המפלס בכנרת – טיפים לתחילת העונה

אור שקד

עונת השיט בכנרת לשנת 2018 נמצאת בפתח וזו הזדמנות מצוינת להעלות כמה דגשים ולתת לכם, ציבור הגולשים והמשיטים מספר טיפים שימושיים לשיט בכנרת.
לאחר רצף ארוך של שנות בצורת נמצא מפלס הכנרת, כבר בתחילת העונה, מתחת לקו האדום התחתון. במהלך חודשי הקיץ הוא צפוי לרדת אפילו יותר ולשבור שיאים שליליים.

תופעות בכנרת כאשר המפלס נמוך

אחת התופעות שקורות במפלס נמוך היא הופעת "מדרגה" בצידו המזרחי של האגם. תופעה זו באה לידי ביטוי בעת ההפלגה לכיוון החוף – עומק פני המים נראה גבוה ובטוח אך בבת אחת המים הופכים לרדודים. במידה ולא תקדישו את תשומת הלב הנדרשת הסירה עלולה להיתקע בקרקעית ועלול להיגרם לה נזק.

מעבר לסיכון לסירה, יש לשים לב לסיכון מתופעה זו בעת הרחצה במים – המים רדודים לאורך עשרות מטרים ובנקודה אחת הופכים לעמוקים. להזכירכם, בקיץ שעבר חווינו מספר מקרי טביעה, לכן יש להקדיש תשומת לב מיוחדת לעצמכם ולסובבים הרוחצים באגם, רבים מהם אינם מודעים לתופעה מסוכנת זו. בעונה הקודמת קרה ושייטים או חברים של בעלי הסירות קפצו מהסירה לשחייה מבלי לבדוק את עומק המים מתחת לסירה. שמעתי על יותר ממקרה אחד שנגמר בפציעה. אני מציע לבדוק את עומק המים סביב כלי השיט לפני קפיצת ראש להתרעננות.

תופעה נוספת שכדאי לשים לב אליה היא בליטת סלעים, עוגנים "מתים" ומכשולים שונים בקרקעית. ירידת המפלס עלולה לגרום לסלעים שבעבר היו עמוק במים ולא הפריעו להפלגה להיות כעת בעומק שעלול לפגוע במכלולי הסירה. אפילו אם סלע שכזה מכוסה כולו במים, עומק המים לא מספיק לשוקע הסירה ועלול לגרום לנזק משמעותי לסירתכם.
יש לשים לב לתופעה זו במיוחד באיזורים שאתם פוקדים עם סירתכם לעיתים תכופות ומרגישים בנוח להפליג בהם ללא כל חשש. עומק המפלס הצפוי לרדת במהלך הקיץ עלול להביא להפתעות לא נעימות גם באיזורים מוכרים שכאלו, כמו קרבת החוף בו אתם עוגנים או מקומות אותם נהגתם לפקוד באופן תדיר.

בצידו הצפון-מערבי של האגם קיימת תופעה אחרת. בחופים שבצד זה של הכנרת לא קיימת מדרגה, אך הם מישוריים ובעלי מים רדודים למרחק גדול יותר מהחוף. כל ירידה קטנה במפלס מתבטאת במרחק משמעותי מהחוף עד לקו המים. מרחק הנסיעה של הטרקטורים להורדה ולהעלאה של הסירות גדל וכתוצאה מכך זמן ההמתנה לקבל שירות העלאה והורדה מתארך. לכן יש להיות סבלניים ולקבל זאת בהבנה.

הביקור הראשון בסירה אחרי החורף
בחורף הקצר שעבר עלינו השנה היו בכנרת סערות גשמים וברד, רוחות חזקות, אובך ואבק. רבים מבעלי הסירות בכנרת משאירים את סירתם חונה בחניון הסירות במהלך עונת החורף ושבים להשתמש בה רק בתחילת הקיץ. במהלך החורף הסירות חשופות לאיתני הטבע, על אף שהן מכוסות ו/או חונות תחת קורת גג. נזקי האקלים עלולים לגרום ללכלוך ואף נזקים. בתקופה זו אני נתקל בבעלי סירות רבים, שבאים לחופים לאחר עונת החורף ומצפים להתחיל את העונה בדיוק מהנקודה בה הם הפסיקו בסוף הקיץ שעבר – מזמינים חברים, מביאים שתיה ואוכל, מגיעים לחוף ומופתעים לראות את מצב הסירה שלהם לאחר החורף.

כדי למנוע אי-נעימות חשוב לי להזכיר ולהמליץ כי בעת הביקור הראשון שלכם לאחר החורף, בואו מוכנים להשקיע בסירה מעט מזמנכם, לנקות את הסירה, לאוורר, לסדר, לבדוק את תקינות המכלולים, לוודא שהסירה מניעה ושהמצברים תקינים, שהציוד לא חסר, ושהביטוח והרישוי בתוקף. הביאו עמכם מעט חומרי ניקוי וסמרטוטים, והיו מוכנים להשקיע מעט זמן בביקור הראשון לטובת ניקוי והכנת הסירה לעונה. לחילופין, במרבית החופים קיימת אפשרות לתאם עם צוות החוף שידאגו לניקוי הסירה והכנתה לעונה טרם הגעתכם.

תקופה טובה להתחדשות

תחילת עונה היא תמיד תקופה טובה להתחדש ולהשתדרג בסירה או בציוד הגלישה. כל היבואנים ערוכים עם ציוד חדש במגוון רחב של מחירים ואיכויות, ואין כמו לפתוח את הקיץ עם וויקבורד, וויקסרף או אבוב חדש לסירה. השנה ההיצע גדול במיוחד וזמין מאוד. יבואני הסירות כבר מציעים סירות מודל 2018 חדישות ומדהימות. לאלו מכם המעוניינים להשתדרג, זהו זמן טוב לנצל את שער המטבע הנמוך ולרכוש סירה חדשה ומאובזרת במחירים משתלמים במיוחד. לאלו מכם המחפשים עסקאות יד שניה ההיצע כיום גדול והיבואנים להוטים למכור – מומלץ להיכנס לאתרי האינטרנט של היבואנים השונים ולבחור את הסירה שמתאימה לכם.
(*תמונה 3 – מגלשים חדשים 2018)
איכות הסביבה – כי אין לנו כנרת אחרת
נושא איכות הסביבה יקר מאוד לליבי.

אני רואה לא מעט בעלי סירות שמסיימים יום פעילות בסירה, מגיעים לחוף ומוציאים את הזבל מהסירה, לעיתים מניחים את שקיות הזבל במרוכז מתוך מחשבה שצוות החוף יאסוף אותן ובמקרים מצערים פשוט זורקים סביב ללא אכפתיות לסביבה. כידוע לכם, בקיץ בשעות הצהריים, מתחילות רוחות מערביות ערות, כך שאף שהשארתם את הזבל במרוכז ליד הסירה, הפסולת מתעופפת ומתפזרת לכל עבר. אנא שמרו על הניקיון וזרקו את הפסולת לפח, למען כולנו!
שתהיה לנו עונת קיץ נעימה ובטוחה!