פציעות ומניעתן

ליאור אליהו

עולם סקי המים הישראלי הולך וגדל,יותר סירות נראות במים ובכל עונה, מתווספים לתחום גולשים נוספים. ככל שהענף גדל ,כמות הגולשים במים מתרבה משבת לשבת. ברצוני להסב את תשומת ליבכם למספר פציעות שנתקלתי בהן במשך השנים ,ולהציע דרכים למניעתן. אנו מודעים לכך שבכל ספורט אתגרי ישנם סיכונים, אבל אם נקפיד על כמה כללים נוכל בהחלט למנוע ולצמצם משמעותית את הסיכוי לפציעה. פורסם בכחול 58

1. לפני כל ירידה למים בצעו חימום. במיוחד בחודשי החורף הקרים ,יש לעשות מתיחות לפני הירידה למים. לאחר הירידה למים התחילו לאט את הגלישה. אין סיבה להתחיל ישר עם קפיצות ותרגילים, אפשר לגלוש קצת מצד לצד ולחמם את הגוף והמפרקים בגלישה וחיתוכים מצד לצד.
 
2. בדקו כי הציוד שלכם אינו בלוי וקרוע ומתאים למידותיכם. אני נתקל בהמון גולשים שגולשים עם ציוד שאינו מתאים להם: החל בנעליים גדולות או בלויות ושרוכים קרועים ועד מגלשיים שבורים עם קצוות חדים. הדבר מסוכן ביותר! גלישה עם נעל שאינה יושבת צמוד ונוח על הרגל אפשר בקלות לנקוע את הקרסול או לקרוע רצועות בברך ולכן הדבר חשוב ביותר!
כמו כן, אפודת הציפה חייבת לשבת נוח וצמוד על הגוף. במקרה של פציעה כלשהיא, כדאי שתצופו טוב ונוח על המים, כך שבמידה ותיפצעו, האפודה תבצע תפקידה כראוי.
 
3. בסדר תרגילי הוויקבורד יש סדר רמת התפתחות מובנית. כלומר, מתחילים מתרגילים בסיסיים ואחרי שמבצעים אותם עוברים לתרגילים בינוניים וכן הלאה. מדרגות רמה אלו מאוד חשובות ומתקדמים בהן עם הזמן. אל תקפצו עליהן או תדלגו עליהן. אני נתקל בהמון גולשים שרק התחילו לגלוש וישר ללא ניסיון, מנסים לבצע קפיצות גדולות או סלטות,אז נגרמות פציעות רבות. התחילו לאט ועלו ברמת הגלישה בהדרגה. כמו כן, היעזרו בגולשים מנוסים לקבלת עצות ובבית הספר לסקי מים להדרכה. לפעמים בחצי שעת שיעור ניתן לקבל הדרכה מקצועית שתחסוך זמן רב בתהליך הלמידה.
 
4 .נהג הסירה ומהירות הסירה. אני מוצא לפעמים קשר ישר בין הצלחת הגולשים לבין נהג הסירה. הוא, ללא ידיעתו, אחראי לפעמים על חלק נכבד מאי הצלחת הגולש, על נפילותיו ועל עוצמת נפילותיו.
אין צורך בפול גז בפתיחה כאשר הגולש מתרומם מהמים. זוהי טעות נפוצה בקרב הנהגים.
לאחר הליך העליה, נהיגה במהירות אשר מותאמת לכל גולש וגולש היא הכרחית. כלומר, גולש צעיר מאוד, אשר רק התחיל יגלוש במהירות איטית ביותר וככל שהרמה עולה נגביר את המהירות.
בכל מקרה, בוויקבורד אני לא ממליץ לעבור בשום מצב מהירות של 22 קשרים. אין שום סיבה. גם בסקי מים אין ממש סיבה לעבור מהירות זאת ויש לזכור כי בחיתוכים מצד לצד ניתן כמעט להכפיל את המהירות על ידי חיתוך הגולש .
עוד דבר חשוב בנהיגה הוא לנסוע בקו ישר ככל הניתן. סיבוב הסירה גורם לגל הסירה להיות טוב בצד אחד וקצפי ושבור בצד השני, ומהצד השבור קשה מאוד לעבור את הגל או לקפוץ, במיוחד לגולשים חובבנים.
גם איזון הסירה על ידי משקל זהה בשני צידיה חשוב לצורת הגל. לרוב מפליגי הסירה יושבים בצד אחד, והיא איננה מאוזנת. לכן, גל הסירה יהיה טוב בצד אחד ורע מאוד בצד השני מה שיעשה את הקפיצה של הגולש לקשה הרבה יותר ולרוב יגרום לנפילה לא נעימה.
 
5. גלישה בקרבת החוף או קרוב מידי לכלי שייט אחרים. ככל שכמות כלי השייט גדלה בארץ, ככה אנו חשופים ליותר ויותר צפיפות. בעיקר בימי שבת בקיץ. שימו לב חברים, למרות שלפעמים בא לכם להשוויץ קצת אין סיבה לעבור קרוב ליד סירות אחרות. הדבר עושה גלים לא נעימים לגולשים אחרים וגורם להם ליפול, מטלטל את הסירה השנייה ופשוט לא כיף. גם אם זה חבר שלכם ואתם ממש רוצים להגיד לו שלום, עצרו את הסירה, העלו את הגולש וגשו אליו במהירות איטית. אין שום סיבה להתקרב לכלי שייט אחר תוך כדי גלישה מכל סוג שהוא.
גלישה בקרבת החוף – הדבר אסור ואינו חוקי! לא רק שיש מתרחצים, סלעים, עומק לא מתאים, מזחים ומני מפגעים שונים בקרבת החוף, זה מסוכן ביותר. הקפידו על חוקי השיט והתרחקו מהחוף לפחות 300 מטרים.
 
6. חוק מאוד חשוב ובסיסי בכל ענף סקי מים וספורט ימי – אם גלשתם ונפלתם מאבוב, בננה או מהמגלשיים, עזבו את חבל הגרירה מייד.
אין סיבה להתעקש ולהחזיק בכל הכוח אחרי נפילה. בסקי מים לא נצליח לעלות שוב
גולשים המתעקשים להמשיך להחזיק את החבל ומסתכנים לא רק בכאבי ידיים בבוקר שלמחרת, אלא גם בפריקת כתף. לכן, הדגישו בתדריך לגולשים כי אם הם נפלו, יש לעזוב מייד את החבל או את המתקן הגורר ולא לנסות לעלות עליו תוך כדי הגררות במים.
 
7. הנושא האחרון שאני רוצה להתייחס אליו הוא שתיית אלכוהול מרובה. זה לא סוד שאלכוהול מחליש ומערפל את החושים, פוגע משמעותית בקואורדינציה ובו זמנית גורם לנו להרגיש רמבו  וברוס לי מבחינת הביטחון העצמי. במילים אחרות – מתכון בטוח לאסון ולפציעה.
עשו לי טובה, אל תערבבו בין ספורט לאלכוהול. הגיעו מוקדם תגלשו ותתאמנו בכיף ולאחר שאתם מרוצים ומסופקים מהגלישה  תתחילו את המסיבה.
לעולם אל תתנו לנהג שתוי לנהוג לכם בסקי מים או בכל ספורט ימי אשר אתם עושים!