הפלגה באגם מלאווי

במסגרת טיול אחרי הצבא התגלגלתי למדינת מלאווי שבמרכז אפריקה. המדינה ממוקמת ממש במרכז היבשת ולא בכדי זכתה לכינוי "הלב של אפריקה" המדינה פרוסה מצפון לדרום כאשר ממזרח לה ולכל אורכה, 320 מיילים נמצא אגם מלאווי.
את המסע ערכתי לאורך החוף של המדינה מצפון לדרום. כבר בחוף הראשון אליו הגעתי נשביתי בשקט ובשלווה שהאגם משרה. באחד הלילות בחוף, לאור מדורה ותוך כדי משחק "באו" (משחק לוח מקומי, המחייב חשיבה ותחכום) שמעתי כי על האגם מפליגה מעבורת שהפלגה בה אורכת כשלושה ימים מצפון לדרום. מכיוון שעד אותו יום ובמשך כמעט חודשיים לא ראיתי ים נדלקתי על הרעיון של הפלגה מעבורת על אגם ענק ובעיני רוחי דמיינתי סוג של הפלגת תענוגות – במונחים אפריקאים כמובן.
עד היום אני זוכר איך לאחר בדיקת המועד בו מגיעה המעבורת לנקודת המצפונית התחלתי בתכנון הגעתי אליה. בפועל הגעתי בבוקר וחיכיתי כמה שעות טובות עד שבאופק הופיעה המעבורת, ישנה וחבוטה. אבל בשביל תרמילאי שרק מחפש להתנדנד באותו רגע היא נראתה כמו נסיכה, למרות גילה וניסיונה הרב באגם מלוואי.
ההפלגה נערכה במשך שלושה ימים ושני לילות, בהם התפנקתי בקבינה עם אמבטיה. רב הנוסעים היו מקומיים אשר עברו מכפר לכפר עם קניות כמו עיזים, תרנגולים, ירקות, חבלים ועוד. על גבי הסיפון של האוניה המלחים יבשו דגים והריח בחרטום היה בלתי נסבל. מדי יום הייתי מבקר את הקברניט ומדבר איתו על תוכנית המסע להיום, מה מתוכנן וכמובן על נושאי ימאות כאלו ואחרים. לדוגמא, הידעתם כי באגם מלאווי מתקיים מדי שנה מרוץ ספינות מסורתיות? או שגובה הגלים בעת סערה בחורף יכול להגיע לארבעה מטרים?
בין לבין היה מעניין מאוד לראות את עבודת הימאים בהורדת והרמת ספינת השירות לסיפון והעברת הנוסעים לחוף במקומות בהם אין מזח. חלק מהנוסעים בחרו לרדת ישירות לסירות הקאנו המסורתיות. לי הן נראו קלות מאוד לחתירה – גזע עץ חלול ומוארך אשר תוכנו רוקן והישיבה הינה בתוכו. מספר ימים לאחר ההפלגה ניסיתי לחתור בכלי שכזה – ללא הצלחה…
סה"כ ביליתי לאורך האגם כחודש, בין אם בהפלגה ובין אם על החופים. בתור שייט מים מלוחים שנתקל לראשונה ב"ים" של מים מתוקים, זו היתה בהחלט חוויה שונה. גם השקיעות והזריחות היו שונות, אולי בגלל טעם המים?
תחנתה הסופית של המעבורת היתה בכפר קטן בדרום האגם, ממנו המשכתי על משאית קטנה לאחד הכפרים הסמוכים. הדבר הראשון שקלטו עיני היתה קטמרן מפרשית באורך של כ-40 עוגנת בחוף. העיניים נפתחו וכבר החלו התכנונים להרפתקאה הבאה.