תחרויות שיט – כיצד מנקדים?

עדי גילבוע - צילום גילי אמיר

מאמרה של עדי גלבוע, שייטת 470 המחפשת ספונסר לאולימפיאדת בייג’ין 2008. צוות הבנות עדי גלבוע ורביד קנוניץ’, מקום שלישי באליפות העולם למפרשיות 470 לנוער מחפשות ספונסר שיסייע להן להגיע לאוליפיאדת בייג’ין 2008. כל תרומה וסיוע יתקבלו בברכה. ניתן לצור קשר עם מערכת כחול.

שיטת הניקוד בשיט מפרשיות תחרותי פשוטה למדי: מי שמסיים ראשון את המסלול מקבל נקודה אחת עבור אותו שיוט, השני שתי נקודות, השלישי שלוש וכך הלאה. בכל תחרות משתדלים לקיים ארבעה שיוטים. המנצח הוא זה שצבר הכי מעט נקודות בסיכום כל השיוטים- לאחר "זריקה". הזריקה היא למעשה התעלמות מהתוצאה הגרועה ביותר שהשיג השייט במהלך הסדרה. נוהג זה משאיר סיכוי להשגת מיקום טוב בתחרות גם למי שבמקרה זינק מוקדם באחד הזינוקים, נפסל בערעור, סבל מכשל בציוד וכדומה. כיום נהוג לזרוק שיוט אחד בתחרות עם יותר מחמישה זינוקים, ולזרוק שני שיוטים בתחרות עם יותר משניים-עשר שיוטים.

עד כה, כאמור העסק לא מסובך. הבעיות מתחילות להתעורר כשעוברים לאותיות.

מטעמי נוחות מובהקים, בדפי התוצאות מופיעים קיצורים רבים- שלוש אותיות אנגליות הרשומות במקום מיקומה של הסירה בשיוט מסוים. ראשית יש להבהיר שפרט ליוצא דופן אחד, RDG משמעותם הפרקטית של כל הקיצורים זהה: באותו זינוק השייט יקבל ניקוד כאילו הוא סיים מקום אחד אחרי השייט האחרון. לדוגמא: אם ישנם 50 משתתפים, הוא יקבל 51 נקודות עבור אותו שיוט. יש לציין שבספירה נחשבים כל מי שנרשמו לתחרות, גם אם לא שטו בה כלל; יכול להיווצר מצב שבו סירה אחת בלבד מסיימת את המסלול, ומקבלת נקודה אחת עבורו, ואילו כל 49 הסירות האחרות יקבלו 51 נקודות עבור אותו זינוק. העובדה שרק שייט אחד הפליג בפועל לא רלוונטית במקרה זה.

אז מה למעשה מסמלים כל ראשי התיבות הללו? למען האמת, לא קשה לנחש. ה-DNC משמעו "לא התחרה" (did not compete ). זהו אחד הקיצורים הנפוצים ביותר. קיצור נוסף המופיע לעיתים תכופות הוא ה- DNF , שמשמעו did not finish. כמו כן, RET שמשמעו פרישה מהשיוט (retired).

בנוגע לזינוק לא חוקי, ישנם שלושה סימונים שונים. הראשון הוא OCS – של זינוק מוקדם סטנדרטי. עבור פסילה בחוק המוות (עליו נפרט בכתבה אחרת) נהוג לרשום BFD – black flag disqualification . סירות שלא חצו את הקו בתוך הגבלת הזמן של הזינוק ימצאו את הרישום DNS ,did not start בעמודת התוצאות שלהן.

פסילה בערעור בחוף תופיע בדפים גם היא כ-OCS בדומה לזינוק המוקדם. אולם, במקרה של שייט בלתי ספורטיבי (עבירה חמורה במיוחד או התעלמות בוטה מחוקי השייט), יקבל השייט DND – כמות הנקודות של פסילה זו זהה לכל השאר, אבל אותה השייט לא יכול לזרוק בחישוב הסופי. ראשי התיבות השניים אשר אינם מן המניין הם, כאמור, ה-RDG. משמעות סימול זהה הינו פיצוי אשר ניתן במקרים של טעויות רישום של ועדת התחרות או במקרים של נזק יוצא דופן עקב עבירה של סירה אחרת על החוקים שני אלו הינם דוגמאות ויתכנו עוד מצבים שבם ינתן פיצוי. במקרה זה, יהיה רשום בתחתית הדף את ערכו של הפיצוי – את כמות הנקודות שקיבל השייט בשיוט זה.