המפגש שלי עם אורקות – עדות אישית

מאת: מאיר בן דוד

להקת הליוויתנים הקטלנים ORCAS Whales החיה בחופי ספרד ומיצרי גיברלטר הולכת ומתפרסת בעוולם וכמובן ובמיוחד בעולם השיט. לפני כחודשיים התנסיתי בהתקפה אלימה ולא סימפטית של להקת אורקות . הינה הסיפור בגוף ראשון.

ב 20 לאפריל, לאחר שדחינו את ההפלגה ביום אחד בגלל תנאי מזג אוויר סוערים, יצאנו לדרך מגיברלטר בה הוספנה היאכטה כל החורף, לכיוון האיין הקנרים.

אורי ואלי שהגיעו מהארץ ,יוני תושב גיברלטר ואני , יצאנו להפלגה של כ 5 ימים כאשר הייעד הינו האי טנריף.

לאחר הכנות אחרונות, תדלוק גם של שמונת הג'ריקנים הרזרבים, יצאנו בצהרי יום למייצרי גיברלטר במזג אוויר נוח מאד. בתחילה לאורך החוף הספרדי , ואחר כך חתכנו דרומה את נתיבי השייט לכיוון חופי מרוקו.

לאחר כ 5 שעות הפלגה נינוחות, בשעה 17:30 לערך, בעודנו ישובים בשלווה על הסיפון, אירעו בו זמנית, דפיקות בגוף היאכטה, תנועה חריגה של היאכטה, ומד עומק "0" ואחד מהצוות צעק: אורקות! 

 

יש לציין שהיו לנו התכתבויות בקבוצת הצוות בקשר לאורקות בחוף הספרדי. אך למרות שהפצתי לצוות נוהל התנהגות בהתקלות עם אורקות טרם ההפלגה, ושוחחנו על כך, הייתי יחסית רגוע בנושא, כיוון שהפלגתי פעמיים במסלול זה בחודשים ספטמבר אוקטובר מגיברלטר לטנג'יר וחזרה ללא אירועים מיוחדים.

מבט חטוף אחד במים אישר את ההבחנה: אכן להקת אורקות  סבבה את היאכטה מתחת וליד ומלפנים! 

מיד קפצתי לעמדת ההגה והוצאתי אותו ממצב אוטו-פיילוט, ודוממתי מנוע. המפרשים היו מונפים, אך החלטתי שלא להוריד אותם על מנת להמנע מרעש מיותר מאחר ומימלא כמעט לא הייתה רוח.

זיהינו במים 7-8  פרטים בתוכם לפחות אם ו 2 וולדות צעירות, לוויתן אחד מרשים מאד בגודלו ועוד 3-4 פרטים לפחות. היה קשה לספור מאחר והם היו בתנועה מתמדת.

אחד מהצוות צעק שחייבים לעשות משהו, אך אני בקשתי לשמור על שקט. אמרתי לצוות שפשוט יניחו לאורקות , יהנו "מההצגה", ויש לצפות שסוף הסיפור יהיה  בדרך כלל גרירה לאחר הפגיעה של האורקות בהגה.

התחלנו לצלם, כאשר החשש היחידי היה שמא אחד מהיצורים הענקים האלה יחליט לחטוף את ידי שבלטה מהסיפון.

במקביל הודעתי והזהרתי בקשר בערוץ 16 את הספינות המפליגות באיזור  שאנו תחת מתקפה של אורקות, תוך מתן ציון מיקום מדויק. להודעת PAN PAN  ששידרנו נענתה ראשונה תחנת החוף MRCC בטריפה (בTarifa ) ספרד. דיווחתי על מצבינו, ובקשתי שיהיו בכוננות לסייע לנו. מתקפת  האורקות נמשכה כ 40 דקות , ההגאים נעו כאחוזי ,תזזית מצד לצד, והיאכטה שרטטה מעגלי שייט הזויים בים.

ניתן היה ממש להבחין בלויתן שאוחז במדף ההגה ומניע את היאכטה. מעת לעת ניתן היה להבחין בינות הקצף אותו הותירו חיות העל האלה, בחלקי ושברי פיברגלס .בינתיים הים עלה והרוח התחזקה, והלוויתנים הניחו לנו.

לשאלת תחנת החוף האם לשלוח עזרה וגרירה, עניתי שאבדוק מצב השליטה ביאכטה, ואחזור אליהם ובינתיים שישארו בכוננות בלבד.

בדקתי את מידת השליטה ביאכטה, הסתבר שההגה האוטומטי לא מצליח לשמור כיוון, אך ניתן להתקדם באופן לא מיטבי בהיגוי ידני.

הים  והרוח עלו עוד יותר, ועמדה השאלה להמתין לגרירה או להפליג לטריפה הנמצאת במרחק 10 מייל. החלטתי שלא כדאי להמתין לגרירה, אבל הסתבר גם שטריפה הינו נמל מסחרי בלבד ואין בו שרות ליאכטות. גם אם נגיע, נצטרך להפליג או להיגרר משם למרינה אחרת למחרת. האלטרנטיבה הקרובה ביותר שהינה מרינה עם שרותי מנוף, הייתה Barbate ' במרחק כ- 20 מייל.  השאלה הייתה האם ימתינו לנו בשעה המאוחרת לכשנגיע. 

לשיחת הטלפון לבברבטה אותה ערכנו בשעת ערב מאוחרת  ענו בספרדית, הדובר לא ידע מילה אחת באנגלית.

טריפה נחלצה לעזרתנו והבטיחה שימתינו לנו בברבטה.

לאחר הפלגה בתנאי ים גבוה ורוחות שהגיעו ל 25 קשר, הגענו למפרץ של ברבטה. הים נרגע ונכנסנו בשעה 22:30 לערך למרינה.

טיפול בנזקים

למחרת , יום שישי, התברר שלא נוכל להעלות היאכטה לבחינה עד ליום שני. התלבטתי באם לנסות לבצע אבחנה ראשונית ע"י צוללן. במחשבה שניה ברור היה לי שהעלאה לחוף תהיה בלתי נמנעת  ולכן ניתן לחסוך את הצוללן.

כבר בבוקר הגיעו שני חוקרים ממכון מחקר אורקות בספרד. הם בקשו מידע על ההיתקלות אספו תמונות וניהלו אתנו שיחה לגבי התקריות השונות.

ביום שני בבוקר, התבררו מימדי הנזק. כחצי מטר ויותר ממדף ההגה נעלם, עד לעומק שלד המתכת. בנוסף  לשריטות בגוף היאכטה.

בתחילה חשבתי שכדאי לחסוך את זמן ההמתנה למדף הגה חדש, ולתקן הקיים ואף קבלתי הצעות.

לאחר התלבטות לגבי איכות התיקון והבטיחות של היאכטה (היה קושי לא מבוטל אף לקבל שירטוטים של ההגה לצורך תיקון מקצועי) החלטתי בדיעה משותפת עם גל קדר, סוכן הביטוח שלי, להזמין מדף הגה חדש  ולהשבית את היאכטה ככל שיידרש.

בינתיים הסתבר לנו שאנו שותפים לצרה לקטמרן חדש שהיה בהפלגה לטנריף ושני ההגאים שלו נלעסו גם הם על ידי האורקות. בנוסף, יאכטה הולנדית מונוהול 42 , ועליה שייט הבודד הותקפה בלילה. השייט סיפר לנו בכנות על שעת חרדה מטורפת, עד שגררו אותו.
שמענו גם על יאכטה נוספת, "Champagne " שהותקפה שבועיים לפנינו. היא נגררה עד למייל מהמרינה ושם טבעה. סיבת הטביעה – שבר בבית ציר מדף ההגה, וחדירת מים שלא התגברו עליה.

הם בטבע, אנחנו האורחים

למיטב ידיעתי, אירועים בודדים של תקיפת אורקות החלו בשנת 2020. בעבר כאשר עגנו בפורטוגל, פגשנו ביאכטה שהותקפה כ 50 מיייל מערבית לסינס Sines)  )   ונגררה למרינה בה עגנו. הנזקים היו דומים לשלנו, מדף הגה לעוס והרוס. 

בקיץ 2021 כאשר הפלגנו   מפורטוגל לגיברלטר דרך ספרד הוזהרנו שתקריות תקיפה של  האורקות מתרכזות באזור בארבט Barbate (המקום הנוכחי בו היאכטה נמצאת בתיקון), ולכן עקפנו את האזור ע״י כניסה של 30-40 מייל לתוך האוקינוס, לפני שפנינו מזרחה לגיברלטר.

בלי קשר, היו פגיעות ספורדיות ביאכטות מול פורטוגל במרחקים של 40 מייל מהחוף.

ריכוז ההתקלויות בברבטה הוסבר בכך שזהו אזור דיג הטונות הטוב ביותר בחוף האוקיאני של ספרד.

השנה , ולאחר ספטמבר/ אוקטובר בהם חצינו פעמיים למרוקו, מתרכזות המתקפות ממש במצריים עצמם. הסיבה אינה ברורה.
זהו אזור עם תנועה ערה מאד של אוניות סחר ויאכטות ויתכן שנוכחותם מפריעה לשלוות האורקות. 

החוקרים אותם פגשנו בברבטה לא ידעו להסביר את התופעה , חלקם טען שמדובר במשפחה אלימה אחת אלימה המבצעת את התקיפות.

שמענו גם סיפור על נקמה של אורקה בשם "גלדיס" אשר יאכטה פגעה באחת מוולדותיה. "גלדיס" תוקפת יאכטות ואורקות אחרות מחקות אותה.

הועלתה סברה שמדף ההגה מדמה סנפיר של ליוויתן גדול וקבוצת האורקות מתאמנת בתקיפה קבוצתית. יתכן והיאכטות מהוות את הצעצועים הנמצאים בים הרחב בהם משתעשעים האורקות להנאתם.

 

שמענו על אמצעים ורעיונות שונים להימנע מתקיפת האורקות:
שימוש בגלי קול בתדרים שונים, הפלגה במנוע תוך שינויי קורס מהירים, שימוש בצופר חירום, הטלת חזיזים או לפידי חרום למים, הפלגה בעומק רדוד, הטלת חול למים ועוד. אף שיטה לא הצליחה למנוע עדיין במאת האחוזים את התקיפות. חלקן אף אינן חוקיות ומהוות פגיעה בחיות בר מוגנות.

 

אתרי מכוני המחקר של ספרד ופורטוגל מעמידים ידע רב בנושא כולל מפות עדכניות למקומות בהם אירעו היתקלויות. אתרים ובכללם בפייסבוק מציגים את סיפורי השייטים שנתקלו ודרכי הפעולה בהם הם נקטו והתוצאות העגומות של המפגש הבלתי צפוי.

בינתיים כמאתים יאכטות הותקפו, וכמה בודדות אף טבעו. חמור מכך, היו גם אבדות בנפש כתוצאה מטביעה לאחר תקיפה של אורקות.


אני אישית חושב שדאגת החוקרים ומכאן גם של השלטונות נתונה לכך שהאורקות לא יינזקו. הם פחות  מתרגשים מהנזקים שנגרמים ליאכטות שלהערכתי מצטברים למיליוני אירו. במילים אחרות המדיניות היא לשמור על הטבע. כנראה שלדעתם אנחנו השייטים לא שייכים אליו.