EN

חיפוש

אפודות ציפה ומניעת תאונות

ליאור אליהו

את הטור הזה אני רוצה להקדיש ללוחם מג"ב, טל קדושים ז"ל. טל, בן 21 במותו, תושב פוריה עילית, אשר יצא לחופשה בכנרת במשך חג הפסח. טל נפגע בתאונה טרגית, בהתנגשות בין סירה לאופנוע ים. תוך כדי התאונה כנראה שאפודת הציפה של טל נתלשה ממנו וטל שקע לעומק הכינרת. בגלל היכרותי עם המקרה והיכרותי עם המשפחה הנפלאה של טל, והרגישות בנושא אני לא רוצה לכתוב או להתייחס לתאונה או למקרה הספציפי הזה.

שלום חברים,

את הטור הזה אני רוצה להקדיש ללוחם מג"ב, טל קדושים ז"ל. טל, בן 21 במותו, תושב פוריה עילית, אשר יצא לחופשה בכנרת במשך חג הפסח. טל נפגע בתאונה טרגית, בהתנגשות בין סירה לאופנוע ים. תוך כדי התאונה כנראה שאפודת הציפה של טל נתלשה ממנו וטל שקע לעומק הכינרת.
בגלל היכרותי עם המקרה והיכרותי עם המשפחה הנפלאה של טל, והרגישות בנושא אני לא רוצה לכתוב או להתייחס לתאונה או למקרה הספציפי הזה.
במשך 39 ימים ישבה המשפחה המדהימה של טל, כאן, צמוד לביתי שבקיבוץ עין גב, במתחם של נמל עין גב, ויחד עם כל הגופים האפשריים, משטרת ישראל, מג"ב, יחידות הצוללים, שיטור ימי, צה"ל, דייגי עין גב ומאות מתנדבים ואנשים טובים, חיפשו את טל במי הכינרת.
לאחר 39 יום קשים מאוד, עם קצת מזל, נמצאה גופתו של טל לא רחוק ממקום התאונה. למחרת היום הובא טל למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי שבעיר טבריה.
אני רוצה למסור כאן שוב את תנחומי למשפחתו של טל, לאב דני, לאח גל ולאם גלית.
פתחתי את הכתבה בנושא זה כי אני רוצה להתייחס לנושא חשוב אשר אני נתקל בו במהלך עבודתי בכינרת והוא מפריע לי מאוד .
הנושא הוא לבישת אפודי ציפה בעת העיסוק בספורט ימי ובעת גלישת וייקסרף במיוחד. אין קשר בין הנושא הזה לבין המקרה של טל קדושים… אך אם אפוד הציפה של טל לא היה נתלש מגופו אין לי ספק כי הוא היה נשאר צף וניצל.
אני רואה יותר ויותר גולשים בכנרת, בעיקר גולשי וייקסרף, אשר אינם חוגרים אפוד ציפה, נכון וייקסרף הוא יותר איטי, פחות אקסטרימי ויותר עדין.. אבל עדיין חובה לחגור אפוד ציפה. חברים לא רק בגלל שזה החוק !!!!
שיטור ימי כינרת אוכף בחומרה רבה את נושא לבישת אפודי ציפה בספורט ימי. רק לתזכורת: הקנס עבור אי חגירת חגורת הצלה בעת שיט או ספורט ימי (במידה ונדרש ע"פ תנאי הרישיון או החוק) הוא אלפי שקלים! וזאת בתוספת לסיכון חיים שנוטל עליו כל גולש לא חגור. אבל, מספיקה נפילה אחת, לא מוצלחת, אשר בה נופל גולש סקי או וייקסרף עם הראש אל תוך הגלשן. נפילות כאלו כבר גרמו לאיבוד הכרה. איבוד הכרה, במיוחד בכנרת, לגולש לא חגור, משמעותו עלולה להיות מוות מידי. מי הכינרת הם מים מתוקים אשר אינם מציפים כמו מים מלוחים. בביקורכם הבא בכינרת בצעו את התרגיל הבא: צופו ליד הסירה ללא חגורת ציפה ודמו מצב של איבוד הכרה. תראו שאתם צוללים מטה כמו אבן וזה קורה תוך שניות!
אז חברים, בבקשה, מהיום כולם עם אפוד ציפה בזמן ספורט ימי, גם בוויקבורד ובעיקר בוייקסרף !!
אל תשתמשו באפודי ציפה אשר אינם מתאימים למידתכם, אפוד ציפה חייב להיות צמוד לגוף ולהציף אתכם היטב. בנוסף, לאפוד ציפה יש אורך חיים מסוים, נסו את אפוד הציפה שלכם, וודאו שהוא מציף אתכם. וודאו שהאפוד אינו קרוע וכל החגורות והאבזמים תקינים. הקפידו לסגור את כל האבזמים והקפידו לסגור גם את הרוכסן אם יש כזה. תשומת לב מיוחדת יש תשומת לב מיוחדת יש לתת לילדים. ילדים שאינם יודעים לשחות יש לחגור בחגורת הצלה ולא באפוד ציפה. חגורה תחזיק את ראשו של הילד מעל המים ותאפשר לו לנשום בכל מצב של נפילה למים. בנוסף, לחגורה כזאת רצועה תחתונה המונעת מהחגורה לצוף מעל לראשו של הילד. רצועה כזאת חייבת להיות גם באפודי ציפה של ילדים היודעים לשחות. לעיתים אנחנו שוכחים שילדים צומחים. חגורה או אפוד המתאימים לילד בן 5 לא מציפים ילד בן 7. בעבר היו אפודי הציפה וחגורות ההצלה "בלתי ידידותיים למשתמש", היום חברות הציוד הימי מייצרות אפודי ציפה בצבעים מדליקים ויפים, האפודים עשויים מניאופרן נעים ונוח לגוף וניתנים לחגירה בצורה מהירה, נוחה וכיפית.
 
בבקשה חברים הקפידו על הכלל החשוב הזה המציל חיים.
 
נתראה במים עם אפודי ציפה ובנסיבות שמחות.
 
ליאור
 
דילוג לתוכן