EN

Search

משט ישראל תורכיה – חזרנו להפליג יחד

כתבה וצילמה שרה פלג

כמה שחיכינו לתורכיה, וכמה שTurkiye חיכתה לנו ! בקיץ 2020 נשבה הרוח הראשונה כשאיזי, יו"ר "הפורום לקידום השייט" ורוני המנכ"ל, הלהיבו וגייסו את מנהל מרינה קאש Mr. Tuncay Özse להגשמת חזונם: "נצא 20 יאכטות במשט מישראל, נגיע לתורכיה ונעבור ממרינה למרינה במשך שבועיים, נצטרך מקומות עגינה, יהיו קבלות פנים, אירועי חוף וטיולים יבשתיים". אני הסתכלתי עליהם כחולמת על חולמים.

והנה, אחרי שנתיים של הקפאת הביצוע מפאת הקורונה, זה ממש קרה, יצא לפועל ובגדול - Sailing West Yacht Rally

כבר בשבוע הראשון לפתיחת ההרשמה התפקדו 23 יאכטות. בשבוע לאחר מכן כבר היו 35. לקראת היציאה פרשו כמה עקב תקלות, ואנחנו בכל מקרה כבר נאלצנו לסגור ההרשמה.

הקורונה כאמור, האטה את המרוץ, אך סיפקה זמן שנוצל היטב לסגירת הקצוות.

כשהגבולות נפתחו מחדש, רוח המשט התגברה ואנשי הפורום לקידום השיט נפגשו עם מ״מ השגריר התורכי בארץ, Mr. Mehmet Fazil Sekerci שהסתבר לגמרי במקרה שהוא שייט ובעל סירה משלו בפיניקה, בפגישה נסגרו פינות ולמשט נתנה חותמת רשמית.

אירוע ההשקה המושקע התקיים במרינה הרצליה, בארגון החברה לפיתוח של הרצליה ובהשתתפותם של היו"ר עופרה בל ונציגי השגרירות התורכית, הוא גם נתן את אות הפתיחה הרשמי.

השייטים במרינה אלניה

חולפים את קפריסין צפונה ופוגשים חברים

רק תחזית מזג האוויר יכולה הייתה לדחות את ניתוק החבלים, אך גם זו הבינה את גודל האירוע והאירה לנו פנים.

ביום היציאה, תוגברה עמדת החתמת הדרכונים בשתי בקריות מקצועניות, ובחיוך. יאכטה אחר יאכטה יצאנו לדרך, צג הנאויוניקס התמלא בשיירת חיצים – החגיגה החלה.

 

יומיים פלוס של הפלגה נעימה ומזג אוויר מושלם. מדי פעם עולה סירה בקשר ומודיעה על גודל הדג שהצטרף למשט, ובכל 4 שעות – סבב של קבלת מיקומים מסירות אחרות בטווח. הנה כבר חולפים את קפריסין, משם יוצאות ומצטרפות צמד ה X, הUpwind  של איזי ואורית וה Savvy של פול וניקול הבריטים. השיירה בדרכה. הרבה יאכטות השותפות למסע נראות על קו האופק, מה שמספק לנו תעסוקה במעין משחק למציאתן בAIS-. רוח מערבית מקדמת אותנו צפונה, וכן גם המנוע. משמרות הלילה חשוכות למדי, הירח רק בתחילתו ושוקע די מהר. זריחת השמש נחבאת מעבר לעננות במזרח, ולקראת המייל ה-315 מתגלה מרחוק – היבשה.

מתקרבים, מתרגשים, זמן למקלחת קצרה והחלפה לבגדים ראויים, זמן להנפת דגל ה Q, והדגל התורכי, שכבר מזמן מחכה למעמד.

אנחנו בפאתי מרינה אלאניה היפה – משמר החופים כבר ממתין בסירתו הלבנה, מבצע הפלגה אלגנטית לצידנו, ובקשר עולה המרינה ומברכת את המשט. אנו נכנסים לעגינה

בליווי הצוות המקומי, כל יאכטה במקום השמור לה. היקשרות מהירה, והלב, המתרגש מהשלמת המסע, מתחמם עוד יותר כשלכל יאכטה מגיע צוות מקומי ומעניק מארזי מתנות מהעיר ומהמרינה.

Mr. Mustafa Kaya מנהל המעגנה וצוות המנהלה מקבלים את פנינו בדגלי המדינות. רישום מסודר של טרנזיט לוג, תמונה קבוצתית ומסיבת קבלת פנים שלא נראתה כמותה. לצד שתייה וקייטרינג משובח, הופעת אקרובטים תלויים מהתקרה ודי.ג'יי מצוין, מתקיים הטקס המכובד; הענקת מגני תודתנו למארחים, וברכת הדרך ממושל המחוז Dr. Fatih Ürkemezer ויו"ר דירקטוריון המרינה Dr. Metin Atalay.

ממרינה אלאניה היפה המשכנו מוקדם בבוקר למפרץ Adrasan המדהים. 30 יאכטות מטילות עוגן לקראת לילה שליו, ובזריחה המלטפת יוצא המשט למרינה הבאה והמוכרת פיניקה. ושוב, משמר החופים הממתין בכניסה, צוות המרינה המתקתק לנו עגינה ומעניק תשורות ממותגות בתפוז, סמל העיר. ענן קצר של גשם ויוצאים לעיר, אוכלים, שרים, מחר יום טיול בהרים, ביקור בעתיקות היסטוריות וארוחה מעולה על גדות הנחל ליד המפלים.

קבלת שבת בקקובה
פרחים לשייטים במרינה קאש

פרחים לשייטים

בבוקר היום הבא מחכה לנו הפלגה קצרה לאזור קקובה. כל אחד מוצא לו את פינתו בגן העדן הזה, ולקראת הערב אנו מתכנסים שוב יחדיו במפרץ המערבי, מטילים עוגנים ומקשטים את היאכטות בדגל "הפורום" המשולש.

כל השייטים יורדים לחוף לארוחה חגיגית ועושים כמעט היסטוריה כשאנו ממלאים את מסעדותיהם של "איברהים" ו"חסן "השכנים והיריבים ההיסטוריים, ומקווים לראותם לוחצים ידיים, אך לא הפעם, ננסה שוב בשנה הבאה.

התחזית ליום הבא מסמנת רוחות חזקות ולכן לא נישאר כאן יום נוסף. בבוקר אנחנו מרימים עוגן ללג חופי מקסים לכיוון קאש. עוברים בין תילי הרים סלעיים הצומחים מן המים העמוקים והכחולים, ואחרי שלוש שעות נגלית לנו העיר הנשפכת למפרץ.

מרינה קאש היפהפייה היא ריזורט מפנק. הצוות המקומי עוזר לנו להיקשר במהירות ובמקצועיות, ואנו מתפנים למנוחה.

מנהל התפעול Mr. Ümit Gölgeci, עובר באופן אישי בין המזחים ומעניק בחיוך ומכל הלב זר פרחים לכל יאכטה ויאכטה. מחווה מיוחדת וכל-כך מרגשת.

זהו. עשינו זאת. הגענו לנקודה האחרונה במשט. יש לנו עוד יום לטייל בעיר ובאזור. מחליפים בינינו מידע והמלצות לאן לנסוע, מה לראות. מטפלים בתקלות. מתדלקים. מכינים את היאכטות להמשך המסע חזרה או הלאה מערבה, וחלקנו לשהייה ארוכה במרינה היפה.

בערב הבא, האחרון, אנו בחולצות המשט הלבנות, מתכבדים ומכבדים בטקס סיום המשט.

האירוע נראה כמו חתונה. מקררי יין, קייטרינג ומוסיקה, ברכות ואיחולים. מושל המחוז

Mr. Şaban Arda Yazıcı נואם ומזמין אותנו למשט בשנה הבאה, Mr. Tuncay מנהל המרינה מבטיח עד 50 מקומות, רוני ברמץ מסכם את הפרויקט, ואיזי מנצח על הכל.

תודות למארגנים, תודות למשתתפים – נושבות כאן כמויות של רוח טובה!

רוח במפרשים! רוח בדגלים!

קצת מספרים;

  • 315 מייל עד תורכיה + 135 מייל לאורך חופיה
  • 30 יאכטות מפרש
  • 130 סקיפרים ואנשי צוות
  • 3 מנהלי מרינות, 10 צוותים
  • 2 מפרצים קסומים
  • 2 טיולים יבשתיים
  • 23 דגים

 

ואחד: חלום של משט !!

ואמר מי שאמר; חלום שאתה חולם לבד, הוא רק חלום. חלום שחולמים יחד – הוא מציאות !

מושל קאש ומנהל המרינה בשיחה עם השייטים
ליווי צמוד בכניסה לאלניה
דגל הפורום לקידום השיט בקקובה
דילוג לתוכן