לגרד את החוף – אוונטורה 23.5- הפלגת מבחן

יוסלה דרור

מה אורך קו החוף של ישראל? התשובה: "תלוי באיזה כלי שיט אתה מפליג". אם תפליג ביאכטה גדולה, קו החוף יהיה קצר יותר מאשר אם תפליג בכלי שיט קטן אשר מסוגל לגרד את החוף ולהיכנס לכל מפרץ קטן.

בלשון הימאים נקרא המושג הזה בשם "פרדוקס קו החוף".
ככל שנמדוד את אורך חופי ישראל בסרגל קטן יותר כך נוכל למדוד את כל פיתוליו ומפרציו,והוא יהיה ארוך יותר. בסירה קטנה, בעלת שוקע נמוך אפשר להיכנס למפרצים ומעגנים קטנים לאורך חופי הארץ.יש לאן להכנס.
לאחרונה הגיעה ארצה קטמרן מתוצרת אוונטורה, אורכה 23.5 פיט. ככל קטמרן השוקע של היאכטה הינו נמוך ולכן החלטנו לבחון את היאכטה בהפלגות גילוי חופים. כקטמרן ליאכטה שני תאים המיועדים כל אחד לזוג, יש בה מטבח בסיסי והכנה לשירותים. ביאכטה שהפלגנו לא היה צלון אך יש הכנה להרכבת Spray Hood להצל את המרחב האמצעי. המבנה השטוח של היאכטה מאפשר עגינה במפרצים על ידי זריקת עוגן. היעדר שידרן (keel) והשוקע הנמוך (55 ס"מ) מאפשרים גם הגעה עד קו החוף. בים שקט. ניתן אפילו לעלות בעדינות על החוף עצמו, לתת לסירה לנוח על השדרית ולרדת יבשים אל החוף.
 
הפלגת מבחן
את ההפלגה על האוונטורה התחלנו במרינה הרצליה. באמצעות מנוע 6 כ"ס העברנו את הקטמרן לצד הנכון של שובר הגלים. תמרון הקטמרן בתוך המרינה פשוט יחסית, אולם יש לזכור כי למנוע כוח מוגבל, במיוחד כשמדובר במנוע אחד לשני גופים. יש צורך להתחשב ברוח.
יצאנו לים, הנפנו מפרשים וכיבינו מנוע. הקטמרן נוחה לתפעול. להנפת הראשי הותקנה מסילה עליה מורכבות "קרוניות", כך שהרמתו מתוך שק המפרש ידידותית. החלוץ נפתח ונסגר באמצעות מגלול (Jib Roller). צמצום המפרשים נעשה באמצעות חבל למתיחת הקרן וטבעות על המנור לקיבוע הפינה הקדמית.
באוונטורה יש שני מוטות היגוי (Tiller), המוט הכפול מאפשר היגוי נוח בכל מפנה וידית הארכה טלסקופית מקלה על העבודה בצוות מצומצם.
 
בעלייה לרוח קדמית, הראשי הגדול, כיאה לקטמרן, נותן הרבה כוח ושחיפים לכל רוחב המפרש (fully batten) משפרים את יכולת החידוד של היאכטה. לביצוע סיבוב, חייבים לשמור על קדמית חדה ומהירות טובה. מתיחת הראשי בזמן הסיבוב ושימוש ב"בטן הפוכה" של החלוץ מסייעים מאד לעבור את קו הרוח ולגלוש למפנה החדש. כשמפליגים בקטמרן צריך לזכור תמיד שייתכן ולא נצליח להסתובב כנגד הרוח, ולכן נשאיר מספיק מרחב ים לביצוע מהפך לצורך החלפת מפנה. גם בביצוע מהפכים יש להשקיע מעט ימאות, הראשי הגדול ביחס לחלוץ לא יאפשר ירידה מהרוח אם לא ישוחרר במהלך הירידה. בירידה לגבית, קטמרן בעלת ראשי גדול וחלוץ קטן יועדה להפליג עם קצת יותר "בטן". ספיניקר המונף באמצעות שרוול ("sock") הוא קל ונוח לתפעול ותוספת המהירות שלו ברוחות כהות מבורכת.
 
אין צורך ברישיון משיט
הפופולאריות של יאכטות בגדלים אלו בארץ נובעת, בין השאר, מהגדרות משרד התחבורה. כל עוד הספק המנוע אינו עולה על 6 כ"ס ואורך הסירה אינו עולה על 7 מטרים, אין צורך ברישיון משיט. עובדה זו מינפה מאוד את שוק כלי השיט הנכנסים לקטגוריה זו. בעלות נמוכה, ללא השקעה בקורס מקיף, ניתן לצאת לים ולהפליג. הייחוד של האוונטורה בקטגוריה זאת של כלי השיט הוא בעצם היותה קטמרן, כך שבאורך של 6.99 מ', אנחנו מרוויחים שטח מחיה מרווח הנפרש לרוחב של קצת יותר מ-4 מטרים. האפשרות לפרוש רגליים בסירה קטנה והטרמפולינה בחרטום מאפשרים חווית הפלגה נעימה, קרובה למים ועדיין מרווחת.
 
ה"מאבק" הנצחי שבין קטמרן ל Mono hull לא פסח גם על הכלים הקטנים. הקטמרן יציבה, מרווחת מאד יחסית לגודלה ומהירה ברוחות כהות. לעומת זאת, ההפלגה ללא הטיה (וללא שדרן) פוגעת ביכולת החידוד כמו בכל קטמרן. היבט נוסף של שוקע נמוך והפלגה ללא שדרן הוא ביצוע הסיבובים, דבר ההופך מאתגר יותר בהיעדר ציר סיבוב במרכז הסירה. כנראה שגם בעניין זה מדובר בסוגיה של טעם וריח. שייט בריטי שחי כמה שנים על קטמרן סיכם לי את עניין יכולת החידוד במשפט אחד:
"A gentleman would never walk up-hill".
 
לסיכום
מעטים בעלי היאכטות שעגנו ללילה במפרץ של שדות-ים, שנכנסו לנמל קיסריה וירדו לשתות קפה במסעדה בנמל. מעטים הלילות שעברו על עוגן במרכז המפרץ שבקיבוץ נחשולים או הפסקות הצהריים בין האיים שמול קיבוץ מעגן מיכאל. כנראה שרובו הגדול של החוף שלנו מוכר גם לימאים שבינינו בעיקר ממזרח. עבור מי שאינו מעוניין להוציא רישיון משיט או שמעוניין לצמצם עלויות, האוונטורה היא יאכטה קטנה המאפשרת זווית ראיה אחרת וחדשה אל החוף שלנו, ובים שקט, לא חסרות הפתעות.
 
יתרונות
מרחב מחייה גדול בקוקפיט בזמן הפלגה.
מהירות הפלגה גבוהה.
שוקע קטן המאפשר התקרבות זהירה אל החוף.
אפשרות להחפה בים שקט.
אין הטיות.
ככל הנראה, היאכטה הגדולה ביותר מקטגוריה זו שניתן להשיט בארץ ללא רישיון.
 
חסרונות
התמרון במרינה קשה יותר ללא keel.
ביצוע סיבובים ללא שדרן קשה בים ובמרינה.
יכולת חידוד נמוכה משל Mono hull.
ביאכטה אין Railing, דבר המחייב חגירת חגורות הצלה על פי חוק.
 
נתונים טכניים:
אורך גוף: 6.99 מ'
אורך קו מים: 6.5 מ'
רוחב כל בידון: 1.02 מ'
רוחב כולל: 4.2 מ'
שוקע: 0.55 מ'
שטח מפרשים: 29 מ"ר
מבנה: פוליאסטר בשיטת "סנדביץ'" עם הקצפה לשיפור יכולת הציפה.
 
מחיר: כ- 36,000 יורו (לפני יבוא ארצה)
היבואן: דרך הים, הרצליה.