מבריקה ונקייה

ליאור אליהו

הפעם במדור: כיצד לשמור על סירתכם נקיה ומצוחצחת על מנת שתיהנו יותר בהפלגה הבאה וגם תשמרו על ערכה בשוק.

רוב סירות המנוע בישראל מפליגות בכינרת שבה כידוע המים מתוקים. לכן, אתרכז ברשימה זו זאת בטיפול בסירות המפליגות בימה זאת. בסוף הרשימה אתייחס לשוני בטיפול הנדרש בין הים התיכון ומפרץ אילת לכנרת. בכנרת כידוע המים מתוקים והם לכאורה אינם משאירים משקעים כמו מלח, אשר סופח אליו במהירות אבק ומזהמים אחרים. אך טועה מי שסובר כי  מי הכנרת מים רכים. הם מכילים אבנית בכמות לא מבוטלת. המים המתאדים ומשאירים את האבנית על גוף הסירה. התוצאה המצטברת היא גוף דהוי ומחוספס. מי הכינרת גם עשירים בחומרים  אורגנים וכימים רבים. החל מאצות ורקב צמחיה ועד חומרים כימים המשמשים לריסוס השדות ונשטפים לימה. שימו לב לפס חום לאורך קו המים של הסירה שנותר לאחר שהעלתם אותה לעגלה. השארת לכלוך על גוף הסירה במיוחד בקו המים, תפגע בטווח הקצר במראה הסירה, ובטווח הארוך במהירות הסירה. מאחר שאנו גם שותים את המים האלו, אני רוצה להרגיע.מי האגם המועברים לצריכה מקומית או למוביל הארצי לצורך הובלתם דרומה, עוברים תהליך סינון ובדיקה קפדני ביותר. 
 
ריכזתי עבורכם כמה טיפים מניסיוני האישי, המסייעים לשמור את סירתכם מבריקה כמו חדשה לאורך זמן.
הטיפ הראשון –
לאחר העלאת הסירה על העגלה, הקדישו מספר דקות ונגבו את הסירה משאריות המים. כל מה שדרוש זה ג'ילדה נקיה ולחה וחמש דקות מזמנכם בסוף היום. למרות שאתם עייפים ורעבים ומתים ללכת לאכול או לברוח הביתה. הניגוב בסוף כל יום חשוב ביותר לשמירה רציפה של סירה נקייה. הניגוב מונע הצטברות אבנית על גוף הסירה, הריפודים וחלקי הנירוסטה.הוא מסיר את הלכלוך האורגני והכימי.
 
הטיפ השני-
הקפידו כי כיסוי הסירה שלם, אטום ללא חורים, קשור היטב ומהודק.כך לא יכנסו אבק או מי גשמים באחסנת הסירה בחוף.
 
הטיפ השלישי-
לפחות פעם בשנה בצעו ניקוי יסודי. כמובן שאם השימוש בסירה רב יש לשקול ניקוי תכוף יותר.
אצלי בסירות ניקיון יסודי כולל את הפעולות הבאות:
ניקוי אבנית – ניקיון הסירה מבחוץ עם מסיר אבנית מדולל עם 50% מים שאינו גורם לחלודה בחלקי הנירוסטה.
שטיפה עם סבון רחיצה לאחר השטיפה עם מסיר האבנית.
הברקת הסירה עם פוליש ימי להורדת שריטות קלות מגוף הסירה וחידוש הצבע.
מריחת ווקס ימי המותאם לכלי שיט ולפיברגלס.
עדיף למרוח את הווקס בעזרת מכונה. במכונה הווקס מתחמם יותר מאשר בעבודה ידנית ופעולתו טובה יותר.מריחת הווקס מחייה את הצבע של הסירה ומונעת הצטברות אבנית על גוף הסירה. מאחר והווקס הינו שכבת שומן הוא דוחה את האבק ומונע הדבקת אצות או מזהמים אחרים הנמצאים במים.
 
טיפ רביעי – צוללים פנימה.
הוציאו כל תכולת הסירה כולל ריפודים ופרסו אותם במקום נקי ויבש.
שטפו את רצפת הסירה עם חומר ניקוי. אם אין לכם שטיח שניתן להוציאו, שטפו את השטיח בעזרת חומר ניקוי לשטיחים.
אני אישית משתמש לקרצוף השטיחים בשטיפת לחץ (גרניק) ביתית, לא חזקה מידי ובמטאטא כביש מפלסטיק.
את הריפודים אני משפשף עם סבון ריפודים, סקוץ' או מטלית פלא. הם מבורכים ועושים עבודה נפלאה בהסרת כתמים קשים.
לאחר סיום קרצוף כל המושבים והשטיחים, כאשר הכול נקי ומסודר, יש לתת לסירה להתייבש יום שלם בשמש.
אם נסגור את הסירה כאשר היא רטובה, ייווצר עובש. עובש פירושו כתמים וריח לא נעים. מתכון משבית הנאה לפעם הבאה שנגיע.
זכרו כי בכל חוף סירות יש נותני שירות, אשר ישמחו לחסוך לכם את הכאב ראש הזה ויעשו בתשלום את הטיפול החשוב הזה.   
 
אני אישית חושב שכל המפליגים שנהנו אתכם ביום כיף על הסירה, אמורים לתת כתף לכמה דקות בסיום כל הפלגה.עבודת צוות כזאת תבטיח שפעולת סגירת הסירה וניקיונה בסוף היום יארכו מספר דקות בודדות.
לכן, הכינו מראש כמות כלי ניקיון מספקת על מנת שלא תישאר יד באוויר ללא שימוש. אני מבטיח לכם שכולם ייהנו וזמן חיסול וניקיון הסירה יהיה קצר מאוד. הרגילו  וחנכו את ילדכם  ואורחיכם, כי להנאת הגלישה והשיט בכנרת יש גם מחיר זעום של סיוע בסיום ההפלגה לניקיון הסירה.
 
מבחינת עונות השנה, הזמן המועדף עלי באופן אישי לניקיון היסודי הוא האביב. לאחר החורף והגשמים באים ליום ניקיון אחד יסודי, וכך מתחילים עונה עם סירה נקיה ומתוקתקת. בסוף כל הפלגה מבצעים את הפעולות הקטנות של ניגוב ופינוי פסולת אנושית.
לסירות המפליגות במי מלח האמור חשוב פי כמה. במי הים יש גם אבנית וגם חומרים אורגנים וכימים בדומה לכנרת. אך בנוסף ישנו המלח המכיל חומרים כימים המעצימים את הפעולה ההרסנית. למלח המצטבר יש גם תכונה הרסנית לספוח אליו כשהוא לח אבק וחומרים מזהמים אחרים. לכן השטיפה והניגוב חייבים להיות מבחוץ ומבפנים. בימי הקיץ הסירה מתייבשת מהר.שטיפה של מלח יבש קשה הרבה יותר ולכן רצוי לבצע את פעולות סגירת הסירה כאשר הסירה עדין רטובה. חלקי פלדת האל-חלד (נירוסטה) רגישים מאוד לציפוי מלח. המלח מונע מהם מגע עם החמצן שבאוויר ואז הם מחלידים. באילת ובים התיכון הייתי ממליץ לשטוף לאחר ההפלגה את חלקי המתכת בעזרת סבון, כדי להבטיח שלא נצמד אליהם מלח.   
 
 
זכרו-  בסירה נקייה ושמורה, הרבה יותר כיף להפליג. המהירות גדלה, הפס חלק יותר וההנאה של היושבים בספסל רבה יותר.