שישה טיפים איך להימנע מטביעה בכנרת

ליאור אליהו

מתחילת קיץ 2011 טבעו בכנרת יותר מ – 5 סירות סקי. הסיבה העיקרית לטביעה הייתה הרוח המערבית החזקה הנושבת בכינרת כמעט בכל צהריים, אך הסיבה האמיתית היא חוסר ידע או רשלנות של משיטי הסירות. אני רוצה לתת לשייטי הכינרת מספר טיפים אשר יעניקו כלים חשובים כיצד כדאי לנהוג כדי להגיע יבשים ובשלום לחוף.

אתחיל בתיאור מקוצר של משטר הרוחות בכינרת, לטובת השייטים שאינם מכירים אותו:
אגם הכינרת נמצא במינוס 206 מטר מתחת לפני הים. הלחץ הברומטרי אינו שווה בין אגם הכינרת לבין איזור החוף של מדינת ישראל, ולכן בחודשי הקיץ הטמפרטורה סביב האגם חמה יותר בכ- 4 מעלות בממוצע מאשר באזור מישור החוף. כידוע האוויר החם שנוצר בשעות הצהריים החמות סביב האגם עולה למעלה, ומאפשר לאוויר קר מההרים הסובבים את הכינרת "ליפול" אל האגם. נפילה זו גורמת לזרימת אוויר חזקה מכיוון מערב אל הכינרת, הרוח מגיעה כמעט בכל יום בשעות הצהריים. ההפרשים הברומטריים והפרשי הגובה גורמים לרוח המערבית המגיעה מאזור החוף לגלוש מההרים, לצבור מהירות ולנשב במהירות של יותר מ-25 קשר!
לנו כשייטים וכגולשים אין בעיה עם הרוח, אבל יש לנו בעיה חמורה עם הגלים אשר הרוח מייצרת. את הרוח ניתן לחזות באמצעות אתרי האינטרנט השונים, אבל מכיוון שהאתרים אינם נותנים תחזית מדויקת בטווח הדקות, חשוב מאוד לחפש את הרוח בעיניים ולצפות לה. אל תהיו שאננים ואל תסתמכו רק על האינטרנט!
כאשר מתחילה לנשב רוח מערבית זהו הסימן לסיים את היום, להעלות את הסירה חזרה על העגלה ולהתחיל להתכונן לארוחת צהריים. כך אני ממליץ לכל חברי וכך גם אני נוהג.
אין כל הנאה, לי ולאחרים, בהפלגה מול רוח חזקה וים גלי כשהסירה קופצת בחוזקה על הגלים ומימי הכינרת ממלאים את הסירה, מרטיבים את האורחים ואת הציוד. לא רק שזה לא כיף, זה אפילו מסוכן, הן לסירה והן לאורחים!
כיום, נרכשות בישראל יותר ויותר סירות סקי מקצועיות. סירות אלו מדהימות, נוצצות, יפות ומייצרות גלים מדהימים, אך הן אינן מתאימות לים גלי. כמי שמשיט סירה כזאת וב- 4 שנים האחרונות מפליג כל עונה כ – 1,200 שעות ואף יותר, הנה כמה טיפים:
1. לא להגיע למצב של הפלגה ברוח:
בדקו תחזית. לרוב בחודשי הקיץ כאשר יש ירידה חזקה בטמפרטורות תהיה רוח מערבית שתתחיל לנשב כבר בשעה מוקדמת. בדקו באתר תחזית רוחות לכינרת תראו באיזה שעה הרוח צפויה להתחיל ובאיזה עוצמה.
 
2. חפשו את הרוח בעיניים, אם אתם בצידו המזרחי של הכינרת ניתן לראות פס כחול חזק על המים כאשר הרוח מתחילה. פס זה מתריע על רוח מערבית חזקה הנמצאת בדרכה ממערב הכינרת לצידה המזרחי. אל תחכו שהרוח תגיע ואז תתחילו להפליג חזרה לחוף שלכם, כי אז כבר תפליגו מול או עם הגלים. הפלגה בים שקט מהירה יותר ובטוחה יותר. גם העלאת הסירה לעגלה בים שקט הרבה יותר קלה, רגועה ובטוחה.

3. לכל העוגנים במים בשבתות בקרבת החוף המזרחי ובקרבת כפר הנופש עין גב, אל תחכו לרגע האחרון! זיהיתם רוח הרימו עוגן וצאו לדרך. אם הגלים יגיעו לפני שתפעלו הסירה עלולה לבצע החפה בלתי צפויה. במקרה כזה לא תוכלו להחזירה למים כי ייווצר ואקום בין הסירה לחול. סביר להניח שבאותו היום תחזרו הביתה בדרך אחרת וכלי השיט יינזק בצורה קשה ויתמלא במים.

4. אם אתם בעלי סירות ללא ניסיון רב, ואינכם יודעים לזהות רוח מערבית, בקשו ממנהלי החופים או משייטים מנוסים יותר לתת לכם התראה כאשר הרוח מתחילה. אולם, לרוב הרוח מתחילה מהר מאוד ותוך מספר דקות מועט מהרגע שהיא מתחילה היא חולפת על פני כל הכינרת. הגלים נוצרים גם הם תוך מספר דקות. בין אם אתם מפליגים מול הגלים או איתם, אתם צריכים לוודא כי חרטום הסירה גבוה ככל הניתן על מנת למנוע "שתילת" חרטום וכניסת מים לסירה.

5. בזמן הפלגה בים לא רגוע בכינרת, אלו הן המלצותיי:
* העבירו את כל הנוסעים מקדימת הסירה לירכתי הסירה על מנת לאפשר הפלגה עם חרטום מוגבה.
* וודאו שכל הנוסעים יושבים על הכיסאות למנוע מעידות מיותרות.
* בסירה בעלת מנוע ברך הרימו מעט את הטרים ותקבלו עוד הגבהה של כמטר לפחות בחרטום הסירה.
* אל תפליגו ישירות מול הגלים, גם אם הדבר מאריך לכם את הדרך בעוד חצי שעה הפלגה. בחרו בדרך ארוכה יותר ובטוחה יותר. עדיף לשוט בזוית של 45 מעלות לגלים.
* בים גלי שוטו במהירות סבירה, כלומר במהירות שבה כלי השיט אינו נחבט בגלים אבל לא במהירות איטית מדי, המהווה סכנה שגלים ישטפו על הסירה ויציפו אותה.
* אם הים גבוה במיוחד דאגו שכל יושבי הסירה ילבשו את אפודות הציפה. כדאי להודיע לכונן בחוף שאתם בדרך חזרה, ובמידה ואינכם מגיעים, ידע הכונן להזניק סיוע. כדאי גם שתמיד יהיה לכם טלפון סלולרי בנרתיק אטום למקרי חרום מסוג זה.
* לעולם אל תעצרו את הסירה כאשר אתם מפליגים מול הגלים. עצירה כזו בים גבוה תביא לכניסה מיידית של מים לסירה.
* אם בסירתכם מיכלי איזון לוויקבורד או לוויקסרף מלאו את שני המיכלים האחוריים במים. דבר זה יגביה במעט את חרטום הסירה.
 
6. דעו היכן ניתן "להסתתר" במידה ו"נתפסתם" על ידי רוח חזקה וגלים גבוהים ואתם חוששים כי אינכם יכולים לחזור בבטחה לחוף. אל תחזרו בכל מחיר! שוטו עם הגלים ולא נגדם לתוך מעגן הדייגים שבעין גב והורידו את הנוסעים בבטחה. המעגן מוגן בפני הגלים! הפעילו שיקול דעת. במידה ולא ניתן לחזור בבטחה לצד המערבי השאירו את הסירה בעין גב וחיזרו למחרת. בידקו עם אנשי עין גב היכן ניתן להשאיר את הסירה על מנת שלא תפריעו לאיש והזמינו מונית לחוף ממנו יצאתם. דרך זו הינה הרבה יותר פשוטה, בטוחה, זולה ויבשה מאשר להפליג מול הרוח, מול הגלים ואל מול הסיכון שבטביעת הסירה!
 
לסיכום, זכרו שבאתם להנות. שמרו על עירנות וחפשו את הרוח. הפלגה מול רוח חזקה וגלים גבוהים אינה מהנה ואף מסוכנת.
שיט מהנה
ליאור