ריבוי כלי שייט – הפלגה בטוחה בכנרת

אור שקד

בשנים האחרונות, נוספו לאגמנו ההולך ומצטמק עשרות רבות של כלי שייט – סירות סקי, סירות לשייט ואופנועי ים. כתוצאה מכך נוצרת צפיפות רבה של כלי שייט המגבירה את הסיכון לתאונות ופגיעות בכלי שייט אחרים ובנפש. במאמר זה נסקור את הסיבות לצפיפות וניתן פתרונות לנהיגה בטוחה.
 
אז למה כל כך צפוף?
הסיבות לצפיפות מגוונות: הסיבה העיקרית הינה מגוון גדול של יבואני סירות המגבירים כל הזמן את התחרות והפרסום, אשר מגדילים את החשיפה לציבור וגורמים להגעת שייטים חדשים לכנרת. סיבה נוספת היא סגירתם של רבים מחופי הים התיכון להורדת אופנועי ים או הסדרתם להורדה למנויים בלבד. מצב זה מביא את בעלי אופנועי הים לכנרת. כמו כן, נופשים רבים מגיעים בעונת הקיץ לכנרת ובמצב של קירבה של חופי רחצה לחופי הורדת סירות גדל הסיכון לפגיעה בגוף ובנפש.
המצב מחמיר, בעיקר בסופי שבוע וחגים, וכך, תאונות ימיות בכנרת, שבעבר היו נדירות ביותר, הפכו לדבר שבשגרה, ואנו נוכחים לשמוע על יותר ויותר תאונות אצלנו באגם, חלקן אף קשות ונגמרות במצב של פציעות חמורות ואף במוות!
 
איך אפשר לפתור את הבעיה?
כדי למנוע את התאונה הבאה, עלינו, כמשיטים, להפעיל שיקול דעת רב בעת הפעלת כלי השייט. ישנן מגוון פעולות שאני ממליץ לעשות על מנת להפחית את הסיכון:
 
1.      בעת גרירת גולש (סקי מים, סלאלום, וויקבורד, וויקסרף וכו') או אבוב – התרחקו מכלי שייט אחרים, אם אתם נמצאים באיזור צפוף בכלי שייט, התרחקו לכיוון שנראה לכם פחות צפוף ורק אז התחילו לגלוש. זאת על מנת למנוע פגיעה בגולש של סירה אחרת או בכלי שייט אחר.
 
2.      התרחקו מאופנועי ים, אופנועי ים נוטים "לחפש" את הגלים שהסירות מייצרות כדי לקפוץ עליהם. לרוב הם עושים זאת מחוסר מודעות לסכנה שהם מייצרים לגולשים, שכן במידה והגולש נופל ורוכב אופנוע הים לא שם לב – אופנוע הים עלול לפגוע בגולש. אני עד למספר מקרים כאלו שאירעו לאחרונה, ובנס נגמרו ללא פגע לגולש, כולל שני מקרים שונים שבהם אופנוע הים פגע בגלשן, גרם לו לנזק וברח!
לקוראינו בעלי אופנועי הים, שעושים את זה, אני מבקש בכל לשון של בקשה, התרחקו מסירות אחרות והפסיקו לקפוץ קרוב מידי לסירות בעת גלישה, טעות קטנה של חוסר תשומת לב, בשבריר שניה, תביא לאסון גדול! זה מלחיץ את כל יושבי הסירה, נוכחתי לא פעם לראות אימא בהתקף חרדה כאשר הבן שלה גלש ואופנוע ים עבר מטרים ספורים מאחוריו במהירות גדולה.
 
3.      התרחקו מהחוף – אין סיבה להפליג קרוב לחוף (ובכל מקרה אסור להפליג במרחק הנמוך מ- 300 מ' מהחוף). מתרחצים רבים פוקדים את הכנרת, גם בחופים המוכרזים וגם בחופים הלא מוכרזים. שימו לב – כשאתם רוצים לחזור או להתקרב לחוף – הפעילו משנה זהירות, הפליגו במהירות שלא תעלה על 5 קשרים – ככתוב בחוק והיכנסו בניצב לחוף ובדרך הקצרה ביותר. בכל מקרה אל תכנסו עם כלי השייט לחוף רחצה מוכרז.
 
4.      התאימו את מהירות הגלישה לגולש – לגולש מתחיל ולילדים תתאים מהירות נמוכה ביחס לגולש מנוסה. הקפידו על מהירות מתאימה לגלישה. כמובן, בעת גרירת גולש סקי מים, הפליגו בקווים ישרים ככל האפשר, זה לא נעים לגלוש כאשר המשיט עושה סיבובים.
 
5.      הקפידו על צופה יעודי! המטרה של משיט הסירה היא להשיט את הסירה. הגדירו מישהו אחר בסירה – מבוגר, מעל גיל 16, שישמור על קשר עין רציף עם הגולש, והוא זה שיעדכן את המשיט מתי הגולש נפל, יסמן לו להאיץ או להאיט את מהירות הגלישה וכד'. המשיט, מקצועי ככל שיהיה, אחראי על הבטיחות של הגולש, של הנוסעים בסירה ושל כלי השייט שמסביבו, ישנם מספיק גורמים שצריך לשים לב אליהם וכל עזרה תתקבל בברכה.
 
6.      אלכוהול – השפעת האלכוהול על משיט הסירה כמוה כהשפעת אלכוהול בנהיגה ברכב. ברור לכולם שלא שותים ושטים. הקפידו על הימנעות משתיית אלכוהול בעת הפעלת כלי שייט. ישנן מספיק הפרעות והסחות דעת בים שצריך לדעת לתפעל בריכוז רב, האלכוהול רק יקשה עליכם.
 
7.      תנאי הים – השעות הטובות לפעילות ימית בקיץ הן שעות הבוקר, בהן אין רוח וגלים. לקראת הצהריים, בדרך-כלל בקיץ, מתחילה רוח מערבית הגורמת לגלים ומקשה על ההפלגה. דעו זאת והפעילו שיקול דעת בעת הפעלת הסירה. מומלץ להישאר בקרבת החוף המערבי החל משעות הצהריים או פשוט לסיים את היום לפני שמתחילה הרוח. הרוב הגדול של סירות שטבעו בכנרת אירעו החל משעות הצהריים, כתוצאה ישירה של טעות אנוש בהפעלת הסירה בשילוב עם ים סוער.
ישנן עוד דרכים רבות להישמר ולהגן על עצמכם בכנרת אך ניסיון ושיקול דעת הם המפתח. אם אתם מרגישים שאתם עושים משהו שעלול להיות מסוכן, כדאי לעצור ולחשוב איך להימנע מהסכנה. כך כולנו נוכל לחזור הביתה בשלום.
לסיכום, הקפידו על בטיחותכם ובטיחות הסובבים אתכם, היזהרו מכלי שייט ומתרחצים אחרים. סיימו את היום בחיוך כדי שתוכלו להמשיך וליהנות מהשייט והפעילות הימית בכנרת.
שיהיה לכולנו קיץ נעים ובטוח.
 
לסיכום:

לקוראינו בעלי אופנועי הים, שעושים את זה, אני מבקש בכל לשון של בקשה, התרחקו מסירות אחרות והפסיקו לקפוץ קרוב מידי לסירות בעת גלישה,