הגשם ה- 37 הייתה מפליגה  במהירות מספקת  על מנת לייבש אותנו ממנו.
 
בסיום היום בעודי מייבש את שיערי, הרהרתי האם SUNSEEKER  שהיא שחקנית רצינית וידועה בשוק הכתה את השוק בדגם ראשוני ומהפכני זה??.. התשובה שלי היא חיובית. נכון ה-37 אינה ספינת דייג קשוחה וזהו גם אינו יעודה. היא בהחלט ספינת כיף אשר משלבת באופן מרשים יכולות דייג ותיור. ברמת הגימור והביצועים אין לה מתחרות. קווי העיצוב הסקסיים מאפשרים לה להיות ספינת עזר ליאכטות-על גדולות, שאין להן מגבלות תקציב ויכולות לבחור את הטוב ביותר. לסיכום למרות תנאי השוק הצפוף והתחרותי בקטגורית סירות בעלות עמדת פיקוד מרכזית (Center Console), הרבגוניות של ה – Sportfisher 37  הופכת אותה לטוענת לכתר.