בחירת חבל סקי מתאים

ליאור אליהו

מדוע יש מינים, סוגים ואורכים כה רבים של חבלי סקי וידיות סקי? מה השימוש לכל אחד מהם? לפני שאתם קונים חבל סקי יש לבדוק לאיזו מטרה ישמש אתכם החבל ? פורסם בגליון כחול 49

מדוע יש מינים, סוגים ואורכים כה רבים של חבלי סקי וידיות סקי?
מה השימוש לכל אחד מהם?
לפני שאתם קונים חבל סקי יש לבדוק לאיזו מטרה ישמש אתכם החבל ?
לכל ענף סקי מים יש חבל ייעודי עבורו, זאת כחלק מהתפתחות הציוד.
·        לסלאלום יש חבל עם ידית מגומי שאינה גדולה כל כך והחבל עצמו הוא חבל קיצורים בעל אלסטיות מסוימת.
·        לוויקבורד יש חבל ספקטרה ללא אלסטיות כלל, ידית הוויקבורד תהיה רחבה בהרבה מכל ידית אחרת. הסיבה לרוחב הידית היא העברות ידיים שאנו עושים בתרגילים כמו 360. עם ידית רחבה קל יותר לבצע את העברת הידיים מאחורי הגב
·        לוויקסרף יש חבל מיוחד בעל אורך קצר המשתנה לפי מיקום הגל בסירות השונות, כתלות באורך הסירה והמשקל עליה. ייחוד חשוב לחבל וויקסרף הוא ידית קטנה במיוחד. הסיבה לידית הקטנה היא שבוויקסרף, אחרי זמן מסוים, הגלישה נעשית ללא מתח תמידי על החבל. הגלישה נעשית בעזרת הגל. אם ניפול כשהחבל אינו מתוח אנו עלולים ליפול לתוך הידית, לכן גודל הידית בחבל וויקסרף הוא קטן במיוחד על מנת למזער את הסיכון.
 
לכל חבל של וויקבורד יש מספר קיצורים. ברצוני להסביר מדוע הם קיימים. אני רואה פעמים רבות בעלי סירות המחברים את חבל הסקי שלהם באורך המירבי. אורך חבלי הוויקבורד מתחיל מ- 50 פיט עד לאורך של 83 פיט, ובכל 8 פיט בערך ישנו קיצור. יש להתאים את אורך החבל ואת הקיצור שבו אנו משתמשים לרמת הגולש. ככל שנאריך את החבל כך היציאה מהמים תהיה קשה יותר. כאשר נבצע קפיצה על מנת לקפוץ קפיצת שני שובלים (WAKE TO WAKE), יהיה עלינו לעבור מרחק רב יותר. ככל שאנו מתרחקים מהסירה, רוחב השובל הולך וגדל וביחס ישר מרחק הקפיצה בין שובל לשובל גדל והזמן שאנו באוויר מתארך, לכן חבל ארוך במיוחד מתאים לגולשים מנוסים יותר ולא למתחילים.
אם יש גולשים מתחילים יש לקצר את חבל הוויקבורד לאורך הכי קצר שניתן ורק אחרי שהגולש יבצע קפיצה משובל אחד אל השובל השני עם חבל קצר, יש להאריך את החבל בקיצור אחד. בכל פעם שהגולש עולה שלב ומשתפר, ניתן לעלות שלב אחד נוסף באורך החבל. על ידי עליה מתונה התוצאה תהיה הצלחה בקפיצה בטוחה.
קצת על בטיחות בנוגע לחבלי סקי. עם סיום הסקי יש לקפל את החבל בצורה מסודרת אל תוך הסירה,  כך ימנע החבל מהסתבכות במדחף שלכם או של סירה חולפת.
חשוב להקפיד על גלגול החבל גם בהחלפה בין גולש לגולש. לכל גולש אורך חבל אחר וחשוב להתחיל מהאורך הנכון לאותו גולש.
ודבר אחרון חשוב לגבי החבל והידית – וודאו כי שניהם צפים. זה חשוב גם לבטיחות השיט, כך שהחבל לא ישקע למדחף, וגם יסייע לגולש שבמים לאסוף את החבל לאחר נפילה.
 
 
בחודש שעבר ביקרה בכינרת אלופת רוסיה בוויקסרף יאנה גלומילנה.
הדבר גרם לי להעריך שוב את מזג האוויר הטוב שבו זכינו בישראל. לפי הסיפורים של יאנה בחודש אוקטובר היו הטמפרטורות במוסקבה באזור המקפיא של המד-קור.
ליאנה היה זה הביקור הראשון בישראל ואני חייב לציין כי רמת הגלישה של הבחורה לא מביישת שום גבר בישראל! התנאים היו טובים מאוד ואחרי כמה שעות טובות של צפייה בוויקסרף איכותי בחברת גולשת כזאת הרצון שלי לגלוש גבר וגם אני עשיתי סיבוב במטרה לנסות לבצע תרגילי air  כמו הבחורה. בתום השבוע הבטיחה יאנה שתחזור במרץ לתחרות משחקי אילת שאנו עורכים כל שנה בחודש מרץ. התחרות השנה תהיה בין התאריכים 15-17 למרץ ותכלול מיקצים של וויקבורד ווויקסרף לכל הגילאים. יאנה הבטיחה שהיא תתחרה במקצה הגברים אז תתחילו להתאמן!