טיפול והכנת ציוד הגלישה לקיץ ובנוסף: טיפולים שנתיים תחזוקה ושדרוגים.

ליאור אליהו

הקיץ כבר כאן, המים התחממו והכינרת מלאה, הסירה עברה טיפול ואנחנו חילצנו עצמות, החלה עונת הגלישה.

הסירה מצוידת בבירות קרות ובמוסיקה טובה. מיכלי המים והדלק מולאו, מנועי הסירה כוונו. לבשנו את הציוד והתחלנו לגלוש בכיף, בקפיצה הראשונה שלנו הביינדר התנתק מהמגלש, במקרה הטוב הלך לנו הבורג והלכה הגלישה שלנו לשבת, במקרה הרע, פירקנו את הרצועות בברך כי הגלשן הסתובב לנו ורגל אחת לא הייתה מחוברת למגלש. בנוסף, גם ההברגות של הוויקבורד נהרסו וצריך להחליף אותו…
 
הפעם אני רוצה להתייחס בעיקר לתחזוקת הציוד. חשוב להיות לבוש ומצויד בציוד מודרני, חדש ויפה כי זה מגניב, אבל חשוב יותר להשתמש בציוד מטופל ומתוחזק היטב. על הציוד להיות מתאים לגודל ומשקל הגולש. ציוד מתאים זה בטוח ונכון יותר!
 מעונה לעונה הציוד משתדרג ונהיה קל יותר, חזק יותר אבל עדיין הוא עומד תחת עומסים רבים, שמש, מים, קפיצות והרבה רגלים שדורכות עליו. כל זה דורש מאתנו לתת תשומת לב ולטפל בציוד שלנו מעת לעת.
 התקלה הראשונה שאני נתקל בה במיקרים רבים היא של ברגי ביינדרים משוחררים. לאחר כל יום גלישה בידקו כי הברגים התופסים את הנעליים למגלש מחוזקים. במידה והביינדר קצת רופף קחו מברג וחזקו את הברגים. זה לוקח שניה וחוסך המון המון בעיות וסכנות.
 
אם הנעליים שלכם קרועות אל תשתמשו בהם! יש לתקן כל בלאי שנראה לעין בנעל. יש מספר סנדלרים שיודעים כבר לעבוד עם הביינדרים ועם נעלי הסקי ויודעים לתקן אותם. אם אתם מעוניינים פנו אלי ואשמח לייעץ ולעזור.
כמו כן יש להחליף שרוכים קרועים ובלויים. אם סוגרי השרוכים נפגעו, יש להחליפם. הדבר זול מאוד ולוקח מספר דקות.
 
הבלאי של חרבות המגלש הוא מהיר יחסית. בדגמי הוויקבורד החדישים רוב החרבות מגיעות כשהן בנויות בתוך הגלשן ואינן מתפרקות. דבר זה מתאים במיוחד לדגמי גלשנים המיועדים לגולשים העולים על מקפצות וסליידרים ובכך מונעים שבירה של החרבות. תפקידן של החרבות הוא לגרום לגלשן, בזמן חיתוך, לקבל יותר אחיזה על המים ולנו להיות יותר יציבים. העומס גורם לברגי החרבות להשתחרר ויש לחזק גם אותם.
אם נפלה לכם חרב, ניתן לרכוש ולהשלים חרבות לכל דגם של גלשן. התיקון יחזיר את היציבות לגלשן באופן מיידי. אם חרבות הגלשן גדולות מידי ניתן להתקין חרבות יותר קצרות ובכך לעזור לגולשים מתחילים להחליף רגליים ולעשות סלייד בקלות.
 
לעיתים, בעת נפילה, גלשני הוויקסרף נכנסים במדף הסירה או בסירה ומקבלים סדקים או פיצוצים. כל פיצוץ קטן הוא מקור לחדירת מים והוא גורם לגלשן להיות כבד יותר ולא להתנהג כבעבר. ספיגת המים מקדמת את זמן יציאתו משימוש. כדי למנוע את הנזקים יש לתקן פיצוצים וסדקים במגלש באופן מיידי.
סדקים ופיצוצים בגלשנים הוויקסרף או הוויקבורד, עלולים לגרום לפציעה של הגולש על ידי גרימת חתכים, זו עוד סיבה חשובה לתיקון או להחלפת גלשן בבוא העת.
זה הזמן להדגיש שוב שוויקסרף עושים אך ורק אחרי סירת ציר ולא אחרי סירת ברך. בשום פנים ואופן לא עושים וייקסרף אחרי סירה ללא מדף אחורי. לעשות וויקסרף אחרי סירה ללא מדף שווה ערך לגלישת וייקסרף בסירת ברך.
 
אבובים: לאבובים ולבננות בלאי גבוה ביותר והדבר נובע מכמה סיבות.
הסיבה הראשונה היא המחיר. למחירו הזול של האבוב יש בדרך כלל סיבה, הוא עשוי מחומרים בעלי בלאי גבוה ולכן לא יחזיק מעמד. דרשו אחריות למוצר, אבוב שאינו מגיע עם אחריות על התפרים לשנה לפחות כנראה שיגמור את חייו תוך עונה אחת.
אופן השימוש באבוב צריך להיות סביר, אחרת הוא יכול להינזק. כמובן שאם נגרור כל היום את האבוב שלנו קשור לסירה גם כשמישהו גולש סקי וגם כשאנחנו חוצים את הכינרת ולא ממש משתמשים בפועל באבוב, הוא יינזק מהר ויקרע אחרי זמן קצר.
אבוב הנגרר מאחורי סירה יכול להכיל כמות אוויר מסוימת, אך אם נמלא את האבוב שלנו עד הסוף והוא יהיה נפוח מאוד ואז נשאיר אותו בשמש, על הדשא או על הסירה ולא במים  מן הסתם הוא יתחמם. אוויר חם מתפשט ואז האבוב יתפוצץ או יתעוות, לכן מלאו אוויר בצורה סבירה, על פי הוראות היצרן והוציאו אוויר אם האבוב נמצא בשמש ישירה ואינו נמצא במים.
בסוף היום, הוציאו את האוויר מהאבוב או הבננה ואחסנו אותם. אם תשאירו אותם מנופחים בתוך הסירה סביר להניח שהם יתפוצצו או יתפנצ'רו בנקודת תורפה.
במידה ויש לכם אבוב עם דליפת אויר ניתן להביאו לתיקון במרכז השירות שלנו בעין גב.
דבר אחרון: יש לגרור את האבוב בצורה אחראית, סבירה ולפי התקנות. זכרו כי הפלה מכוונת או נהיגה פראית הינה עבירה על תקנות הספנות והנמלים ועלולה לגרום לקנס והעמדה לדין. אל תשכחו שהרבה בלאי, קרעים וקיצור אורך חייהם של האבוב או הבננה נובעים מנהיגה פראית שגורמת להלחמות ולתפרים להתרופף.
הפליגו בזהירות ובבטיחות, ואל תשכחו שציוד תקין יגרום לכם להנות מהגלישה הרבה יותר וכן יוארך זמן ההנאה ממנו.