עונת 2019 בכנרת: יותר מים פחות מקומות אחסון לסירות

אור שקד

חורף מבורך עבר עלינו בכנרת, ירדו גשמים רבים ולמפלס האגם נוספו כ-3.5 מטרים. עוד הרבה דברים טובים קרו השנה בכנרת והעלו אותה לכותרות, דבר אשר תורם רבות לפיתוח אזור הכנרת ולכניסתם של בעלי סירות חדשים לתחום.
עם זאת, נוצרה השנה בעיה חדשה – צפיפות בחניוני הסירות מסיבות שונות ומגוונות.


הסיבה הראשונה היא, שהשנה, לצערי, מסיבות שונות ומגוונות, נסגרו מספר חניוני סירות בכנרת, כמו כן ישנם חניוני סירות נוספים הנמצאים בסכנת סגירה. במקביל  חניוני סירות קיימים נאלצים לצמצם את מספר מקומות האחסנה  לכלי שיט ממגוון סיבות. כתוצאה מכך "נפלטה לשוק" כמות גדולה של בעלי  סירות שנאלצים להעביר את כלי השיט שלהם לחופי אחסון סירות אחרים – העמוסים ממילא. כתוצאה מכך גדל הביקוש למקומות חניה לסירות בכינרת, מרבית החופים מלאים גם כך ואינם מקבלים כלי שיט נוספים. התוצאה הבלתי נמנעת היא שתעריף העגינה השנתית עלה.


סיבה שניה היא מגוון חוקים חדשים ותקנות חדשות בכנרת אשר מגבילים ומקשים על פתיחת חניוני סירות חדשים. העניין הנדל"ני בקרקעות באזור סובב הכנרת עלה משמעותית, גם הוא תורם לעליית מחירי הקרקעות, הן לשכירות והן לקניה. פתיחת חניוני סירות חדשים לא נראית כעסק כלכלי משתלם.
 
רמת שרות בחופים נפגעת ממצב זה. במרבית החופים הקיימים מספר המנויים גדל. מצב זה יוצר עומס על החופים הקיימים ועל השירותים שהם מספקים. יש לעובדה זאת השפעה ישירה עלינו בעלי הסירות. זמן ההמתנה להורדת הסירה למים לפני תחילת הפעילות וכן זמן ההמתנה להעלאת הסירה בתום הפעילות התארך, בעיקר בשעות העומס.
הפסקה בשיט במהלך היום תוך קשירת הסירה לרציף, נתקלת בבעיות בשל עומס וצפיפות ברציפי החופים. בעיקר בשבתות ובחגים, קשה למצוא מקום לקשור את הסירה לרציף. אם בכל זאת מצאתם מקום, הצפיפות ברציף רבה והחשש שסירה אחרת תיצמד לסירה שלנו, תפגע בה, ותגרום לסירה נזק, גובר.


מה הפתרון?
הפתרון שאני מייחל לו הוא שייפתחו חניוני סירות חדשים בכנרת, כך שהעומס על החופים הקיימים יופחת, רמת השירות תשתפר, התחרות בין החופים תגדל והמחיר ירד. כל בעלי הסירות ירוויחו מכך. כרגע, עד שזה יקרה, אין הרבה מה לעשות חוץ מאשר להיות סבלניים. אחרת, המצב רק ילך ויחמיר ומצב מקומות העגינה בכנרת יהפוך להיות דומה לזה של בעלי היאכטות והסירות בים התיכון – שם כבר שנים כמעט ואין מקומות עגינה לכלי שיט.
הפתרון המעשי שלי לבעלי סירות שרוצים ליהנות מגלישה, הוא לבוא לכנרת דווקא באמצע השבוע. בימים אלה כמעט ואין סירות בכנרת, תנאי הים לגלישה טובים משמעותית וההנאה מקסימלית. מניסיוני – כדאי לקחת פעם בכמה שבועות יום או חצי יום חופש באמצע השבוע ולבוא לגלוש. נסו ולא תתאכזבו!
כשאתם מפליגים, אנא התרחקו מסירות של גולשים, תנו להם את המרווח הראוי ואת האפשרות להנות מהגלישה, השתדלו מלחצות לפני סירה שגוררת גולש כדי לא להקשות על הגולש שיאלץ לחצות את הגלים שנוצרו מהסירה שלכם ובכללי השתדלו להתחשב בכלל הגולשים!
הפלגה בטוחה וקיץ נעים לכולם.