עקרונות הזינוק בשייט תחרותי

איתן פרידלנדר

הזינוק הינו המפגש הטקטי המרתק ביותר בשייט. מספר הרב של כלי שייט המתמרנים בשטח מצומצם, בצפיפות גבוהה מהווה אתגר גדול לכל שייט מתחרה.

הזינוק הינו המפגש הטקטי המרתק ביותר בשייט. מספר הרב של כלי שייט המתמרנים בשטח מצומצם, בצפיפות גבוהה מהווה אתגר גדול לכל שייט מתחרה.
זינוק מוצלח משפיע על כל השיוט, הוא למעשה המפתח להצלחה בזינוקים של צי מפרשיות גדול קיימים הרבה משתנים , שייטים בלתי צפויים בתמרונים של טרום זינוק, קו זינוק קצר שמגביר את הצפיפות, כלי שייט רבים על קו הזינוק, תנאי רוח משתנים, זרם חזק ומעל הכל הרצון העז של המתחרים ליצור יתרון טקטי מהותי כבר בשלבים הראשונים של השיוט. כל אלה נראים לשייט מתחיל כמו "רולטה רוסית" עם חמישה כדורים במקום אחד – טעות אחת ואתה בחוץ.

כדי לקצר את דרך ייסורי הזינוק אותם עברתי, העליתי מניסיוני בתחרויות יאכטות ומפרשיות באליפות הארץ ובעולם מספר עקרונות אשר ההקפדה בביצועם עשויה להביא את היתרון הטקטי הנדרש בזינוקים ואת היתרון האסטרטגי המיוחל בשלב הראשון של התחרות.

1. שלב ראשון בתכנון הזינוק, יש לתת את הדעת ליצירת יתרון בצלע הראשונה ולא רק לניצחון בזינוק, (יש לנצח במערכה ולא רק בקרב הבודד).

2. אתר את הצד עם היתרון בזינוק.

3. שמור על רוח נקייה ומהירות גבוהה ביריית הזינוק לעומת יריבך על הקו.

4. השתדל להימנע ממלכודות של מתחריך, אל תתפתה לקרבות "רחוב".

5. שמור על מרחק מכלי שייט מתחת לרוח והתקרב "והידבק" לכלי שייט מעל הרוח כדי שתוכל להאיץ את המפרשית בזינוק.

6. שמור על מיקומך בשורה הראשונה בקו הזינוק ב"רוח נקייה" כלומר: המנע מהסתרת הרוח של המפרשית הנמצאות מעל הרוח.

7. קלה הישאר במרכז קו הזינוק עד לרגע האחרון כדי לקבל החלטה ולשנות את מיקומך בהתאם לשינוי הרוח.

8. ברוח חזקה הישמר מהעמדת המפרשית סירה והיסחפות הצידה (סטיית המפרשית הצידה תצמיד אותך לסירות מתחת לרוח, דבר המנוגד לאמור בסעיף 5).

9. התמקם בזינוק במקום בו יתאפשר לך לשנות קורס לרוח נקייה.

10. בצי קטן שמור מרחק משייטים בעייתיים, הצמד לתכנית הזינוק.

11. המנע מלבצע זינוקים עם סיכון גבוה (זינוק במפנה שמאלי, זינוק מוקדם מדי או סיכון הבלטת המפרשית שלך בקו הזינוק לעומת כל הצי , פעולה העלולה לעלות בפסילה).

שמירה על עקרונות אלו בזינוק תביא לשיפור ברמת הזינוקים , אך זכרו שעקרונות אלה הם כמו מרשם לעוגה, כל קונדיטור משתמש באותם החומרים השוני הוא בתהליך ההכנה, כל עוגה יוצאת אחרת מהתנור, לכן כל שייט חייב קודם כל לשלוט טכנית בכלי השייט בו הוא מפליג על מנת שיוכל לבצע את כל התמרונים בזינוק כדי להגיע ליתרון הנדרש.