איזו עונה הייתה לנו בכינרת!

ליאור אליהו

השנה נמכרו הרבה סירות עוצמה א' ועוד סירות ציר חדשות מציצות מכל עבר. לקוחות חדשים רבים מצטרפים מידי חודש לשייטי הכינרת, מה שמסביר שכמעט כל חופי אחסנת הסירות כמעט מלאים.

אני נמצא בכינרת כבר מספר שנים ואני יכול להעיד כי ללא ספק זו העונה הפעילה ביותר שראיתי, יותר ויותר גולשים צעירים וגם מבוגרים מגיעים לקבל הדרכה ונכנסים לעולם הקסום של הספורט הימי המוטורי בכינרת: אקסטרים, אבובים ובעיקר כמובן וויקבורד וגם וויקסרף. פשוט איכות חיים שכולם רוצים להיות חלק ממנה ומתמכרים לעולם הקסום שלנו כאן באגם הכינרת.
בנוסף, כמות הילדים הגדולה שגולשת באופן קבוע, אפשרה לנו לעשות מחנה וויקבורד אשר נתן מענה מרוכז להכרת גולשים חדשים וחיבור בין גולשים להורים בעלי סירות, לבין גולשים אשר אין להם סירה, אבל תראו אותם כל יום שבת בכינרת.
מטרת המחנה הייתה לעזור לילדים להשתפר בגלישה תוך מתן דגש אישי ולימוד תרגילים נוספים מהמדריכים בעלי הידע. המחנה נמשך שלושה ימים וניתנו בו דגשים על וויקבורד וויקסרף. בשעות הבוקר תרגלנו אינדו בורד, מתקן לתרגול שווי משקל שמתאמנים בו בחוף. כאשר הרוח החלה לנשב והגלים היכו בחוף סוסיתא החולי, תרגלנו גלישת גלים וגלישת סאפ. בנוסף תרגלנו קפיצה בטרמפולינה בעזרת מגלש מיוחד אשר מדמה קפיצות של וויקבורד.
כל אלו יוצרים סביבת אימונים מעולה לאלופים חדשים להתחיל את דרכם. המחנות היו כל כך מוצלחים שעכשיו יש פניות מההורים לעשות מחנה כזה בן 3 ימים להורים!
דבר נוסף אשר גדל השנה משמעותית היא כמות אופנועי הים בכינרת. חלקם שטים להנאתם אבל חלק גדול מהם אופנועי ישיבה גדולים שניתן לבצע בעזרתם סקי וגם וויקבורד.
כמה טיפים לגולשי אופנועי הים:
הראשון הוא וודאו כי אופנוע הים שלכם מותאם לגרירת וויקבורד. משמע, הוא רשאי להרכיב שלושה רוכבים. שימו לב כי בזמן גרירת סקי מים החוק מחייב צופה אשר יושב הפוך עם פניו אל הגולש. אמנם קצת יותר קשה לגלוש מאחורי אופנוע ים כי החבל מגיע מלמטה ואין גשר המושך את החבל מלמעלה אבל אני חייב להעיד, כך גם אני התחלתי בעבר. לא חייבים לקנות סירה בכמה עשרות אלפי שקלים וניתן להתחיל לעשות וויקבורד גם בעזרת אופנוע ים. במידה ותרצו הדרך מאופנוע ים לרכישת סירה מהירה מאוד.
הזמן הקשה ביותר לנהג האופנוע ים הוא הזמן אחרי שהגולש נעמד, הקושי הוא לשמור מהירות יציבה. הדבר דורש תרגול רב. לצערינו, אין עדיין לאופנועי הים בקרת מהירות הנועלת את המהירות אבל אני בטוח שזה עוד יגיע.
היציאה מהמים עם אופנוע ים דורשת קצת יותר מיומנות הן מהגולש והן מהנהג. הגשת החבל ומתיחתו בהתחלה אינם פשוטים כי באופנוע הים אין מצב ניוטרל. יש לשים לב כי החבל מוגש לגולש בעדינות ולמתוח אותו לאט תוך כדי שילוב לרוורס כאשר הידית מתקרבת לגולש כדי שההגשה לא תהיה מהירה מידי. לאחר מכן יש למתוח את החבל לפני התחלת הנסיעה. אל תתחילו ישר בהפלגה מהירה, במיוחד לא עם העוצמה שיש לאופנועי ים היום. חשוב גם בזמן ההגשה להיזהר ולא לשאוב את חבל הסקי לפתח יניקת המים שבאופנוע הים!
לנהגי אופנועי הים כמו לנהגי סירות יש לשים לב לא להיכנס ולשוט בתחום ה- 300 מטר, כמו כן להתרחק מסירות וכלי שיט אחרים.
היזהרו לא לעלות על חבל הסקי של עצמכם אחרי שגולש נפל או סיים את גלישתו. אופנוע ים הוא כלי בעל תמרון זריז. הרבה רוכבי אופנוע ים עושים פרסה לאסוף את הגולש ולא שמים לב ומפליגים על חבל הגרירה שלהם. השתמשו בחבל צף בולט ככל הניתן ועשו פרסה גדולה אחרי שהגולש נפל או סיים. אפשר גם לגלגל את החבל ואז לגשת לאיסוף הגולש, כך לא תשביתו את אופנוע הים ואת הנאת הרכיבה!
 
 
נתראה במים
ליאור