כיצד לבחור ולקנות ציוד לסקי מים

ליאור אליהו

רגע לפני שאתם הופכים להיות גולשים רציניים אתם צריכים ציוד מתאים, ואז עולה השאלה, איזה ציוד אני צריך לקנות? כמה הוא עולה והיכן אפשר לרכוש אותו? בכתבה זו ננסה לעשות קצת סדר בנושאים האלו ולהבין אותם יותר. עצתי הראשונה - וודאו כי אתם באמת זקוקים לציוד סקי מים לפני שאתם רוכשים אותו. לרוב מחירו של ציוד סקי וציוד הוויקבורד אינו זול. מיותר לקנות אם אתם משתמשים בו מספר מצומצם של פעמים בשנה ובמיוחד אם אין לכם סירה משלכם. השאילו מחברים או השכירו, חבל על הכסף. אם אתם בעלי סירה ואתם מגיעים מספר רב של פעמים לכינרת או החלטתם להתמקצע בנושא, זה כבר סיפור אחר. אתם זקוקים לציוד קבוע בסירה.

אפודות ציפה
נתחיל בציוד הבסיסי והבטיחותי ביותר- אפודות ציפה לספורט ימי. אפודות אלו שונות מחגורות ההצלה התקניות שחייבות להיות בכל סירה בהתאם לתעודת כושר השיט שלה. אל תנסו לעשות ספורט ימי עם חגורות ההצלה הכתומות המחויבות על פי כושר השיט. הן אינן מותאמות לסקי או וייקבורד ושימוש בהן עלול להסתיים בפציעה. חגורות אלו אינן מיותרות בסירה, אך הן מיועדות לשהות ארוכה במים גם במצב של חוסר הכרה.
ישנם מספר דגמים של אפודות לספורט ימי. הפשוטות ביותר עשויות ניילון, אורך החיים שלהן קצר יותר מאפודות נאופרן והן גם הרבה פחות נוחות במגע עם הגוף. מחירן בשוק נמוך יחסית לשאר החגורות, כ- 250 ש"ח לחגורה.
אפודת הנאופרן מורכבת מחומר מתקדם יותר. נאופרן הוא החומר ממנו עשויות חליפות הגלישה. זהו חומר אלסטי ונעים למגע שאינו יוצר שפשופים וגירויים. מחיר חגורה כזו יהיה יקר יותר אך אורך החיים שלה גדול יותר.
כשקונים אפודת סקי מים מנאופרן יש לשים לב שהיא מאושרת ע"י משמר החופים האמריקאי או תקן אירופאי מקביל. אישור זה אומר שהחגורה מציפה גם את בית החזה וגם את הראש. ישנן בשוק חגורות נאופרן דקות במיוחד והן אינן מציפות כלל את בית החזה. מניסיוני, גלישת סקי או וייקבורד עשויה להיגמר בנפילה למים, זהו טבעו של הספורט. ככל שתתמקצעו יותר בתחום תעלה מהירות הגרירה והנפילות יהיו פתאומיות וכואבות יותר. לאפודת ההצפה תפקיד חשוב (בנוסף להצפה) והוא לספוג את חבטת הנפילה למים, ולאחר מכן, במים, לאפשר לגולש להתאושש מהנפילה.  מחירן של אפודות הנאופרן נע בין 500 ל 950 ש"ח והן נמכרות במגוון צבעים ועיצובים.
דברים נוספים שכדאי להקפיד עליהם:
* לאפודה חייב להיות רוכסן אחד לפחות ובו זמנית תופסן או שניים, לעיתים בנפילה חזקה למים רוכסן בלבד יפתח ועלול להשאיר אתכם ללא הגנה !!!!
* הקפידו לסגור את כל האבזמים והרוכסנים ולא רק חלק מהם לפני הירידה למים.
* זיכרו למדוד לפני שאתם קונים אפודה. אפודה גדולה מדי תציק ותעלה למעלה כל הזמן (תצוף) ולא תגן עליכם במקרה הצורך! מנגד, אפודה קטנה מדי תלחץ על בית החזה ולא תאפשר נשימה מלאה.
* על כל אפודה רשום לאיזה משקל גוף היא מיועדת, שימו לב היטב לנתון זה!
 
חבל סקי
לכל מקצוע בסקי מים יש את החבל המתאים לו. לסלאלום נהיה זקוקים לחבל סלאלום- זהו חבל גמיש במקצת, בעל קיצורים, כל קיצור יסומן בצבע משלו. ככל שהרמה שלנו גבוהה אנו מקצרים את החבל. מחירו של חבל כזה בישראל הוא כ 350 ₪.
ידית סלאלום היא ידית באורך 15 אינצ' ובשל מהירות ההפלגה בסלאלום נחזיק אותה בעזרת כפפות כדי למנוע חיכוך בידיים. מחיר ידית נע בין 200 ל- 350 ₪.
חבל וויקבורד הוא חבל ספקטרה, חבל שאינו גמיש כלל. תכונה זו גורמת לכך שבזמן קפיצות ותרגילים חבל זה לא ימשוך אותנו לכיוון הסירה. חבל זה גם לא יחזור לסירה כאשר גולש מתחיל או כבד אינו מצליח לעלות מהמים ועוזב את החבל בפתאומיות. חבל רגיל יטוס לכיוון הסירה, ויסכן את הגולש ואת המפליגים בה.
ככל שרמת הגלישה שלנו בוויקבורד תשתפר נאריך את אורך החבל. חבל זה גם ניתן לקיצור. אורך חבל למתחילים יהיה 55 פיט (כ-16 מטר) ולמקצוענים ניתן למצוא חבל באורך 83 פיט (כ-25 מטר). מחיר – 400 עד 500 ₪.
ידית וויקבורד הינה באורך 17 אינצ'. ידית זו ארוכה יותר מידית הסלאלום, בכדי להקל על העברות ידיים מאחורי הגב. מחירה – 250 עד 500 ₪.
 
חבל וויקסרף
ספורט הוויקסרף הוא ספורט חדש יחסית בעולם ובישראל ועליו נרחיב בכתבה מלאה. המטרה בוויקסרף היא לגלוש בעזרת התאוצה של הגל ללא כל שימוש בחבל, אבל לכל המתחילים דרוש חבל בשלב הלימוד בכדי להגיע לשלב זה. זה המקום להדגיש כי וויקסרף ניתן לעשות אחורי סירות ציר בלבד. אם ברשותך סירת ברך אתה יכול לעבור לפריט הציוד הבא.
חבל וויקסרף הוא חבל קצר באורך של 3 עד 5 מטרים. הוא גמיש יחסית ועם ידית קטנה בכדי שלא נוכל ליפול עם יד או רגל לתוכה.
ישנם בשוק גם חבלי וויקסרף ללא ידית בכלל. הם מגיעים עם קשרי אחיזה. אני מוצא את זה פחות נוח אבל קצת יותר בטיחותי. מחיר – 250 ל 350 ₪.
 
מגלשי סקי
ישנם כמה סוגים של מגלשי סקי וחשוב מאוד להתאימם לגולש. לא כל מגלש מתאים לכל גולש.
מגלשי סקי לילדים קטנים: אלו המגלשיים הקשורים, כלומר משיכת הסירה הינה דרך המגלש ולא באמצעות ידית הסקי האחוזה בידי הגולש. המגלשיים יהיו קשורים ביניהם, הגולש הצעיר יחזיק ידית אשר קשורה למגלש. בשום פנים ואופן אין לקשור סט זה לסירה!!! סט זה מגיע עם ידית אחיזה נוספת לצד היושבים בסירה. במידה והילד נופל הצופה מפסיק לאחוז בידית בצד הסירה וכך תימנע גרירת הילד שנפל במים. מחיר כ- 1200 ₪.
המגלשיים הבאים הם מגלשי נוער. מגלשיים אלו יהיו בגודל בינוני וישמשו לרוב נוער ונשים עד משקל 50 ק"ג. מידת הנעליים מתכווננת ממידה 36 עד 43. לרובם תהיה אופציה לחיבור שני זוגות המגלשיים ביניהם למניעת פתיחת רגליים בזמן גלישה. מחיר כ- 1500 ₪.
ולבסוף אנו מגיעים למגלשי הבוגרים. אלו מגלשיים סטנדרטים לבוגרים ממידת נעליים 39 ועד 45. המגלשיים מותאמים גם לפי המשקל, 50 עד 85 ק"ג. מחיר כ- 1600 ₪
בין מגלשי הבוגרים ניתן למצוא גם את מגלשי הביג פוט לגולשים במשקל מעל 85 ק"ג. מגלשיים אלו רחבים במיוחד ומגדילים את כושר הציפה של המגלש על פני המים ובכך מותאמים לאנשים כבדים יחסית. מחיר כ- 1,800 ₪.
                
לוח וייקבורד
נתחיל מהסטים הפשוטים ביותר המתאימים לחובבים. אם בדיוק התחלתם את הספורט אין טעם לרוץ ולקנות מיד סט יקר ומקצועי ב – 4500 ₪. קנו סט למתחילים. מחירו אינו גבוה ובכך תהיו בטוחים שאינכם משקיעים הון בשיגעון חולף. חשבו גם על אופציה של ציוד משומש. תמיד ניתן לשדרג ולהמשיך קדימה.
הסטים הפשוטים יגיעו לרוב עם ביינדר סטנדרטי ופשוט. הוא יעשה את העבודה עד רמה מסוימת. לרוב כשמתחילים לקפוץ רצוי להחליף לביינדר טוב יותר או לשדרג את המגלש למשהו קצת יותר מתקדם.
שימו לב! לפני שאתם קונים מגלש כזה תמדדו את הביינדרים והיו בטוחים כי המגלש וגודלו מתאימים למידותיכם. הפרמטרים לבחירת גודל המגלש הם גובה ומשקל. התייעצו עם מומחה בתחום לפני שאתם קונים או בדקו באינטרנט איזה מידת מגלש אתם צריכים. מחירו של סט בורד וביינדרים פשוט יהיה בערך 2,500 ש" לבוגרים ו- 1,800 ₪ למגלש ילדים.
מעבר לסטים שסקרנו קיימים הסטים היקרים יותר, מרמה בינונית עד רמה מקצועית. השתדלו לנסות מה שיותר מגלשים לפני שאתם בוחרים ולעולם אל תקנו מגלש שאינכם יכולים להחזיר בחזרה אם הוא אינו מתאים לכם, כן גם אם הוא חדש לגמרי. מגלש מקצועי יעלה בין 1,500 ל 2,600 ₪.
לרוב, הביינדרים יגיעו בסטים בנפרד מהמגלש, ולכן תוכלו להתאים לכם בדיוק את הביינדר שמתאים ונוח לכם. כיום יש בשוק מגוון רב של ביינדרים עם שרוכים קדמיים, אחוריים או ללא שרוכים בכלל. עם אצבעות פתוחות או סגורות ועוד. נסו כמה שיותר סוגים לפני שאתם בוחרים וראו מה באמת הכי נוח לכם. דרשו אחריות מלאה לשנה, לעיתים יש נזקים לשרוכים או לגומיות.
ביינדר אינו אמור לעשות נמק ברגל, אם הוא קטן מדי וותרו. אתם לא אמורים להרגיש נמלים ברגליים אחרי 5 דקות !!!!
מחירי ביינדרים מקצועיים יהיו בין 1,600 ₪  ל-2,400 ₪
 
אז איפה קונים את כל הדברים האלה? כולנו חשופים היום לעולם האינטרנט בו ניתן למצוא ציוד טוב ובזול. אני ממליץ לכם לא לחסוך ולקנות ציוד בארץ ולקבל עליו אחריות ויעוץ מקצועי בהתאמת הציוד לגולש. כפי שכבר ציינתי, נעל לא מתאימה או בורד לא מתאים שהזמנתם מחו"ל קשה יותר להחזיר. בארץ יש מספר חנויות המוכרות ציוד ימי ייעודי לסקי. לפחות אחת מהן, בחוף עין גב שבכינרת פתוחה גם בשבת וניתן לשלב את חופשת השבת בביקור בה.
נתראה בכינרת!