הנה מגיע החורף, כיצד נתכונן לגלישה?

ליאור אליהו

גליון 37

העונה כבר לקראת סיום. המים שלנו מתקררים להם באיטיות והכינרת מתחילה להראות כאילו התהפכה בתוכה איזה משאית של חברת עץ הזית, פשוט שמן שמן שמן. אין גל אחד באופק, אין רוח וקרני השמש המסנוורת נשברים על המים. מחזה מדהים.
אז מה בעצם אנחנו עושים בחורף?
כל ותיקי הכינרת יגידו לכם שלגולשי הויקבורד והסקי זאת בעצם התקופה הטובה ביותר. המים עדיין לא קרים, אין הרבה סירות במים כמו בכל שבת בקיץ, שבה גם אם אין רוח, 150 סירות מערבלות את המים כמו מכונת כביסה. עכשיו בחורף לא חם מדי ולא נשרפים ואפשר בעצם לגלוש עד סוף היום, או עד שהגוף אומר די, ולא התנאים מסביב.
אני נתקל בהרבה בעלי כלי שיט וגולשים בכינרת שפתאום אחרי הגשם הראשון, נעלמים מהאופק מאחסנים את הסירה והציוד ונעלמים עד מאי, מדוע?
כי קר מידיי לטענתם.
אז בואו אספר לכם קצת על מה שקורה בחו"ל:
אחרי שהשתתפתי בלא מעט תחרויות בחו"ל, כמאמן הנבחרת לשעבר, והשתתפתי באירועים שהוזמנתי לקחת בהם חלק כשופט בכיר, הבנתי שבישראל בורכנו בחורף אידיאלי. בגרמניה למשל החבר'ה ממשיכים לגלוש עד שהאגם קופא! המים בטמפרטורה של 3 מעלות והם מרוצים, כי עדיין אין קרח! בקרח לא ניתן לגלוש כי אפשר להיחתך.
בקיץ באירופה טמפרטורת המים נעה בין 15 ל 19 מעלות, כולם במים מאושרים ו"חם" להם. הם לא מכירים כמונו טמפרטורות מים של 30 מעלות. להשוואה בשיא החורף כאן בישראל המים מגיעים ל-14 מעלות, בערך טמפרטורת המים באירופה בקיץ.
אז נכון האוויר כאן קצת קר, וכן, אנחנו זקוקים לכמה אביזרים בשביל לשמור על עצמינו ועל חום הגוף, אבל אחרי שתנסו את זה פעם אחת תבינו שזה אפילו מהנה.
כמה עצות כיצד להתכונן לחורף הקייצי שלנו, על מנת שנוכל להנות ממנו:
 
 * כשהטמפרטורה יורדת מתחת ל- 19 מעלות, בערך באמצע חודש דצמבר רצוי להתחיל להשתמש בחליפות. החליפות המתאימות לטמפרטורת המים בישראל דקות יחסית ולרוב חליפת שני שליש תהיה מעל ומעבר. (2/3 – מציין את עובי החליפה: שני מילימטר בידיים וברגליים ושלושה מילימטר בבית החזה והגב). באירופה גולשים בחורף עם כובעים, כפפות, גרביים מיוחדות וחליפות בעובי של 5 מילימטר.
* כמובן שניקח איתנו לסירה בגדים יבשים להחלפה. שמרו עליהם יבשים ומיד אחרי העלייה מהמים התנגבו ולבשו לפחות איזה קפוצ'ון כדי להגן על בית החזה מהרוח. הביאו איתכם גם כמה מגבות יבשות. גרביים יבשות אחרי שעליתם מהמים יהיו תענוג אמיתי ואני אישית קונה לי נעלי בית נוספות רק לסירה.
* טרמוס עם קפה או שוקו חם ועוגיות יתקבלו בברכה אחרי כמה שעות במים. 
* דברים נוספים שיכולים לחמם לכם את החורף הם האביזרים החדישים שמגיעים בסירות החדשות: מקלחת חמה, חימום אוויר לרגליים וחימום בגב וישבן כסא המשיט. פלאי טכנולוגיה שהופכים את ההפלגה לחוויה.
* בסיום השיט, בשלב היציאה מהמים והעלייה לחוף, כשאתם על העגלה שלחו מישהו לחרטום הסירה שירתום את הסירה לעגלה. ככה הטרקטוריסט לא יתבאס עליכם ולא יצטרך להירטב. את החיוך שלו הרווחתם ביושר!
* טיפ אחרון – הקפידו לסגור את חלון המשיט. כך תהיה הרבה פחות רוח בסירה.
זכרו, החורף שלנו הוא בדיחה לעומת חורפים במקומות אחרים, נצלו אותו. יש הרבה יותר ימי גלישה טובים בחורף מאשר בקיץ.
 
מקווה לראות אתכם במים כמה שיותר כל השנה, נקווה לגשם באמצע השבוע, שימלא את המפלס לקראת סוף השבוע. בסוף השבוע, אחרי הגשם ועם כינרת מלאה אנחנו גולשים! תבואו!