איטלקיה ספורטיבית אלגנטית – אזימוט אטלנטיס 43

ג'ק היינס ממגזין Motor Boat & Yachting

עד למשבר הכלכלי העולמי ב2008 היו יאכטות המנוע האיטלקיות ה"שם החם" בשוק. המשבר חתך את המכירות בעשרות אחוזים ורבים הספידו את תעשיית המנועיות המפוארת של איטליה. ההספד היה מוקדם מידי. המספנות אמנם שינו כוון ארגוני אך משנה לשנה התוצרת רק משתבחת.

אזימוט(AZIMUT) אחת ממובילות השוק העולמי השיקה את סידרת ה Atlantis  הספורטיבית והמסוגננת. הם זכו לקבלת פנים נלהבת של השייטים והתקשורת הימית והמקצועית. משבר 2008 הזניק את תעשיית יאכטות המנוע הבריטית אשר העלו מאוד את מכירותיהם על חשבון המספנות האיטלקיות. הסידרה החדשה של אזימוט מציבה אתגר בפני היצרנים הבריטים.החלשות שער היורו מול הסטרליג מעצימה את האתגר. אחת היאכטות הבולטות בסידרה היא האטלנטיס ATLANTIS  43 החדשה של אזימוט.מי שמחפש יאכטה ספורטיבית בגימור מוקפד ועיצוב שרק איטלקים יודעים לעצב-היאכטה הזו שווה בדיקה רצינית.
 
תכנון מסורתי ועיצוב חדשני
סדרת Atlantis משדרת מראה חדש. היא עוצבה  בשיתוף עם חברת העיצוב האיטלקית היוקרתית Neo Design. בהובלה ושיתוף צוות Azimut המנוסה תכננו סדרת יאכטות ספורטיביות הנראות פשוט מצוין. ה-43 ממוקמת היטב באמצע הסדרה ושומרת על המראה המלוטש והמוקפד כמו שאר אחיותיה. אנחנו הפלגנו ביאכטת מבחן בגוף בצבע אדום ואהבנו את ה Look.
ה-43 תוכננה כיאכטה ספורטיבית מסורתית בכל המובנים. המשמעות: קוקפיט פתוח לחלוטין ללא דלתות. תא הסלון שלה ממוקם מתחת  לסיפון בין תאי שינה הכוללים שירותים צמודים. סידור זה מותאם בצורה הטובה ביותר למקומות שבהם איום של גשם אינו מהווה מקור לדאגה מתמדת. כאשר השמש זורחת,התצורה הזאת מדהימה ומנצחת. גגון חשמלי מבד אוטם את איזור ההגוי כהרף עין.  
היאכטה מונעת בשני מנועי  דיזל Penta D6 של וולבו בהספק של 400 כ"ס כל אחד.העיצוב של הקוקפיט מתוכנן היטב. משטח שיזוף רחב תופס את החלק האחורי. מתחתיו  תא אחסון גדול המספיק כדי להכיל סירת דינגי באורך 2.2 מטר ומקום ייעודי למנוע חיצוני קטן. יש גם משטח פלטפורמה הידראולי שממנו אפשר להשיק סירת דינגי גדולה אף יותר ולהותיר את מקום האחסון בתא, פנוי לציוד גדול אחר.
ידיות נוחות וחזקות נמצאות בכל מקום בהישג יד. מסביב למשטח השיזוף האחורי, בקצה השולחן הנאה העשוי פלדה מלוטשת  ועץ טיק, ובבר המשקאות. זהו אבזור בטיחותי חשוב ביותר כאשר מדובר ביאכטה מנועית בעלת האצה מהירה ויכולת תמרון חדה.הבר עצמו מחולק לשתי יחידות, שתיהן עם מכסים מפוארים ועשויים היטב – אחד המכסה את הגריל האופציונלי והשני המכסה את מתקן ייצור הקרח השימושי מאוד בים התיכון.
לא ניתן להתעלם מתחושת האיכות ביאכטה הזאת, היא נושאת את השם Azimut ולכן היא חייבת לעמוד בסטנדרטים גבוהים. דוגמאות לכך ניתן לראות באיכות הפרזול, חלקי פלדת האלחלד,החיפוי החום והנאה של לוח המכשירים, המגירות עם הסגירה הרכה, ותאורת ה-LED בכל היאכטה. ריפוד ה-Stemar האלגנטי והמפנק משלים את החוויה היוקרתית.
האטלנטיס 43 היא יאכטה בעלת תכנון פונקציונלי וידידותי לסקיפר ולאורח. הן בעת הפלגה  בים והן בשהות במרינה. לדוגמה, ישנם תאים מעוצבים ועמוקים לאחסון חבלים ופגושים (פנדרים). מתחת לפינת האוכל יש מקום ייעודי לאסדת הצלה וגם פתח לגישה קלה, המכוסה בפרגוד בד כדי לאחסן פריטים להם נזקקים  בשימוש שוטף . באטלנטיס 43 יש שפע של מרחבי אחסון. הבעיה שהם יכולים לגרות את הבעלים  לקנות דברים רק כדי למלא את כל התאים, הארונות, המגירות והחללים הממוקמים מתחת לרצפה..

אלגנטיות בלשון המעטה
ביאכטות ספורט דומות ישנן חלופות רבות לעיצוב עמדת ההיגוי. רוב היאכטות מצוידות בשזלונג (כיסא-ספה) ובאחרות יש איזור ישיבה מוגבה הפונה לחזית. איזור זה מציע אפשרות ישיבה בצוותא עם הסקיפר כשהיאכטה מפליגה. האיזור צריך להיות מוגבה מעט כדי ליצור מרווח גובה בחדר האמצעי הנמצא מתחתיו. Azimut מצאו פתרון חכם המציע את הטוב משני העולמות: ספסל מוגבה הפונה לחזית בנוי עם בסיס המורכב משתי כריות הנפתחות כדי ליצור שזלונג באורך מלא.  
עמדת ההיגוי היא דוגמה לתכנון אלגנטי הנותן תשובות מצוינות לתפעול ארגומטרי של הסקיפר. עמדת ההיגוי מאפשרת לשלוט בכל אמצעי הבקרה החשובים. היא נראת מצוין עם חיפוי בצבע חום שוקולד שגם עושה עבודה מצוינת בהפחתת הבוהק. אפילו גלגל ההגה נראה כמו הדבר האמיתי עם ציפוי עור מרשים וחישוקים עדינים. מושב ההגוי מספיק עבור שני אנשים. בסיס המושב נפתח ומאפשר עמידה על מדרך רגל העשוי עץ טיק. זאת כאשר יש צורך לשפר את זווית הראייה כלפי החרטום כשהראש נמצא בחוץ מעל לקצה השמשה. במצב של גישת עגינה מסובכת או בעת הפלגה בתעלות או באזורים צפופים יש לכך חשיבות קריטית.
ביום המבחן שלנו לא הפלגנו בים גלי. מזג האוויר הנוח אפשר לנו להנות מאוד כשהמצערת נמצאת כמעט מקבילה לסיפון. מנועי ה-D6 בעלי 400 כוחות הסוס משמיעים נהמה חסרת מאמץ ומספקים דחיפה חזקה מאחור כמעט בכל סל"ד עד המהירות המרבית המגיעה ל-37 קשר. התאוצה מהירה וחלקה, והודות להיגוי המצוין והראות הטובה אין צורך להשתמש כלל במדפי הייצוב.TRIM במיוחד לא במזג אוויר נוח.
היאכטה מגיבה היטב, בקלילות ובצורה מאוזנת מאוד, ובשילוב אחיזת הים המצוינת השיט ב-43הופך להנאה גדולה. מתקבלת תחושה שההנעה בעלת המדחפים הכפולים היא בלתי מוגבלת, אפילו במצערת פתוחה לגמרי ובפניות חדות.

מידות נדיבות
מתחת לסיפונים התאים מצטיינים במידות נדיבות בכל איזורי המגורים. החל מהסלון ועד לחדרי השרותים. ההרגשה היא שיש לך שפע של מרחב. בכל מקרה מדובר במרחב גדול בו החלונות המוארכים והאשנב הרחב בסלון ממלאים את המקום באור טבעי ונותנים תחושה נעימה מאוד.
התא הקדמי מעוצב כחדר השינה לבעלים (מאסטר) והוא מעוצב אלגנטי ומוקפד, אך הכוכב הראשי לדעתנו הוא התא האמצעי של היאכטה.יש לו מרווח גובה מרשים מאוד עבור תא שינה הנמצא מתחת לעמדת ההיגוי. אפילו מעל המיטות שעליהן אפשר להתיישב בקלות, בתא ישנו שטח אחסון גדול מאוד. בנוסף, מיטה נוספת שניתן להשתמש בה כספה. לתא צמוד חדר שרותים. לא ראינו עיצוב מוצלח כל כך לתא אורחים ביאכטות מקבילות.

שורה תחתונה
אזימוט אטלנטיס נראית מצוין, הביצועים והשיוט בה מדויקים מאוד, אזור הקוקפיט מושלם לשיט בקיץ והמרחב בתאי המגורים מרווח להפליא, מואר ומעוצב  עבור יאכטה בגודל זה. יש גם תחושה מרגיעה של איכות וחוכמה הנדסית התומכת בכל החבילה. אם אתה שואל את עצמך איזו יאכטה ספורטיבית בקטגוריית הגודל של 40 פלוס כדאי לנסות, ה-Azimut Atlantis 43 מספקת כרגע תשובה מעולה..
 
 
יבואן בישראל – גלאיטליה יאכטות בע"מ
מחיר בשער המפעל באיטליה – 370,000 אירו
אורך – 13.86 מטר
רוחב – 4.25 מטר
מנועים- שני מנועי וולוו פנטה 400 כ"ס כל אחד
מיכל דלק – 900 ליטר
מיכל מים – 350 ליטר
מהירות מירבית ע"פ יצרן –  35 קשר
מהירות שיוט ע"פ יצרן – 30 קשר