מועדון ה-1080

ליאור אליהו

גליון 42

75 אחוז מהעולם בו אנו חיים מורכב ממים ולכן שני שליש מהזמן שלנו אנו אמורים לבלות למעשה, במים!
עונת השיט 2010 בכינרת מתקרבת לה, למרות שלא קיבלנו מספיק גשם, עדיין אנחנו כאן. רגע לפני שריקת הפתיחה הרשמית של עונת סקי המים והוויקבורד נספר לכם על הדברים החמים ביותר בעולם הוויקבורד בשנה האחרונה, על השיאים, התרגילים ושאר התוספות המדליקות שהיו לנו השנה.
נתחיל בכינרת, לאגם הגיעו בשנת 2009 כ- 20 סירות סקי מים מקצועיות. זהו נתון מדהים בהתחשב בכך שעד שנת 2005 הייתה כאן סירת וויקבורד מקצועית אחת. הייתי צריך לחפש בנרות סירה עם TOWER בשביל לגלוש כמו שצריך. בהתאם לנתון זה ולצפי כי בתחילת 2010 יגיעו עוד לפחות 15 סירות תאומות או אחיות לסירה שלי, הרי שבשנת 2010 יהיו לנו כבר בסביבות 100 סירות וויקבורד – וויקרסף באגם המופלא הזה. על כך אני מברך .
כמו בכל שנה, עולם הוויקבורד בעולם מתפתח והרמה הולכת ונהיית גבוהה יותר. המובילים בעולם הם עשיריית גולשים אמריקאיים שחיים את "החיים הטובים" בתחום.
מה כוונתי? חסויות במיליוני דולרים, ספונסרים של סירות רודפים אחריהם שירכבו על דגמי הסירות שלהם. חברות ציוד וויקבורד מחתימה דגמים של מגלשיים וביינדרים עם שמם. חברות ביגוד אקסטרים מייצרות בגדים עבורם. חברות רכבים, משקאות אנרגיה, משקפיים ועוד רק מחכות להזדמנות להחתים כל גולש פוטנציאלי שיגיע לרמה העולמית. ממש חיים של "סלבריטאים" יש לגולשים הללו. אבל הם חייבים לייצר תפוקה, להשתתף בתחרויות, סרטים ותערוכות סירות וציוד ייעודי וכמובן לקדם את הספורט בלייצר תרגילים חדשים. כאן טמון הקושי, כי כמעט הכול כבר הומצא. אולם, מסתבר ששיאים נוצרים בכדי לשבור אותם ומשנה לשנה זה נהיה יותר מטורף.
לא אתחיל לפרט כאן את כל השמות והתרגילים החדשים, כי זה ישמע סינית לרובכם. אבל אספר לכם על מועדון חדש שנפתח לו בעולם הוויקבורד בתקופה האחרונה. חברים בו כ-5 גולשים בלבד בכל העולם! למועדון זה נכנסים רק הטובים ביותר.
 
שם המועדון הוא 1080 – כשמו כן הוא.
1080 הוא תרגיל בוויקבורד שבו הגולש קופץ משובל אחד אל השובל השני מאחורי הסירה ומבצע 3 סיבובים באוויר. הגולש ומעביר את הידיים ואת ידית הסקי מסביב לגוף 3 פעמים (לדוגמא בארץ הרוטציה מסוג זה של הגולשים הטובים ביותר בישראל מסתכמת ב 540 מעלות). כלומר אנחנו בחצי מהרמה העולמית.
למי שלא הבין אז אנסה להסביר במילים פשוטות יותר. אם אני גולש עם רגל ימין קדימה על הוויקבורד ואני מחליף לרגל שמאל עשיתי 180 מעלות. נוסיף עוד 180 מעלות ועשיתי 360 מעלות. ושם אני זקוק להעביר ידיים. תכפילו את ה 360 שלי בשלוש פעמים ושלוש העברות ידיים ואתם ברמה העולמית הגבוהה ביותר בעולם. סביר להניח שלפחות 1000 שעות קפיצה על טרמפולינה יקרבו אתכם לעניין.
תאמינו לי שאם טוני פיין ממציא הוויקבורד בשנות השמונים היה חושב שיעשו איתו 1080 הוא היה ממציא אותו בצורת צלחת עגולה.
 מה עוד היה לנו השנה? חברות הסירות ממציאות חידושים נפלאים בדגמי הסירות: מסכי וידאו דיגיטאליים, מערכות סטריאו מטורפות, שטיחים נשלפים, צבעים מטאליים מגוונים ואפילו מצלמת וידאו על ה- TOWER שמצלמת ומקליטה על המחשב של הסירה. כל מה שנשאר זה להעביר את זה לכרטיס זיכרון נייד ולצפות בבית בכל הטעויות שלנו וללמוד איך להשתפר.
חברות הציוד התחילו להשתמש בקרבון באופן מלא לייצור הציוד, בכדי להקנות לנו אפשרות להשתמש בציוד על מתקנים כגון סליידרים ומקפצות ולא לגרום לנזק למגלשי הוויקבורד. נקווה שהבלאי באמת ירד כי כל גולש שמשתמש במתקנים אלו יודע שהוא זקוק לפחות לשני בורדים בעונה.
לסיום, במרץ 2010 נערכה באילת בפעם הרביעית תחרות הוויקבורד משחקי אילת, בשיתוף עמותת סקי המים בישראל, חברת וייק אפ סקי סקול, אקווה מרינה ועמותת איילת. אני אבלה שם בשלושה ימים של תחרות וייקבורד, ווייק סארף, לילדים ולבוגרים. מי אמר שאין ספורט ימי בישראל בחורף?