EN

חיפוש

איי אכזיב

אייל מילר

ישראל ארצנו הקטנטונת, נהנית מנופי העולם כולו בטעימות: קצת שלג אירופאי בחרמון, קצת מישורים ירוקים בגולן, מעיינות בעמקים, מדבר לא כל כך קטן בדרום שמסתיים בטיפונת ים טרופי. ובמערב, גם קצת איים ים תיכוניים.דן מירקין, שייט ותיק, אשר לקראת סיום קריירה ארוכה כאחד מבכירי עורכי הדין בישראל, פנה לכתיבת עבודת דוקטורט בארכיאולוגיה ימית. במסגרת עבודה זו, ביצע חפירות תת מימיות לחשיפת שרידי המיתקן הימי של ארסוף.

המצפין לכיוון נהריה יכול להבחין מצפון לעיר בשרשרת איים המכונים איי אכזיב, או בפרוט: שגביון, אכזיב, נחליאלי, שחף ותכלת. חמשת האיים או האיונים הללו הם בעצם חלק מקו רכס קדום הנמצא כ- 1000-1500 מטר מערבית לחופי נהריה ואכזיב. האיים עשויים סלע גיר המתנשא מהקרקעית ופורצים החוצה את פני הים בצורה של סלע חד, המכוסה בשוליו אצות ויצורים ימיים המרכיבים את השונית הים תיכונית ובמרכזו משטחים שלעתים מכוסים במים ולעתים לא, כתלות במצב הים.
אף אחד מהאיים הללו אינו ראוי לשמש כתשתית לכפר נופש בסגנון הקאריביים או המאלדיבים אך האיים הללו בהחלט נותנים לא מעט שירותי תיירות לתושבים ולמבקרים. הם בעלי חשיבות אקולוגית לבעלי החיים הדרים במקום.
למרות הכתוב לעיל, האי שגביון, הדרומי מכל החבורה, שימש בשנות ה 80 כמסעדת קיץ. על האי בנו דק עץ והגישו משקאות ומאכלים לתיירים שהגיעו לאי בסירות קטנות שיצאו מהמעגנה הפיניקית בצפון נהריה. כעשר דקות הפלגה נדרשו להגיע לאי שניסה לשוות לעצמו מראה אקזוטי, עד בוא סערות החורף. כמו שכל אי צריך ידוען, גם על אי האהבה תועדה משפחתו של אל גור סגן נשיא ארה"ב לשעבר מתארח עם משפחתו במקום.
 
שמורות טבע ימיות
ברבות השנים, האיים הצפוניים אכזיב, נחליאלי, ושחף הוכרזו כשמורות טבע. הים המקיף אותם הפך גם הוא לשמורת טבע ובעשורים האחרונים שמורת הטבע ים ראש הנקרה, המכילה בתוכה את האיים הללו נחשבת לאזור העשיר ביותר בדגה בים תיכון הארץ הישראלי. הסביבה הצמודה לאיים רדודה ומגיעה לעומק של שני מטר בלבד. ככל שמתרחקים מהם לכל כיוון מרוחות השמיים הקרקעית נהיית עמוקה יותר. הסלעים המרכיבים את האי ואת סביבתו משמשים בית לעשרות מינים של דגים וחסרי חוליות הנהנים משמורת טבע ימית שוקקת, המושכת אליה צוללים, שחיינים ואנשי ים הנהנים מהנוף התת והעל ימי שהים תיכון יודע להציע.
האי נחליאלי משמש כבית לקינון של שחפיות ים, הדוגרות על ביצים במהלך החודשים יוני ויולי ובאימון האפרוחים עד לחודשים אוגוסט וספטמבר. מסיבה זו יש לשמור בתקופה זאת מרחק של לפחות 150 מטר מהאיים שחף ונחליאלי והעלייה עליהם אסורה.
למגיעים מדרום, בהפלגת מנוע או מפרש. (לעת הזאת השכנים מצפון עדיין לא מוזמנים להגיע) יש לזכור כי אזור האיים הוא שטח אש המכונה ש.א 69. המשמעות היא שבשעות היום ניתן להגיע עם כלי שיט עד האי השקוע והקטן ביותר המכונה תכלת ולאחר שקיעת החמה כל השטח הנמצא 500 מטר דרומית לאיים ועד גבול ישראל לבנון סגור לתנועת כלי שיט. מומלץ מאד להודיע בתדר 16 ב- VHF לאחת מתחנות הרדיו של חיל הים על הימצאותכם באזור, ברגע שחציתם את קו נהריה צפונה. זאת על מנת שהן  יוכלו לעדכן אתכם בהנחיות ביטחוניות אם יש כאלו.
אז כמו שכתבתי בהתחלה, זה לא תאילנד ולא הקאריביים אבל זה שלנו וזה בהחלט שווה ביקור.
 

 

הכותב הינו מנהל מרחב ים צפון של  רשות הטבע והגנים 

דילוג לתוכן