כנרת 2016 סיכום, מבט קדימה וכמה טיפים חשובים.

ליאור אליהו

שנת 2016 בפתח ותוך עשור אנחנו רואים שינוי גדול בתחום הספורט הימי בכנרת ובישראל. יותר ויותר גולשים מצטרפים לעולם הוייקבורד, הוייקסרף וסקי המים ויותר יותר סירות מגיעות למי הכנרת, אילת והים התיכון, מה צפוי לנו ב-2016?

שנת 2016 בפתח ותוך עשור אנחנו רואים שינוי גדול בתחום הספורט הימי בכנרת ובישראל.
יותר ויותר גולשים מצטרפים לעולם הוייקבורד, הוייקסרף וסקי המים ויותר יותר סירות מגיעות למי הכנרת, אילת והים התיכון, מה צפוי לנו ב-2016?
 
אני צופה שהגידול ימשך.
 עולם הוייקבורד ימשיך לקבל חלק משמעותי בעולם סקי המים הישראלי. לפני כמה שנים כמעט אף אחד לא ידע מה זה וייקבורד ובוודאי לא מה זה וייקסרף, כיום הרבה יותר אנשים כבר התמכרו לספורט המשוגע והכייפי הזה.
להתפתחות הטכנולוגית של כלי השיט יש תרומה משמעותית להתעצמות הענף, תעשיית כלי השיט מתחדשת מדי שנה, כלי השיט הולכים ונהיים טובים יותר ומייצרים גל גדול יותר, אשר מקנה לנו הגולשים יותר כיף ויותר "זמן אוויר" כלומר זמן גלישה.
מגמה זו זהה למגמה העולמית: תחום הוויקסרף הולך וגדל בעולם. יותר ויותר גולשי גלים התמכרו לחוויה שהיא חווית גלישת גלים "נטו" מבלי צריך לבלות שעות ארוכות בציפיינ לגל טוב. בארצנו, שלא כמו בהוואי לדוגמא, לא תמיד אנו מתברכים בגלים המתאימים לגלישה. עולם הוייקסרף מהווה פתרון מצוין לגולשי הגלים. נכון שזהו פתרון לא זול יחסית לגולש שיורד לחוף לתפוס גלים, אך האפשרות לשכור סירה עם מפעיל לצורך גלישה של קבוצת גולשים הופכת את הפתרון לראלי.
גורם נוסף אשר תרם להתפתחות הוייקסרף היא העובדה שזהו ספורט בטוח, אם עושים אותו בצורה נכונה, מאחורי סירות מתאימות. בנוסף לכך שהוא אינו מסוכן הוא אינו ספורט אגרסיבי כמו הוייקבורד, אמנם יש בו פחות אדרנלין אך הוא אינו תופס את שרירי הגוף כמו וייקבורד, ולכן יש בו גידול טבעי של עוד ועוד אנשים בכל שכבות הגילאים.
לכבוד עונת 2016 חופי הכינרת נערכים לקליטה של עוד ועוד סירות ובעלי החופים לאחסנת סירות נוספות, מסביב לאגם נערכים בכל שנה לגידול טבעי בכל חוף ולקליטה של עוד בעלי סירות חדשים .
החורף הוא זמן טוב להיערך לקיץ. לנו כנותני השירות זה זמן לנוח קצת, לנשום, להתאוורר, לאגור כוחות, לשפץ, לייעל, ללמוד ולהשתפר בכדי להעניק לכם הלקוחות את השירות המירבי והטוב ביותר, לכן זמן החורף הזה הוא הכרחי לנפש אך בו בזמן הוא קשה כי אין בו מקור הכנסה קבוע .
 
כמובן שכל נושא הציוד בשנת 2016 הולך ומשתפר, טכנולוגיות חדשות מתגלות והציוד נהיה קל יותר, מהיר יותר, נוח יותר וחזק יותר. לפעמים התנסות על ציוד חדש ומחודש ימחיש לכם כמה הציוד שלכם מיושן וכמה אתם יכולים להשתפר על ציוד חדש אשר הטכנולוגיה שהושקעה בו פשוט עוזרת לכם להשתפר הרבה יותר מהר ובצורה הרבה יותר קלה, פשוט צריך לנסות . גם עולם החליפות השתפר מאוד ואנו רואים כיום חליפות דקות במיוחד ומחממות במיוחד במחירים נמוכים יחסית לעבר. גם ככה החורף שלנו הוא הקיץ של מקומות אחרים אז עם חליפה טובה אפשר להמשיך לגלוש כל השנה.
 
שדרוג נוסף בעונת 2016 היא סירת משטרה חדשה אשר הגיעה לשיטור ימי כינרת. סירה חצי קשיחה עם שני מנועים. סירות אלו הן סירות חילוץ קלסיות. אלו סירות שניתן לגשת איתן לכלי שיט אחר ללא חשש של פגיעה בו גם במזג אוויר קשה. הסירה מצוידת במיטב הטכנולוגיה החדישה ומאפשרת סיוע מהיר וממוקד לכל מקרה אשר אנחנו ציבור השייטים נהיה זקוקים לו. במקביל יש לה תפקיד שלעיתים פחות נעים לנו – אכיפת החוק.
לקראת עונת 2016, אולי זה המקום להזכיר לכם לבדוק את ציוד כושר השיט של הסירה וגם לקרוא ולהתרענן בתקנות החדשות אשר נכנסו לתוקף בשנים האחרונות, זכרו כי בכל שנה יש עדכונים ויש תוספות לחוקי השיט. המילים "לא ידעתי" אינן פותרות מעונש וחוקים אלו לצערנו נכתבו לעיתים בדם.
 
בעונה הבאה עלינו לטובה אנו צופים צפיפות גדלה והולכת במימי הכנרת. עיקר פעילות השיט בכנרת היא בשבתות, בחגים ומועדי ישראל, משנה לשנה צפיפות זו גדלה, ויש להיות יותר ערניים,
צפיפות זו ותנועה רבה של כלי שיט מייצרת גלים כלומר תנאי גלישה פחות טובים.
 
בנושאים אלה יש לי כמה עצות:
  • היו ערניים ותמיד הפעילו צופה נוסף, במיוחד בימים עמוסים.
  • הקפידו להגיע ולהפליג מוקדם ולא בשעות העומס, כך תרוויחו גם פחות שמש יוקדת וגם ים  טוב יותר לגלישה.
  • שתו קצת פחות אלכוהול והקפידו להיות אחראיים.
  • הקפידו על חוקי השיט ועל מרחק סביר בינכם לכלי שיט אחרים.
  • חפשו תמיד גולש אשר יכול ליפול מסירה גוררת אחרת בסביבה. התרחקו ממנו כמה שאפשר.
  • שמרו על מהירות סבירה  וגרירה נכונה ובטוחה בעת גרירת מתנפחים.
 
 
ונושא אחרון אך חשוב  הוא השוק המתרחב של סירות מיד שנייה. זהו שוק הולך וגדל. מגוון כלי השיט הולך ומתרחב, חשוב לזכור כי מזה עשור סירות הציר המפוארות נהיו פופולאריות ומזה שנים רבות כמעט ולא היה ניתן למצוא סירות "ישנות" במחיר נוח.
בעלי הסירות אוהבים כל הזמן לחדש ולהתחדש. זה משחרר לשוק מגוון של סירות ציר וברך מהעשור האחרון. בשנים האחרונות ניתן להשיג במחירים טובים סירות ציר משומשות בנות 6-7 שנים במצב טוב. הן משמשות קרש כניסה נוח, נגיש וזול לעולם הסירות המקצועיות.
ניתן תמיד להתעדכן לגבי סירות משומשות אצל סוכני הסירות, המכונאים בכנרת, בעלי ומפעילי חופי הסירות ובאתר יד 2.
 
ניפגש במים
שתהיה לנו עונה פורייה כיפית ובטוחה במיוחד.