הפלגה בימי קורונה: קנדה

מאת: ידידיה גת

את התוכנית שלנו לקיץ 2020 עשינו בטרם פרצה לחיינו מגפת הקורונה. התכנון היה לבלות עם הילדים החיים בקנדה, לטייל בצפון מדינת וושינגטון השכנה, לטוס לפאלם ספרינגס לטיולי מדברי בקליפורניה, ולשוב ארצה להפלגת קיץ בים התיכון במסלול הרגיל של קפריסין, טורקיה ויוון. לא היו לנו תוכניות להפליג בקנדה, ואז באה המגיפה ושינתה הכול

מציאות חדשה

'הריחוק חברתי' הותיר אותנו מרותקים לבית בקנדה. הוראות ההתנהגות בקנדה דומות מאוד לאלה שבישראל .הגבול בין קנדה לארה"ב נסגר ונאלצנו לבטל את הטיולים לשם, כרטיסי הטיסה שלנו בחזרה לישראל בוטלו אף הם, ונותרנו ללא מועד לחזרה. 

היה לנו ברור שהפלגה בים התיכון לא תוכל להתבצע בקיץ הזה, אם אנחנו רוצים לבלות על המים השנה, אז צריך לחשוב על הפלגה בקנדה, במימי בריטיש-קולומביה. הפלגה בשניים נראתה לנו כסידור מושלם, להיות מחוץ לבית על המים בחיק הטבע ויחד עם זאת לשמור על ריחוק חברתי. החלטנו לשכור יאכטה ולצאת מהסגר אל הים. בחרנו להפליג בתחילת חודש יוני, שהוא 'טרום עונה' קנדי ובו מחירי ההשכרה זולים יותר, מזג האויר בחודש זה סביר והימים ארוכים מאוד.

במערב בריטיש-קולומביה יש מספר אזורים לשייט יאכטות ומספר חברות העוסקות בהשכרתן. התחלנו לבדוק את היצע היאכטות להשכרה ואת הדגמים הבאים בחשבון עבורנו. הוספנו עוד משתנה אחד להחלטה, והוא שיטת החיטוי של היאכטה בין לקוח ללקוח. בחרנו בחברת ההשכרה Cooper boating שהציגה תכנית והתחייבות לחיטוי שכוללת הפרדה של יומיים בין שוכר לשוכר. מנהל החברה קולין ג'קסון, הוא ידיד מימים עברו, לפני מספר שנים ביצענו עבורו כמה הפלגות העברה באזור בריטיש-קולומביה ולסיאטל בארה”ב.

כבסיס להפלגה בחרנו במעגן פוול ריבר (Powell River) להלן, PR. בעיירה שתי מרינות ובאחת מהן עוגנות היאכטות של חברת Cooper boating. צפונית ל- PR נמצא ארכיפלג ענק בשם דסולישן סאונד (Sound Desolation) להלן – DS, הכולל עשרות איים ומפרצים, תעלות ומעברים.

'הריחוק חברתי' הותיר אותנו מרותקים לבית בקנדה. הוראות ההתנהגות בקנדה דומות מאוד לאלה שבישראל .הגבול בין קנדה לארה"ב נסגר ונאלצנו לבטל את הטיולים לשם, כרטיסי הטיסה שלנו בחזרה לישראל בוטלו אף הם, ונותרנו ללא מועד לחזרה.

בוחרים יאכטה

בדקנו את היאכטות המוצעות, והתמקדנו בקבוצה שתאמה את התקציב שלנו. מניסיוננו בשיט באזור בעבר ידענו שיש לקחת בחשבון כמה משתנים אופייניים: 
מזג האוויר יכול להיות גשום וקר ולכן יאכטה מנועית תיתן לצוות הגנה טובה יותר מגשם וקור. 
גאות ושפל – ההפרש יכול להגיע ל- 5.5 מטרים וצריך מערכת עגינה מתאימה לתנאים אלו, כלומר כננת חזקה, עוגן יעיל ושרשרת ארוכה. 
באזור מערבולות וזרמים חזקים היכולים להגיע ל 5-6 קשר עקב שינויי הגאות והשפל במעברים הצרים בין האיים, למצבים אלו יאכטה מנועית תתאים יותר.

גזעי עצים הצפים על פני המים, אלה גזעים שנכרתים על ידי תעשיית העץ, נאגדים כרפסודות שנגררות על ידי גוררות למנסרות. לעיתים די קרובות נשמטים מספר גזעים כאלה מהרפסודה ומשייטים בחופשיות, צוותי הגוררות לא טורחים לאסוף אותם והם מהווים סכנה לסירות ולמדחפים. 
האזור עשיר בדגים וסרטנים, בשל כך הוא זרוע במצופי סימון של דייגים.  
האזור מחייב נווט מדויק ולכן יש בו מערכת מורכבת של עזרי ניווט כגון מצופים וסימוני מכשולים הבאים להתריע מסלעים, ריפים ושרטונות חול ובוץ .

סטלה מאריס

לאחר בדיקה, שכרנו יאכטה העונה לשם סטלה מאריס, טרולר מדגם CHB II באורך של 36 רגל. דגמי הטרולר, המאופיינים במנועים חזקים יחסית ובגוף דחיקה חזק (בשונה מיאכטות מהירות), נראתה לנו כמתאימה ביותר.

הסטלה נבנתה בטאיוואן ב- 1980, היא חד-מנועית עם מנוע פורד דיזל בעל 120 כוחות סוס, יאכטה כבדה, כ- 15 טון ומהירותה האופטימלית 6-7 קשר. ביאכטה 2 עמדות ניהוג מוגנות, אחת בסלון והשנייה בסיפון העליון. יש בה את כל ציוד הניווט האלקטרוני הדרוש, 2 תאי שינה ושני תאי שירותים, מטבח מצויד יפה וחימום הפועל גם ללא חיבור לחשמל חוף. ליאכטה סירת דינגי יפה ומנוע נחמד שלא באו לידי שימוש בהפלגה זאת בשל מזג האויר. 

רוב המקומות היו סגורים, חלק מהם אפילו הציגו שלטים גדולים המבקשים ממבקרים להימנע מלבוא, אלה מקומות קטנים ומבודדים שעזרה רפואית אפשרית נמצאת הרחק מהם.

Refuge Cove

לאן מפליגים – מסלול ויעדים

ב- DS מספר רב של מעגנות פשוטות, מזחים ציבוריים, מזחי אורחים בקהילות דייגים קטנות ומרינות יותר משוכללות השייכות לאתרי נופש. בשל הקורונה, רוב המקומות היו סגורים, חלק מהם אפילו הציגו שלטים גדולים המבקשים ממבקרים להימנע מלבוא, אלה מקומות קטנים ומבודדים שעזרה רפואית אפשרית נמצאת הרחק מהם.
היה לנו ברור שלא רצוי לתכנן לעגון במקומות יישוב אלה, ויש לתכנן עגינה על עוגן במפרצים שבהם ניתן לעגון בבטחה. אם בינתיים יהיו מקומות שייפתחו למבקרים, נשנה את המסלול.
הכנו מסלול, ומה שנותר לעשות הוא להכניס אותו לפלוטר של היאכטה. בהתחשב בנסיבות, בנינו תכנית מצומצמת, וכפי שיתברר בהמשך גם אותה לא הצלחנו לבצע בשלמותה.

ההכנות הסתיימו, עלינו להגיע ל- PR לקבל את היאכטה ולצאת לדרך.
לא שכחנו שבים כמו בים, תוכניות לחוד וביצוע לחוד, עכשיו הגיע תורם של הים, מזג האוויר והיאכטה להשפיע על ביצוע התוכנית.
עשינו את ההכנות אחרונות ב- PR ולשמחתנו לפנות ערב, קולין ג'קסון, מנכ"ל החברה הגיע מוונקובר כדי למסור לנו אישית את היאכטה ולתדרך אותנו בהפעלתה. כבר ציינו שקולין הוא ידיד מזה שנים, הוא עזר לנו להעמיס ליאכטה את כל המטען שהבאנו, והיה הרבה מטען, בשל הקורונה, הבאנו את כל המזון לכל התקופה.

לאחר הכרות ראשונה עם ה- PR, וקבלת תדרוך מקולין התחלנו לארגן את הציוד ואת והמטבח, בהמשך הכנסנו את תכנית ההפלגה לפלוטר כדי שנהיה מוכנים לצאת לדרך למחרת בבוקר. אבל בבוקר חיכתה לנו הפתעה – התחזית לימאים הודיעה על אזהרת סערה (warning gale) בכל האזור. אין מה לעשות פרט מבילוי יום שקט ביאכטה ולקוות שמחר מזג האויר ישתפר, כך עבר לו היום הראשון.

בבוקר היום השני התחזית הכולל התראת סערה נשארה בתוקף לעוד 24 שעות. התראת סערה באזור זה פירושה רוחות של 37-45 קשר. מסביבנו הרוח משתוללת והים מחוץ למרינה קוצף בגלים צפופים וקצרים, גובהם לא עולה על 1.5 מטר אבל הם בעלי עצמה רבה. לפנות ערב הרוח מתחילה להירגע, התחזית למחר משתפרת וחוזה רוחות של 10-20 קשר בלבד, מחר סוף סוף נצא לדרך.

כל שייט מכיר את הדחף לצאת לים, במיוחד לאחר יום של ציפייה, אבל ההיגיון והניסיון אומרים להמתין, קשה אבל נכון. וכך עבר לו היום השני לתוכנית ההפלגה.

מפליגים

בוקר טוב ליום השלישי, הים ירד. עדיין יש גלים אבל הם יהיו מאחורינו, בשעה טובה יוצאים לדרך, המטרה להגיע למפרץ Tenedos. יצאנו מ- PR, הים 4-5 בופור כשהגלים מאחורינו, אנחנו צריכים לעבור בסמוך לשני איים ולהגיע לתעלה צרה בשם Copeland –  שעוברת בין היבשה לבין קבוצת איים קטנים ושוניות. המרחק לתעלה כ 13 מייל, ואורכה כ 5 מייל. בתוך התעלה הים שקט לגמרי. אנחנו משייטים בין איים, סלעים ושרטונות, כל המכשולים מסומנים בברור. בדרך כלל בעונה זו יש תנועה ערה של יאכטות בתעלה, אבל השנה, כנראה בגלל הקורונה, אנחנו פוגשים רק בשתי יאכטות העושות דרכן דרומה . 
יצאנו מהתעלה, ואחרי 3 מייל הגענו לקצה הצפוני של חצי האי מלספינה (Malaspina) שם שינינו קורס לצפון מזרח, הנוף מדהים, היינו מוקפים באיים מכל הכיוונים. ככל שהתקדמנו הרוח עלתה אבל נשארה מכיוון הירכתיים . 
תוך כדי ההתקדמות נכנסנו למין גשם דקיק ומזרזף, הראות ירדה אבל גם הרוח ירדה במקביל, נשארנו עם גשם, ערפל קל וים שקט. 
איתרנו את הכניסה למפרץ Tenedos ובהילוך איטי, כדי לא ליצור גלי ירכתיים, גלשנו פנימה. במפרץ היפה הזה היו רק 2 יאכטות, והיה מקום בשפע. לאחר סיבוב במפרץ הטלנו עוגן בנישה קטנה ובעומק ממוצע של 15 מטר. שקט ושלווה, נוף עוצר נשימה, מזג האויר השתפר, העננים נעלמו והשמש מחייכת. מושלם. 

לפנות בוקר של היום החמישי הגשם מצליף על גג היאכטה ובחוץ רטוב ומעורפל. אין חשק לצאת מהמיטה. יש לנו כננת עוגן, אבל אין שום רצון להפליג. מצבנו סביר בהחלט - יש חימום, יש מים, עגינה בטוחה במקום מקסים, לא חייבים לזוז.

בעגינה צריך להתחשב בגאות ובשפל. עומק ממוצע במקום שעגנו פרושו שבשפל העומק יכול לרדת ל- 11 מטר, ובגאות לעלות ל- 19 מטר, וצריך להטיל שרשרת באורך המתאים לתנאים. 
עם כוס משקה בשמש על הסיפון, במפרץ מדהים ביופיו מסתיים היום השלישי בתוכנית ההפלגה.  
בוקר טוב ליום הרביעי. מזג אוויר מקסים, המים חלקים והעצים שמסביב משתקפים כתמונת ראי נפלאה. היעד שלנו להיום הוא Prideaux Haven, קבוצת איים ומפרצים מוקפים בהרים וביערות ועשירים במקומות עגינה. יש להיכנס למקום במסלול המסומן בין הסלעים. אנחנו מוכנים, אחרי ארוחת בוקר וצילומים רבים אנחנו ניגשים לכננת להרים את העוגן, לוחצים על כפתור ההפעלה ו…אין תגובה. הכננת לא פועלת. אנחנו מנסים לבדוק כמיטב יכולתנו, אבל לא מכירים את היאכטה, לא ציפינו לבעיה כזאת. הורדנו כ- 50 מטר שרשרת של 10 מ"מ, הרמת העוגן ידנית לא באה בחשבון.  
מתקשרים לנציג החברה ב PR והוא מתחיל להעביר הוראות. וכך אנחנו במצב המוכר של רצפה פתוחה, ארגזי כלים פתוחים וירידה לחדר מנוע עם פנס כדי לנסות ולתקן. רק בשעות אחר הצהריים נמצא פתרון על ידי יצירת מעקפים וחיבור ישיר של כבלים, העיקר שהכננת עובדת. השעה מאוחרת מכדי לצאת ומחליטים לבלות את הלילה במקום המקסים הזה. עקב התקלה, הפסדנו יום ואת האפשרות לבקר ב-Prideaux Haven נצטרך לדלג על המקום הזה. 
לקראת ערב התחזית משתנה לרעה וגשמים עזים צפויים להתחיל הלילה ולהימשך גם מחר. כך מסתיים היום הרביעי.

ימים אחרונים

לפנות בוקר של היום החמישי הגשם מצליף על גג היאכטה ובחוץ רטוב ומעורפל. אין חשק לצאת מהמיטה. יש לנו כננת עוגן, אבל אין שום רצון להפליג. מצבנו סביר בהחלט – יש חימום, יש מים, עגינה בטוחה במקום מקסים, לא חייבים לזוז. אחרי ארוחת בוקר רגועה ומאוחרת יושבים לקרוא ולשחק בקלפים, ואז, בשעות הצהריים המאוחרות אנחנו שמים לב שהגשם פסק והשמיים מתבהרים. בהחלטה של רגע, יוצאים. לפי התוכנית המקורית אנחנו אמורים להפליג ל- Rosocoe Bay אבל בגלל השעה המאוחרת הפסדנו את הגאות ולכן לא נוכל להיכנס למפרץ. אנחנו נאלצים לוותר עליו, מרימים עוגן ומפליגים ליעד הבא: Refuge Cove.

מחוץ למפרץ, הים נוח, האיים מסביב ירוקים והשמש מחייכת, מזג אויר מושלם. לאחר כשעתיים של הפלגה נינוחה הגענו ל-Refuge Cove מקום קטן עם מזחי עץ. אנחנו נקשרים קשירת אורך היכן שיש מקום פנוי, ובהתאם לשלט שמוצב במקום עולים לג'נרל סטור להסדיר את העגינה. נושא השיחה העיקרי עם הבחורה שבחנות הוא מיעוט המבקרים עקב מגבלות הקורונה והסגר שהוסר רק ימים ספורים קודם. התשלום הוא 1 דולר לכל רגל אורך. מים ללא הגבלה וחשמל יש רק עד 6 בערב. מסביב עוגנות כמה יאכטות בודדות, זה המשך הבידוד החברתי עבורנו. כל שיחות המזח מתנהלות מרחוק. המקום יפה, ציורי וטיפוסי לחוף הצפון מערבי של קנדה. התחזית למחר – טובה.

יום מספר 6 הוא יום השיט האחרון. מחר מחזירים את הסירה, עלינו להגיע הערב בחזרה ל- PR ולפני כן לתדלק את הסירה .עם בוקר מחליטים שבדרך ל- PR נערוך ביקור קצר במפרץ נוסף, Squirrel Cove שנמצא מולנו מעבר למיצר, במרחק של 3 מייל. זה מפרץ גדול שיש בו מקומות לעגינה בטוחה וגם מזח ממשלתי שהעגינה בו חינמית, עם הגבלת זמן לשהות של יום או יומיים. אנחנו נכנסים באיטיות למפרץ ועושים סיבוב ליד המעגן שנראה די עלוב, שמחנו שלא יצא לנו לבלות שם לילה. לאחר כרבע שעה במפרץ יצאנו בכיוון דרום מזרח לעבר- PR. כמו שקורה בהפלגות, כשחוזרים הים שטוח, לא גלים ולא רוח. לפנינו כ- 27 מייל עד- PR, הדרך יפה ובחלקה מוכרת לנו כבר. תחנת הדלק ב-PR לא נמצאת במרינה שלנו אלא במרינה השכנה, לאחר תדלוק חזרנו למרינת הבית.
את היום האחרון ואת ההפלגה חתמנו בארוחת ערב חגיגית עם בקבוק קאווה. לחיים! 

בבוקר היום השביעי קולין ידידנו מגיע לקבל את היאכטה ולסייע בהעברת הציוד למכונית. צפינו בים השטוח ללא אדווה וללא רוח ונהנינו מהשמש שהאירה במלוא הדרה. 
מה לעשות? זה מזלם של שייטים.