שילוב של דיג מקצועי ונוחות: Fisherman302 מתוצרת Wellcraft בהפלגת מבחן

כתב - גים הנדריקס

החורף בפתח ואין תקופה טובה יותר לבדוק את ביצועיה יוצאי הדופן של ה- 302 Fisherman החדשה, ספינת הדיג המדוברת ביותר ממספנת Wellcraft האמריקאית. מדובר בספינה מרווחת בעלת קונסולה מרכזית המשלבת יכולות דיג מרשימות עם ביצועי שיט מעולים והפלגה חלקה.

התעטפנו במעילי סערה ויצאנו לבדוק מה מסוגלת ה-302 החדשה לעשות. התחושה המיידית היא שאנחנו נמצאים על ספינה בעלת ביצועי שיט ייחודיים גם בתנאי ים לא סימפטיים עם רוח בעוצמות משתנות וים לא יציב, הספינה הייתה יציבה ונוחה להיגוי, לפי התרשמותי יותר מאשר  הספינות ששטו סביבנו.

אורך הגוף הכולל של ה- 302 החדשה הינו קצת יותר מ-30 רגל וזה בהחלט מספיק כדי לגשר בין הגלים הקצרים. עם רוחב כלי של כשלושה מטרים, לצוות יש הרבה מקום "לטעת" את הרגליים בסיפון כדי לתפוס עמידה יציבה בעת הדיג, אפשרות חשובה שכולנו מברכים עליה, במיוחד אם נאבקים בדג כבד ומטפלים בציוד.

בעזרת שני מנועי Mercury 300 Verado חיצוניים, ה-302 חותכת את הגלים ומותירה את הסיפון יבש גם כשאנחנו עם הדופן לגלים. (על מנועי הוורדו תוכלו לקרוא באתר כחול בגיליון 19). כפי שציינתי במהירות גבוהה השליטה בספינה טובה מאוד ומערכת היגוי-כוח מובנית של Mercury מעניקה תחושת שליטה מוגברת. קונסולת ההיגוי צבועה בצבע שחור מט, לצמצום סינוור והיא מצוידת בצג מגע רב תכליתי בגודל 16 אינטש, המאפשר ניווט נוח וקבלת נתונים ברורה. מגן רוח בגובה 1.80 מטר, עשוי מזכוכית מחוסמת בטיחותית, עוצר את מכות הרוח והגשם. בעמדת ההיגוי, שני מושבים מעוצבים הכוללים אפשרויות כיוונון רבות, ידיות אחיזה והדומי רגליים, לנוחיות ובטיחות מרבית.

ה-302 אותה בדקנו היא מגרסת ה-Scarab Offshore Package הכוללת שדרוגים טכניים מתקדמים ומעוצבים.      

אנחנו מורידים מהירות ואני יוצא לסיבוב על הסיפון ומגלה מתקנים ושדרוגים רבים שיעלו חיוך על פניו של כל דייג חובב. משטחי סיפון מונעי החלקה עשויים קצף EVA מיוחד המוטמעים סביב אזור ההגאי, תושבות אופקיות לחכות דיג, מכלי אחסון רבים, גדולים ונגישים לאחסון דגים חיים, ברז מים מתוקים וחללי אחסון נוספים. כל אלו משדרגים משמעותית כל יציאה לדיג offshore בים הפתוח. ניכר שהמתכננים מכירים את נושא הדיג. 

זה לא הכל ב-302 החדשה
Wellcraft יצרה בדגם זה ספינת דיג מעוצבת היטב, וחשוב מזאת, כלי שיט פרקטי ופונקציונלי לדיג. לדוגמה: עמודי התמיכה של הגג הקשיח המחפה על עמדת ההגאי, מעוצבים בצורה קשת, אך כוללים גם שלוש תושבות מסיביות לחכות בכל צד. בחלקו האחורי של הגג מותקנות חמש תושבות חכה ובדף הירכתיים ארבע תושבות נוספות. לאורך הדפנות מותקנות תושבות חכה תוצרת Mate Series המשמשות גם כמחזיקי כוסות או בקבוקי שתייה, בנוסף יש תאי אחסון רבים לאחסון חכות וציוד הדיג. מאחורי מושב ההגאי יש תא עם צידנית תוצרת Orca המחליקה החוצה על שתי מסילות, לגישה נוחה. גרסת ה-302 שבדקנו כוללת דלת בירכתי דופן ימין הנפתחת פנימה ומאפשרת כניסה נוחה והעלאת דגים גדולים דרכה אל הסיפון. דלת נוספת נמצאת בדופן שמאל, לפני הירכתיים. לאורך הדפנות מותקנות רפידות רכות בתפירה מעוצבת המגנות על הברכיים והרגליים, תוספת נוחיות ובטיחות רצויה ביותר. 

להנות מהים

ה-302 אינה רק ספינת דיג פונקציונלית, היא גם ספינה מעולה להפלגות ממושכות למשפחה ולחברים. בספינה מקומות ישיבה רבים מעוצבים ונוחים: ספות ומושבים מרופדים בחומרים רכים ועמידים העשויים בתפירה משובחת ועיצוב מפתה. סט של שני מושבים מתקפלים, ליחיד ולזוג צמוד לדף הירכתיים. כורסא רחבה במיוחד ממוקמת לפני קונסולת ההיגוי ומתחתיה חלל אחסון מנוקז. את פנים הדפנות בקדמת הסיפון עוטפות שתי ספות ישיבה ארוכות וביניהן, במרכז הסיפון הקדמי, ניתן להציב שולחן רגל. בדפנות מוטמעים גם שישה רמקולים (סטריאו) ושני סאב-וופר המאפשרים השמעת מוסיקה ברמת צליל מעולה. דלת בצד שמאל מובילה למטה אל תא שירותים בעל תקרה שגובהה מעל 1.80 מטר. התא כולל שירותים חשמליים, כיור מים מתוקים, סקיילייט, אשנב נפתח לדופן ימין, מראה וארוניות בחיפוי עץ.

ביצועים ב-50 קשר 

את הביצועים של ה-302 החדשה בדקנו כשהיא עמוסה בארבעה אנשי צוות ו-680 ליטר דלק. זוג מנועי ה-Verado הביאו את הסירה לריחוף תוך 9.9 שניות ולמהירות של 26 קשרים תוך 10.25 שניות. הגענו למהירות מקסימלית של כמעט 50 קשר ב-6,250 סל"ד כשהמנועים צורכים בעומס זה כ- 234 ליטר לשעה. מהירות השיוט היעילה ביותר הייתה כ-36.5 קשר ב-4,500 סל"ד כשזוג המנועים צרך כ-120 ליטר לשעה. עם מיכל דלק של 1015 ליטר, טווח השיט המתקבל הוא מעל 305 מייל ימי. בהחלט ספינה אידיאלית לאוהבי הפלגות ארוכות טווח ומהירות.

אין ספק שה- Fisherman 302 היא ספינה שאפשר לסמוך עליה. לא רק ככלי שיט, אלא בהחלט כספינת דיג רצינית שתביא אותך אל הדגים ובחזרה איתם אל הרציף וכל זאת בהנאה ובנוחות משודרגת שקשה למצוא בסירות דיג אחרות באורך זה.

מפרט טכני:

אורך  – 9.20 מטר

רוחב  – 2.90 מטר

משקל כולל מנוע – כ-4,200 ק"ג

מנועים – 2X300 או 2X350 או 2X400 כ"ס

מיכל דלק – 1,015 ליטר

מיכל מים – 49 ליטר

 

מחיר  בישראל כולל מע"מ – החל מ-410,000$

 

נציגים בישראל – סטרים יאכטס: 09-9548548, www.streamyachts.com