צריכת דלק בסירות ואופנועי ים

ליאור אליהו

לפני כל הפלגה יש לתכנן את יום השיט ולהיכן אנחנו מתכננים להפליג. בהתאם, יש להתחשב גם בכמות הדלק שיש במיכל אל מול אופי הפעילות שלנו באותה הפלגה (סקי/ וייק או סתם הפלגת כיף). צריכת הדלק של כלי שיט נובעת ממשקלו ומגודל המנוע שלו והיא משתנה מסירה לסירה, אבל, לצריכת הדלק בפועל יש גם גורמים אחרים בהם יש להתחשב בתכנון השיט שלנו.

אלו הגורמים בהם אני ממליץ להתחשב לפני תכנון יום הפלגה או יום גלישה בכנרת – 
 1. תמיד דעו כמה דלק יש לכם במיכל ובמיכלי דלק נוספים בסירה. לאורך השנים אני נתקל בלא מעט מפליגים אשר יוצאים בתחילת היום, עמוסים באורחים, כשבתוכנית לגלוש כל היום בכנרת. אבל, בתחילת היום המיכל מלא רק ב 25% מהקיבולת שלו. סביר להניח שאחרי שלוש שעות הם יתקשרו לאחד המכונאים שיבוא לחלץ אותם או יביא להם מיכל דלק למקום בו הם תקועים. הקפידו לצאת לים עם מספיק דלק, אם אין לכם אפשרות לתדלק, תחזרו בזמן ואל תתרחקו מחוף הבית שלכם.
 2. דעו מהי צריכת הדלק הממוצעת של כלי השיט בו אתם מפליגים. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא למלא את מיכל הדלק בתחילת היום, להפליג כמה שעות טובות כאשר הסירה עמוסה, יש להפליג במהירויות שונות ולבצע פעילויות שונות במהלך היום. בתחילת היום רשמו (או צלמו) את מד השעות של הסירה וכך גם בסוף היום, כך תדעו כמה שעות מנוע עשיתם. בסוף היום תדלקו עד הסוף את המיכל וחלקו את כמות השעות שעשיתם בכמות הליטרים אותם מלאתם, הנה לכם כמות הדלק הממוצעת אשר כלי השיט שלכם צורך.
 3. כמובן שלצריכת הדלק הממוצעת שלכם מתווספים מרכיבים נוספים המשפיעים על הצריכה. ככל שתעמיסו על כלי השיט שלכם יותר משקל, צריכת הדלק שלו תעלה. יותר משקל משמע יותר אנשים או יותר מיכלי מים להגדלת הגל, או גם וגם לאלו שאוהבים שובל ממש גבוה.
 4. אופן השיט שלכם גם הוא מרכיב חשוב. משיט שאוהב ל"גזגז" ולשוט במהירות על סל"ד גבוה הוא גם צרכן דלק גדול יותר. בשיט מעל סל"ד של 3,500 הסירה צורכת יותר דלק, חד משמעית, אין מה לעשות.
 5. כמובן שסירה גדולה וכבדה יותר תהיה צרכנית דלק גדולה יותר. לרוב כלי השיט הגדולים יש גם מנועים גדולים וכבדים יותר אשר מעלים באופן ישיר את צריכת הדלק. מנוע גדול יותר עם יותר כוחות סוס אוהב יותר בנזין אין מה לעשות. אבל, חיים פעם אחת, תהנו!
 6. מובן שלכלי שיט גדולים יותר יש גם מיכל דלק גדול יותר ויש לקחת זאת בחשבון. לסירה גדולה בכנרת יהיה מיכל של לפחות 250-350 ליטר האמור לספק יום שלם של פאן והנאה ללא תדלוק. לסירה קטנה יותר, עוצמה א' עם מנוע עד 150 כ"ס, יהיה מיכל דלק של עד 90 ליטר מקסימום האמור לספק את אותן שעות ההפלגה ללא תדלוק כמו בסירה גדולה.
 7. גרירת סקי, וייקבורד או וייקסרף וכדומה מעלים את צריכת הדלק, כמו גם נפילות רבות והתחלות מהמים, משמע שכל פעם הסירה צריכה להאיץ מחדש עד שהיא מגיעה למהירות גלישה. צריכת הדלק מוגברת כל פעם שהסירה צריכה להוציא את עצמה מהמים עם הגולש ולהגיע למהירות גלישה.
 8. גרירת מתקנים נגררים כמו אבובים ובננות למינהם ומעבר מסל"ד גבוה לסל"ד נמוך ושינוי סל"ד בעקבות גרירת המתקן משפיע באופן מידי על נושא צריכת הדלק ומגביר אותו מאוד !!
 9. מנסיוני האישי – צריכת חצי המיכל הראשון (ממיכל מלא עד חצי מיכל) גדולה יותר משמעותית מצריכת הדלק מחצי מיכל ועד גמר הדלק. זאת אומרת שבחצי המיכל הראשון על פי המדיד תוכלו לבלות ולהנות יותר, אבל כאשר המדיד מראה חצי מיכל ואתם אחרי 4 שעות הפלגה, זה לא אומר שיש לכם עוד 4 שעות, בדרך כלל הרבה פחות. מבחינתי חצי מיכל זה כמו נורת האזהרה ברכב, רק שלב אחד לפני שהיא נדלקת.
 10. טיפ נוסף, הקפידו למלא את מיכל הדלק שלכם למצב מלא כמה שיותר, סירה עם חצי מיכל מלא עומדת בעצם עם חצי מיכל שיש בו אוויר ובאוויר יש מים. לאורך זמן יש התעבות של אוויר שגורמת למים בדלק. הקפידו להשאיר את הסירה עם מיכל מלא, ככה יהיו לכם פחות תקלות בשיט וצריכת דלק טובה יותר.
 11. דעו תמיד היכן ניתן לתדלק במצב חרום ואל תפליגו בסירה עם מד דלק לא תקין. חבל להיתקע סתם ולהרוס את הכיף.
 12. לסירות עם שותפים אשר מתחשבנים על דלק לפי אופן שימוש אני ממליץ – מלאו פעם אחת יחד את המיכל למצב מלא ולאחר כל שימוש של אחד מכם פשוט החזירו את הסירה למצב מלא. כך כל אחד משלם על הדלק שלו והסירה נשארת תמיד מלאה. אם באתם יחד באותו היום חלקו את התשלום בין כולם. ככה הסירה לא תישאר ריקה מדלק ותתדלקו כל פעם רק עבור יום הכיף שלכם. מי שיש לו שותף בסירה יבין את הנקודה הזאת.
  שתהיה הפלגה בטוחה ונעימה עם מירב הפאן וצריכת דלק נמוכה!
נתראה במים !