גרירה נכונה של אבוב

אור שקד

איך גוררים אבוב? גרירת אבוב נחשבת לספורט ימי פופולרי. היא אינה מצריכה הדרכה או ידע קודם. בשנים האחרונות, גרירת אבוב לשימוש פרטי ומשפחתי, הפכה פופולארית מאוד ועדות לכך אפשר לקבל בחנות האבזרים שלנו, בה חלה עליה ניכרת במכירת אבובים לגרירה

בקיץ האחרון אירעו מספר מקרים בהם גרירת אבוב הסתיימה בפציעות. הייתי עד למקרים רבים של שימוש מסוכן באבובים אשר בדרך נס לא הסתיימו בפציעות קשות. מסיבה זו אנסה לתת דגשים וטיפים לגרירה נכונה של אבוב מאחורי סירה.

שימוש בציוד תקין
הכלל הראשון הוא שימוש בציוד תקין ומתאים. האבוב והבד העוטף אותו, צריכים להיות שלמים וללא קרעים או שפשופים כתוצאה מבלאי. אבוב ישן ובלוי נוטה להיקרע או להיפרם. יש לוודא שהפנימית שלמה, ללא חורים ומנופחת במידה הנכונה. ניפוח חסר עלול לגרום לאבוב לשקוע ולהתהפך במים, ואילו ניפוח יתר עלול לגרום לאבוב להיקרע או להתפוצץ. כמו כן, גם חבל הגרירה צריך להיות מתאים לגרירת אבוב, עם לולאה משני צדדיו. חבל הגרירה חייב להיות באורך הנכון ועליו לעמוד בעומס קריעה המתאים לגודל האבוב ולמשקל הרוכבים. במילים פשוטות, חבל בקוטר מספיק שיתאים למשקל אותו גוררת הסירה. החבלים המתאימים הם חבלי ניילון בעלי גמישות רבה ויכולת ציפה. חשוב להתייעץ עם מביני דבר לפני קניית חבל גרירה. כמובן שאפודת ציפה איכותית ותקינה היא חובה בעת שימוש באבוב.

הקפדה על שימוש נכון
את חבל הגרירה יש לחבר בצידו האחד לאבוב. במרבית האבובים קיימת נקודת ריתום נוחה וקלה לחיבור. לא מומלץ לקשור ישירות את החבל לאבוב, שכן בעת השימוש נוצר עומס אשר מקשה לשחרר את הקשר. את צידו השני של החבל יש לחבר לנקודת קשירה מתאימה בסירה. מאוד לא מומלץ לקשור את חבל האבוב לנקודת הריתום על גשר הסקי. פעולה זו יוצרת עומס רב העלול לגרום לנזק לגוף הסירה – בנקודת החיבור של הגשר לסירה. כמו כן, קשירת האבוב לנקודה גבוהה הינה פחות מומלצת בהיבט הבטיחותי. קשירה לנקודה גבוהה בסירה עלולה לגרום לאבוב להתרומם לגובה בעת הגרירה, משם הדרך להתהפכות מסוכנת קצרה. יש לקשור את האבוב לנקודת הריתום הנמצאת בחלק האחורי של הסירה או במידה וקיימת כזו – לנקודת הריתום הייעודית לסקי מים (לא וויקבורד).

כללי השיט הבטוח והזהיר
1.    
לפני התחלת גרירת אבוב יש להתרחק מהחוף (לפחות 300 מטר), ממצופים, שחיינים ומכלי שיט אחרים. מומלץ מאוד למצוא אזור מבודד ומרוחק כדי שלא להפריע לכלי שיט אחרים וכדי שכלי שיט אחרים לא יפריעו לכם.
2.     תדרכו את הרוכבים על האבוב על הגרירה המתבצעת וקבעו סימנים מוסכמים בין הרוכבים למפעיל הסירה – לדוגמה: אגודל למעלה = האצה, אגודל למטה = האטה, כף יד פתוחה = עצור. הקפידו לפעול לפי סימנים אלו.
3.     לפני שהרוכבים יורדים למים, יש לוודא שכולם לובשים אפודת הצלה המתאימה למידותיהם ומהודקת לגוף. רק אז אפשר להתחיל בגרירה.
4.     יש להקפיד על נסיעה במהירות מתאימה ונכונה. בתחילת השיט יש למתוח את חבל הגרירה לאט ובזהירות ורק לאחר שהחבל מתוח אפשר להאיץ במתינות, בצורה הדומה לגרירת גולש סקי מים. מתיחה חזקה מדי עלולה לקרוע את האבוב במקרה הקל ובמקרה הגרוע גם לגרום לפציעות. לא נעים להחזיר ילד בוכה לסירה מכיוון שמהירות הייתה גדולה מדי לטעמו.
5.     פניות חדות בעת גרירת אבוב יגרמו לאבוב "להיזרק" לצדדים במהירות גבוהה פי כמה וכמה ממהירות הסירה, זאת בשל הכוח הצנטריפוגלי שנוצר בעת הסיבוב. סיבובים בגרירת אבוב צריכים להיות מתונים וזהירים. אפשר ומומלץ להוריד את המהירות בזהירות במהלך הסיבוב כדי למנוע מהאבוב להגיע למהירות גבוהה ומסוכנת.
6.     לעיתים, לאחר סיבוב, נוצר מצב שחבל האבוב רפוי, במצב כזה יש להאט את הסירה ולהחזיר את המתח בחבל הגרירה בזהירות ובמתינות. מצב בו החבל נמתח במכה אחת עלול לגרום לפציעות לרוכבים או לנזק לאבוב.
7.     יש לתדרך את הרוכבים להימנע לחלוטין מניסיון להיאחז באבוב לאחר נפילה למים בעת ההפלגה. בין אם הנפילה נגרמה בשל התהפכות או סיבה אחרת. אחיזה באבוב נגרר כאשר גוף הרוכב במים תביא בוודאות גבוהה לפציעת יד או כתף או קרע בשריר.    


לסיכום

 

·        זכרו כי השליטה בעת גרירת אבוב היא של משיט הסירה בלבד! לרוכבים אין שליטה על האבוב וכל פניה, האצה או האטה ישפיעו ישירות על האבוב הנגרר.
·        כדאי להימנע מגרירת אבוב בים גלי, גלים עלולים להעיף את הרוכבים באבוב לגובה ולהפוך אותו.  דבר העלול לגרום לפציעות וחבלות מיותרות. אם בכול אופן אתם גוררים בים גלי יש להוריד את המהירות באופן משמעותי.
·        בעת גרירת אבובים המיועדים למספר רוכבים נקטו במשנה זהירות. מקרים רבים של פציעות בעת גרירת אבוב נגמרים בשל פגיעה של הרוכבים אחד בשני – חבטות ראש בראש או מרפק בראש. רוב הפגיעות החמורות היו כתוצאה מפגיעות הדדיות בין הרוכבים. 
·        התאימו את מהירות הסירה לגודל ומשקל הרוכבים ונקטו משנה זהירות במיוחד בגרירת ילדים.
·        הקפידו על חלוקת משקל שווה על האבוב (מבוגרים וילדים למשל) כדי למנוע התהפכות האבוב.
·        הקפידו על מספר רוכבים המתאים לגודל האבוב, אם לא רשום, ברוב האבובים מספר ידיות האחיזה תואם למספר האנשים שהאבוב מורשה לשאת.
חשוב להדגיש שתקנה שפורסמה על ידי מינהל הספנות והנמלים קובעת איסור על הפיכה מכוונת של בננה או אבוב. בעת הגרירה הפעילו משנה זהירות והמון שיקול דעת. כל האחריות בעת הגרירה היא עליכם כמשיטים וכבעלים.
 
 

פניות חדות בעת גרירת אבוב יגרמו לאבוב "להיזרק" לצדדים במהירות גבוהה פי כמה וכמה ממהירות הסירה, זאת בשל הכוח הצנטריפוגלי שנוצר בעת הסיבוב.