גולשי גלים בכנרת?!

ליאור אליהו

פעם זה היה נשמע הזוי, היום זהו ענף ספורט המתפתח במהירות. לגלוש (כן כמו גולשי הגלים בחוף הילטון) אחרי ירכתי סירה בכנרת, נשמע מסובך? לא אחרי שתקראו את כתבתו של ליאור אליהו (כן זה מהשער בכחול 28).

מהו וויקסרף אתם שואלים את עצמכם ….נשמע לכם מוכר ……ברור …
זהו הספורט החדש הכובש במקביל לגלישת הוויקבורד את הכינרת ,מדובר בשילוב של שני ענפי ספורט: גלישת גלים (SHERE ) ווויקבורד (WIKBOARD ) …
המטרה היא לגלוש על שובל הסירה ללא כל עזרה מחבל הסקי…. נשמע לכם מוזר, קשה או בלתי אפשרי ?? טעות זה אפילו קל!!! אני די בטוח שבמהרה נתחיל לראות יותר ויותר גולשי גלים באים לכינרת וגולשים על וויקסרף כי אין להם גלים בים התיכון, או כי בא להם משהו חדש .
כגולש גלים במשך שנים רבות אני מכיר היטב את התסכול הרב כאשר אתה יושב בבית ומחכה לסוואל או לסערה הבאה שתיכנס…. ואז לריב עם 200 גולשים על הפיק בחוף השרון על גל של 40 ס"מ וללכת הביתה מרוצה כי יצא לי אופדליפ (הסבר בסוף) טוב אחד ….
אז זהו, העידן הזה נגמר מבחינתי …יש לי את הגל המושלם מאחורי הסירה אמנם לא הכי גבוה (במונחי גולשי גלים אפשר להגיע לגל של חצי מטר)… אבל יש לזכור שהגל הזה הוא אין סופי …גל שלא נגמר) מניסיון, הכוח ברגליים נגמר הרבה לפני… אחרי גלישה של רבע שעה בערך. ניתן ליצור גל לוויקסרף שהוא גבוה ומספק בעזרת הוספת משקל בסירה… אבל לא כמו בוויקבורד המשקל צריך להיות לא מאוזן כלומר רק בצידו האחד הסירה (דופן ימין או דופן שמאל) תלוי בסגנון הגלישה של הגולש (גופי או רגולר כלומר גופי כאשר רגל ימין קדימה רגולר כאשר רגל שמאל קדימה .(כיום, לדוגמא בכל דגמי סירות מאליבו המשייטות בישראל יש מערכות איזון אוטומטיות…. ובלחיצת כפתור אחת אפשר למלא מים בצד מסויים וכמובן לרוקנם. זהו מתקן פשוט אשר מקל על גולשי הוויקבורד והוויסרף את החיים. ניתן למלא 250 ליטר מים ב 3 דקות בכל צד!!!. לא צריך להושיב את כל האנשים בסירה על הפינה האחורית בשביל ליצור גל למרות שזה אף פעם לא מזיק, ככה הגל גבוה יותר .
לפני שנגיע לאיך מתחילים וקצת יותר פרטים טכניים זה המקום להדגיש נושא חשוב ביותר, אולי החשוב ביותר בכתבה זו, לעולם, אבל לעולם אין לעשות וויקסף בסירות בעלות ברך, כלומר כאשר מדחף הסירה חשוף… בפשטות במקרה הטוב תאבד יד או רגל במקרה הרע…

שלא כמו וויקבורד שניתן לבצע בשתי סוגי הסירות, וויקסרף ניתן לביצוע אך ורק בסירות בעלות מדחף ציר!!!
אם אתם רואים מישהו עובר על כלל זה עיצרו אותו מיד. תהיו נחמדים תזמינו אותו לגלוש בסירה שלכם, רק שיפסיק, כמובן אם יש לכם ציר ולא ברך .

אז איך מתחילים לגלוש בוויקסרף ?
בשלבי ההתחלה כולם מתחילים עם חבל מהמים, אורך החבל צריך להיות כ 2 מטר מירכתי הסירה .
הדרך הקלה ביותר להתחיל היא פשוט לשכב על הגב, חגורת ההצלה תציף אתכם, לתת לוויקסרף לצוף בינכם לבין הסירה, לכוון את צד המגלש בהתאם לכיוון הגלישה. כלומר רגל חזקה קדימה ולהניח עליו את שתי הרגליים. זוהי עמידת המוצא. כאשר הכל מוכן, נהג הסירה יוצר מתח בחבל, משלב ונוסע קדימה במהירות איטית תוך כדי מתיחת החבל. בזמן מתיחת החבל יש ללחוץ על העקבים בכדי שכל כף הרגל תהייה על המגלש ולא רק העקב של הרגל. ברגע ששתי כפות הרגליים נמצאות על המגלש, המגלש בעצם דבוק לכם לרגל בגלל לחץ המים .
ומכאן, העלייה זהה לחלוטין לוויקבורד .

אחרי שיצאתם מהמים חפשו את הנקודה בגל אשר בה אתם גולשים עליו והחבל אינו במתח. אל תמהרו לעזוב חבל. בשלבי ההתחלה תישארו מהר מאוד מאחורי הגל. גילשו קצת בעזרת החבל ותהיו סבלניים, אתם בדרך הנכונה!! בכדי ליצור מהירות ליחצו על הרגל הקידמית ובכדי לבלום ליחצו על הרגל האחורית. רוב המתחילים לוחצים באופן קבוע על הרגל האחורית ולכן אינם מצליחים למצוא את המקום בו אין משמעות לחבל הסקי ובעצם גולשים על הגל .פשוט העבירו משקל לרגל הקידמית. הקפידו על ברכיים כפופות !
קל יחסית ללמד וויקסרף כי הגולש נמצא קרוב מאוד לסירה ואפשר להעיר הערות ולתקן את גלישתו תוך כדי הגלישה… אפשר גם לזרוק עליו קצת קרח כמו שחבריי המקנאים עושים תמיד …
בשלבים מאוחרים יותר ניתן לעשות אופדליפים , °360, סליידים, לגלוש בק סייד (כאשר הגב נמצא אל הגל )או פרונטסייד (כאשר הפנים פונות לגל) להתחיל לגלוש ללא עזרת חבל וגם לעלות חזרה לסירה .

המהירות בה מומלץ לגלוש בוויקסרף היא 9.8 מייל לשעה .אם יש לכם פרפקט פס בסירה (זהו קרוז קונטרול לסירות – מערכת ממוחשבת לבקרת מהירות) כוונו אותו למהירות זו. אם אין לכם, תדאגו שמישהו יקנה לכם את זה ליום הולדת הבא .
מניסיוני חשוב לציין כי מד המהירות בסירות בישראל שונה מסירה לסירה בגלל חוסר כיול. אז פשוט כוונו לפי איזור מהירות זה עד שתמצאו את הגל המושלם בשבילכם .
ניפגש במים!