מזג אוויר סוער – בכנרת

אור שקד

בכנרת, האגם הצפוני והאהוב, נדיר שנתקל בסערה פתאומית בעודנו בים, זאת מאחר ומרבית הפעילות הימית בכנרת נעשית בקיץ, ואנו משתמשים בסירות שלנו רק שעות מספר במהלך היום. אך גם בשימוש יומי אנחנו יכולים להיות מופתעים מחד אם לא נכיר את הרוחות האופייניות, שעלולות, לעיתים, להיות סוערות ומאידך אם לא נבדוק את תחזית מזג האוויר, לפני שנוריד את הסירה או את אופנוע הים למים.

בכנרת יש שני כיוונים וסוגים מאפיינים של רוחות שכדאי לכולם להכיר:
הרוח הראשונה, מכונה "שרקיה", זוהי רוח מזרחית חזקה (שרקייה = מזרחית בערבית). רוח זו מאופיינת במשבים חזקים ולעיתים מלווה באובך. עונת ה"שרקיות" היא בדרך כלל בסתיו ובתחילת החורף. השרקיה מתחילה לנשב בשעות הלילה אל תוך הבוקר, לעיתים מפסיקה בשעות הבוקר המאוחרות או הצהריים המוקדמות ולעיתים מנשבת מספר ימים. כאשר השרקיה מנשבת, בחוף המערבי של הכנרת (טבריה) מסוכן מאוד לשוט, שכן הרוח נכנסת מהכיוון המזרחי ו"דוחפת" את כל הגלים לכיוון מערב. הרוח, כאמור, היא רוח חזקה מאוד ולכן אנו צפויים לראות גלים גבוהים בעוצמה רבה. כשנושבת שרקיה מומלץ לא להוריד את כלי השיט למים. בצד המערבי זה פשוט בלתי אפשרי ובחוף המזרחי השיט עלול להיות מסוכן. תקלה קטנה בכלי השיט תגרום לסחיפתו המהירה לחוף המערבי.

הרוח השנייה, היא רוח מערבית – אשר מנשבת בעיקר בעונת הקיץ, בעונה הפופולרית ביותר לפעילות שיט וספורט ימי בכנרת. בעונה זו, בשעות הבוקר, מזג האוויר אופטימלי ובדרך- כלל אין רוח, אולם בשעות הצהריים – בין 12:00 ל- 14:00 (תלוי במידת החום), מתחילה לנשב רוח מערבית, היוצרת גלים, לעיתים אף גבוהים ומסוכנים מכיוון מערב למזרח האגם. מכאן שבקיץ, משעות הצהריים, החוף המזרחי מסוכן. למעשה מאותה סיבה אותה ציינו למעלה רצוי להימנע מהפלגות מרגע שהרוח המערבית מתחילה לנשב. בכל מקרה, תנאי הים כבר אינם מתאימים לפעילות ספורט ימי. לסיכום: בקיץ השעות הטובות ביותר לספורט ימי, הן שעות הבוקר.

הכנרת בעונת החורף
בעת סערה ומזג אוויר חורפי בכנרת, הרוח המנשבת באגם היא דרומית עד דרום מערבית, ובכל הכנרת נוצרים גלים גבוהים עד גבוהים מאוד. אלו תנאים שלא מאפשרים בשום מקרה שיט בכלי שיט קטנים. אם בבוקר, תחזית מזג האוויר לאזור הכנרת היא רוח דרומית או דרום מערבית, בעוצמה של 30 קמ"ש ומעלה צריך לוותר על השיט באותו היום.

אני ממליץ להגיע לכנרת בחורף. חשוב לבדוק שהסירה מאוחסנת כיאות, שהפקקים פתוחים, שהכיסוי מתוח וסגור היטב, שאין בו קרעים ושהסירה יבשה. הצטברות מי גשם בסירה עלולה לגרום לנזקים כבדים. מומלץ לאוורר את הסירה מדי פעם למניעת הצטברות לחות שתגרום לעובש. כדאי לוודא שלא נשארו שאריות אוכל או אשפה בסירה מהשימוש השוטף בקיץ, וכן לוודא שחתולים או עכברים לא בחרו את הסירה שלכם כדירת הנופש שלהם. בקיצור – השקעתם הרבה כסף בסירה שלכם, מומלץ לוודא כמה פעמים בחורף, שהכול תקין על מנת שלא יהיו הפתעות לא צפויות בתחילת העונה הבאה.

עונת החורף, היא עונה מדהימה לשיט בכנרת. כמובן כשמזג האוויר מתאים. בסתיו אפשר להפליג בכנרת ולראות להקות ענקיות של קורמורנים, שקנאים, חסידות ומינים רבים אחרים של ציפורים נודדות. הן נוחתות למנוחה לחופי הכנרת. בחורף, בימים יפים, אין רוח כלל במשך כל היום ואפשר להפליג וליהנות מצפייה בשקיעה, המתחילה בשעות מוקדמות יותר, חוויה מרשימה. עם ביגוד מתאים אפשר ליהנות מספורט ימי בכנרת ריקה מסירות. אל תשכחו לוודא שכל התאורה הנדרשת על פי חוק קיימת ותקינה, והכי חשוב – הפליגו בזהירות ועם מחשבה והימנעו ממצבים מסוכנים.
חורף נעים!
 
 
 
לסיכום:

בעת סערה ומזג אוויר חורפי בכנרת, הרוח המנשבת באגם היא דרומית-דרום מערבית, ובכל הכנרת נוצרים גלים גבוהים עד גבוהים מאוד. אלו תנאים שלא מאפשרים בשום מיקרה שיט בכלי שייט קטנים.