תחרות הוויקבורד והוויקסרף malibu open kids 2012

ליאור אליהו

מה היה לנו באירוע: יום שמש יפה (התחזית הייתה לרוח חזקה, אבל אלוהים היה איתנו), 60 מתחרים, אם לא היינו עוצרים את ההרשמה שבוע לפני היינו מגיעים ל- 100 מתחרים בקלות, רובם ילדים! מספר שגורם גאווה לכל מדינה בכל ענף ספורט תחרותי.

תצוגת 60 סירות מאליבו חדשות ונוצצות במתחם התצוגה, רמת סקי מהטובות שנראו בישראל בתחרות סקי מים, הפנינג ענק בחוף שכלל פינות שעשוע ויצירה ומשחק לילדים, מוסיקה טובה, בר בירה והרבה צופים בחוף ובים שבאו לצפות במתחרים ולחלוק להם כבוד!
 
בזכות ימים וארועים כאלו נצליח למנף ולהגדיל את הספורט הימי המוטורי הכל כך יפה הזה.
 
תצוגת הילדים הקטנים בתחרות הביאה אלי המון הורים שרוצים לגרום לילדיהם לגלוש. בתחרות גלשו גם ילדים בני 6!
אני רוצה לתת לכם כמה טיפים מהנסיון שלי כיצד לגרום לילדכם לגלוש לצידכם במהרה ובבטחה.
 1. אני נתקל בהורים שרוצים שילדיהם יגלשו, אבל הם שוכחים את רצון הילד, שלא ממש רוצה או לא ממש מרגיש מוכן. בשלב הזה בכדי שהילד יכנס למים ויגלוש כמה שיותר מהר אל תלחצו עליו יותר מידי, תנו לילד להחליט מתי הוא רוצה לנסות ומתי הוא מוכן. אם נדחוף את הילד מהר מידי ובצורה אגרסיבית מידי להיכנס למים וניצור לו נסיון וחוויה לא נעימה, סביר להניח שאת הנסיון הבא נראה רק עוד כמה שנים וחבל.
 2. השתמשו בהדרכה מקצועית, במיוחד בגילאים הצעירים יותר גילאי 6-12. קחו לילדיכם שיעור מקצועי. רוב הסיכויים שזה יספיק לכך שהוא יבין את הבסיס ויוכל לתפוס את העקרונות. תוך כדי השיעור לימדו גם אתם כיצד לנהוג את הסירה בגלישה עם ילד קטן מאחור ועל אילו דגשים יש להקפיד. קיימים ברשת האינטרנט סירטוני הדרכה רבים, כולל בעברית, המופצים בחינם לצפיה לכל הרוצה ללמוד. הקישו "סרט הדרכה ללימוד וויקבורד" צפו ותהנו!
 3. גם אם ילדכם לא הצליח לעמוד או לגלוש בנסיונותיו הראשונים, עודדו אותו וספרו לו כי היה מצויין. לא כל אחד מצליח לגלוש והמורל הפסיכולוגי חייב להישמר גבוה גם במקרים של כישלונות. לפעמים עצם לבישת הציוד והנסיון לגלוש הם הצלחה וסימן של אומץ.
 4. צלמו את החוויה – כיום בכל טלפון נייד יש מצלמת וידאו. הרצון של הילדים לראות ולהראות את ביצועייהם הוא רב יותר משלנו. תאמינו לי העלאת סרטון של ילד לפייסבוק גולש בפעם הראשונה גורמת לילד רצון עז לחזור למים ובמהרה.
 5. אפוד ציפה – דגש מיוחד לאפוד הציפה לילדים! התאימו אפוד ציפה לילדכם עם דגש על שני דברים:
  הראשון הוא שהאפוד יהיה אפוד תקני ומציף, קיימים בשוק אפודים מסוגים שונים וחלקם אינם מציפים מספיק אל תשתמשו באפוד כזה כלל!
  השני הוא מידת האפוד חייבת להתאים בדיוק לגולש הצעיר. אם לא, האפוד אינו בטיחותי ובנוסף הגולש סובל מאפוד שעולה לו לפנים ומציק תוך כדי היציאה מהמים.
 6. נהיגה נכונה היא מרכיב חשוב ביותר בהצלחת ילדיכם לגלוש. אל תתלשו אותם מהמים. בקשו מהם להצמיד את הישבן אל המגלש (לכופף ברכיים כמה שאפשר) ליישר ידיים ולנעול את הגב אחורנית. אני חייב להדגיש כי לנעול את הגב אינו אומר להישען אחורנית בכל הכוח, אלא לנעול את הגב בצורה עדינה בכדי לא ליפול קדימה על הפנים. מתחו את החבל בעדינות ותנו לילד בעצם להגיע למצב שהוא יושב על הגלשן ורק אז התחילו להעלות טורים בעדינות. הגבירו מהירות בצורה מבוקרת ועדינה!
 7. תדרכו את הילד לפני ההפלגה על מספר מצבים:
  במקרה של נפילה יש לפתוח מיד את הידים ולעזוב את ידית הסקי. ילדים קטנים הנופלים בפעם הראשונה והשניה מהלחץ ומקצת פחד הם מחזיקים את ידית הסקי בחוזקה עד שהיא נתלשת להם מהידיים. זהו מצב מסוכן ולא נעים.
  הכינו את ילדכם למצב שבו הוא נפל ואינו נופל עם גבו אל המים אלא עם החזה שלו אל המים. לפני התחלת הנסיעה סובבו את הילד למצב זה תוך כדאי שהוא במים ואמרו לו שאם קורה מצב שהוא יפול בצורה כזאת שרק ירים את ראשו וימתין ויצוף ברוגע. אנו נשוט אליו ונעזור לו להסתובב אל גבו חזרה.
 8. לילדים יש לפעמים השפעה גדולה מאוד על ההורים. לפעמים אנחנו כל כך רוצים לספק אותם אבל שוכחים כמה ענייני בטיחות חשובים:
  בשביל לגרור סקי חייבים בוגר נוסף בסירה מעל גיל 16 כמחוייב בחוק.
  למרות שאתם רוצים להראות לסבתא שנמצאת בחוף איך הנכד גולש שמרו על מינימום 300 מטר מהחוף.
  הקפידו כי הצופה יביט על הגולש ויצלם ויעשה את כל מה שתרצו אבל אתם אל תסירו את עיניכם מכיוון השיט. קרו מקרים בעבר בגרירת סקי ואבובים שהמשיטים הביטו לאחור ולא קדימה וההפלגה נגמרה באסון. שימוש במראה יעיל ביותר במצבים אלו וכך אתם יכולם גם לשוט בבטחה וגם להעיף מבט על הגולש ולא לסכן אף אחד.
 9. אל תביאו את הילד לקצה גבול התשישות. זהו מצב מסוכן שבו הקאורדינציה נפגעת ואז מתחילות נפילות קשות והתרסקויות. חשוב לסיים פעילות גלישה לפני מצב זה וכן אם הילד כבר גולש זמן מה להשאיר טעם של עוד.
 10. בקשה אחרונה אליכם ההורים: אני נחשף ליותר ויותר ילדים בכינרת שהוריהם חושבים שאם הילד נמרח בקרם הגנה מהשמש בבוקר לא צריך למרוח אותו יותר. בשעות הצהריים הילד נהיה כמו עגבניה ובלילה אתם אלו שלא ישנים כי הוא בוכה וצריך למרוח עליו כל מיני גבינות. השמש שלנו מסוכנת, התנהגו בהתאם ובאחריות כדי שתוכלו לגלוש הרבה הרבה שנים עם ילדיכם ונכדיכם וככה לעזור לכולנו לפתח את הענף הזה.