היכן לאחסן את הסירה בכנרת?

מאת: אור שקד ; צילום: מערכת כחול

ברשימה הקודמת, כתבתי על נושא מצוקת אחסון הסירות בכינרת. מצוקה שנוצרה עקב סגירת מספר חופים והתנגדות הרשויות למתן אישורי אחסנה לחופים נוספים.
מצב זה של היצע חסר מגביר את הסיכוי למצוא מקום דווקא בחורף, כאשר סירות רבות מוצאות מהחופים על ידי בעליהם במטרה לחסוך כסף. מכאן שעכשיו הזמן לדון בשיקולים לבחירת חוף מתאים לאחסנת כלי השיט.

יש מגוון רחב של חופים וחניוני סירות המפוזרים בסובב הכנרת. יש הבדל בין חוף לחוף, לכולם יתרונות וחסרונות.
אנסה לדון בגורמים שלדעתי מהווים נקודות לשיקול בעת בחירת חוף האחסון. כמובן שהשיקולים משתנים מבעל סירה לבעל סירה. מה שמתאים לאחד לא בהכרח מתאים לאחר.

מיקום

מיקום החוף הינו גורם מכריע לטעמי בבחירת מקום האחסון. ראשית מרחק הנסיעה, במיוחד לבעלי סירות הבאים מהמרכז אך גם מאזור חיפה, העומדים בפני נסיעה ארוכה. לגביהם החופים הממוקמים בצידה הצפוני והמזרחי של הכנרת רחוקים מהחופים הממוקמים בצד המערבי והדרומי.

שיקול נוסף במיקום החוף הוא כיוון הרוח. בקיץ שלנו כמעט מידי יום בשעות הצהריים נכנסת רוח חזקה המגיעה ממערב והופכת את הים לגלי סוער ומסוכן, במיוחד בצד המזרחי של הכנרת. בצד המערבי של הכנרת הרוח אומנם חזקה אך בקרבת החוף הים אינו גלי. מצב זה מאפשר להישאר במים עד שעות אחר הצהריים גם בקיץ.

בטיחות, ביטחון וביטוח

הבטיחות היא הנושא החשוב ביותר. אנחנו באים להנות ולא להסתכן וכמובן לא לסכן את ילדנו. חוף רחצה צמוד עם מציל הוא יתרון. חוף בו מאוחסן דלק בכמות גדולה באופן לא מוסדר, הוא פצצה מתקתקת. חייבת להיות הפרדה בין אזור הבילוי והמנוחה ובין חוף אחסנת הסירות. עד כאן בטיחות. ביטחון הוא ביטחון הסירה והציוד שלנו. האם החוף מגודר? האם יש בו שמירה אפקטיבית ביום ובלילה? האם יש מצלמות ואמצעי התראה ויש מי שצופה בהן? מה כתוב בהסכם על אמצעי ההגנה? בפוליסות הביטוח, החברות דורשות לאחסן את הסירה בחוף מגודר ושמור. האם החוף עומד בדרישה? נכון שאפשר לרכוש פוליסה לביטוח הסירה והציוד, אבל מי יפצה על עוגמת הנפש, כאשר לאחר נסיעה ארוכה לא ניתן להוריד את הסירה, כי ברך המנוע (כן, זה קרה) נגנבה?

מצב החוף

למה כדאי לשים לב כאשר אתם באים לבקר בחוף פוטנציאלי? שימו לב לרמת הניקיון בין הסירות וברחבי החוף. צמחייה יבשה עלולה להביא לשריפות, לכלוך מזמין אליו חולדות (הן מכרסמות גם את הריפוד וגם את הכבלים) וחתולים. בדקו את אפשרויות החניה לכלי הרכב שלכם ושל אורחיכם. איך הסירות מאוחסנות? האם האחסון הוא תחת כיפת השמים או באחסנה מקורה, איך בנויה תשתית האחסנה? עפר (שעלול להפוך לבוץ בחורף) או אספלט, בטון, מצע מהודק.

וגם, צפיפות גדולה בין סירה לסירה עלולה לגרום לנזק לסירה בעת שמזיזים סירה החונה בצמוד.

זמן המתנה להורדה/להעלאה

לדעתי, מרכיב מאוד חשוב בהחלטה על החוף הוא זמן ההמתנה להורדת הסירה. מספר הטרקטורים העובדים בחוף, מכתיב את קצב ההורדה למים בבוקר וההעלאה מהמים לחוף אחרי הצהרים. ככל שיש יותר טרקטורים כך תחכו פחות זמן. לא נעים להגיע לחוף ולחכות זמן ממושך להורדת הסירה למים במיוחד בקיץ החם. עוד פחות נעים להמתין שעה ארוכה להרמת הסירה כאשר הילדים עייפים ורוצים הביתה.

לא לכולם חשוב שיהיה רציף בחוף, ישנם בעלי סירות המגיעים לסירה יורדים למים ובסיום היום מעלים את הסירה לחוף. ישנם כאלו שמחפשים לרדת מהסירה, לשבת בחוף לנוח, אולי לעשות הפסקה מהשיט מבלי לסיים את היום.

שימו לב לרמת הניקיון בין הסירות וברחבי החוף. צמחייה יבשה עלולה להביא לשריפות, לכלוך מזמין אליו חולדות (הן מכרסמות גם את הריפוד וגם את הכבלים) וחתולים.

מתקנים ושירותים בחוף

האם יש בחוף שירותים ומקלחות ומה רמת התחזוקה והניקיון שלהם? האם בחוף קיימת פינה מוצלת ונעימה לישיבה? ואם כן, האם יש מספיק שולחנות וכיסאות לשבת? פינת מנגל? האם בחוף יש קיוסק המוכר שתיה, גלידות, אוכל?

שירותי חוף

איזה שירותים נוספים החוף מספק? יש שירותים שמשמעות העדרם יכול להיות נסיעת לכינרת שבוצעה לחינם. אם הסירה לא תניע, הלך היום… ישנם שירותים נוספים רבים, שבעל סירה נדרש אליהם ובמידת הצורך יכול להיעזר בנותני השירות בחוף, או לחילופין לבצע לבד במידה והחוף מאפשר. כמו שירותי תדלוק. יש לבחון כיצד מתבצע התדלוק ומה המחיר עבור השירות. אם יש שירות של הכנת הסירה וסגירת הסירה בסוף היום (כיסוי, ניקיון בסיסי). האם יש שירותי ניקיון יסודי: שטיפה, ניקוי יסודי, ניקוי אבנית, ווקס. האם ניתן להזמין שירות ביצוע בדיקת כושר שיט לסירה? יש גם חופים שבהם מתבצעת מכירת ציוד ספורט ימי, לימוד סקי מים ולימודים להוצאת רישיון שיט.

קרבה לאתרי בילוי ומסחר

יש מספר חופים שבקרבתם נמצאים מרכזים מסחריים, המאפשרים עצירה לצהריים במסעדה, סופר לקניות, בתי קפה. במרכזים אחרים ניתן לעשות שופינג. מניסיוני מאוד נוח לצאת מהבית מוקדם בבוקר ללא התארגנות מוקדמת, לעצור בדרך לקפה ולהזמין סנדוויצ'ים שנוכל לאכול בסירה במהלך היום.

לסיכום

במידה והנכם שוקלים או נאלצים לחפש חוף, אני ממליץ להגיע אישית ולהתרשם מהחוף. להיפגש עם המפעילים וגם עם בעלי הסירות שבחוף ולהבין את הלך הרוחות ואת אופי הפעילות והנהלים. את שעות ועונות הפעילות בחוף (ישנם חופים הפעילים רק בקיץ וישנם הפעילים לאורך כל השנה) ולסיום לקרוא את חוזה האחסנה על מנת להבין מה מקבלים ובעבור כמה.

לאחר שתשהו בחוף כמה שעות ותתרשמו, ורק לאחר שתחליטו שהחוף מתאים לרוב הצרכים שלכם, תוכלו לקבל החלטה מושכלת.