לקנות אהבה (יאכטה) חדשה

אשר וטורי

יאכטה אינה עניין של מה בכך. מדובר באלמנטים טכניים לא מעטים, חוקי בטיחות נוקשים, סכום לא מבוטל של כסף, ובעיקר שינוי בתפישת העולם. זה לא בית, זו לא מכונית, אלא משהו אחר. יש אומרים תפיסת עולם חדשה.

יאכטה אינה עניין של מה בכך. מדובר באלמנטים טכניים לא מעטים, חוקי בטיחות נוקשים, סכום לא מבוטל של כסף, ובעיקר שינוי בתפישת העולם. זה לא בית, זו לא מכונית, אלא משהו אחר. יש אומרים תפיסת עולם חדשה.
מיקי גל, מחברת "סוס ים", נחשב לאחד האנשים המנוסים והוותיקים בתחום זה. כל שנותיו של הבחור עברו בים, למעט תקופת השירות הצבאי בה שרת דווקא בצנחנים. במשך שנים לא מעטות, עסק גל כ"DELIVERY SKIPER " של ספינות. במרוצת השנים, לאחר שנישא והקים משפחה, הוא החליט למסד את הידע הרב שצבר, והקים חברה בשם סוס ים בע"מ- "זו חיה שיש לי אליה חיבה מיוחדת". העיסוק המרכזי של החברה, הוא בהתאמת ספינות לאנשים המבקשים לרכוש יאכטה, כך שזו תענה לכל ציפיותיהם וצרכיהם. בטיחותית, ומתאימה ליכולות שלהם. "אני מוכר ספינות. זה מקצוע, זו פרנסה, זו אהבה. גם אם תבוא אלי, ותבשר לי כי רכשת את היאכטה אצל חברה מתחרה, אשמח בשבילך, ותהיה בטוח שגם אז תמצא אצלי אוזן קשבת לכל דבר, וכי אהיה מוכן לתרום לך מהידע שצברתי בתחום הזה".

אליבא דה מיקי, המחיר במקרה זה, אכן משפיע על האיכות:
"נניח שאתה מעוניין לקנות את ספינת חלומותך. השלב הראשון אותו צריכים לזכור ולשנן: אין מציאות. (עובדה!!!). סירה שרכשת במחיר מציאה תתברר לך מהר מאוד כממש לא מציאה. לעומת זאת, סירה איכותית עשויה לחסוך לך המון בעיות ועוגמת נפש בעתיד" . "השלב השני, אפיון. אתה חייב להבהיר לעצמך, למשפחתך, איך אתה הולך לממש את הפנטזיה הזו. האם לשימושך האישי בלבד? האם להפלגות משפחתיות? עם או בלי ילדים. באיזו תדירות יש בכוונתך להשתמש בה. האם כדי להפליג בה פעם בשבוע לטיול שבת? האם אתה רוצה להפליג איתה לחו"ל? האם אתה רוצה סירה שתהיה מסוגלת להקיף את העולם? כל תשובה עשויה להפנות אותך לסוג סירה שונה לחלוטין מקודמתה".
"במידה ונראה לך שהכיוון שלך פחות או יותר ברור, אתה נכנס לדילמה חדשה. האם אתה מעדיף סירת מנוע, או סירת מפרש? אני לא ממש ממליץ על אחת מהשתיים. לכל סוג סירה יש יתרונות וחסרונות. אתה לבדך צריך להחליט מה טוב עבורך".
"אם קשה לך להגיע להחלטה, סע ליוון, טורקיה, קרואטיה או למקום דומה. שכור יאכטה של מפרשים לשבוע ימים, למד אותה, למד על עצמך. בהזדמנות נוספת, שכור יאכטה מנועית, למד אותה, למד על עצמך, למד על האנשים המפליגים אותך, ואז, יהיה לך קל יותר להגיע להחלטה".


מה למעשה ההבדל העיקרי בין שני סוגי הסירות?
מיקי: "ראשית, מדובר בעניין של טעם אישי. כיוון שזו החלטה אישית, אני לא אומר לך מה טוב לך. סירות המנוע הן בדרך כלל מרווחות יותר, מה שמאפשר יותר מרחב מחיה לנוסעים. סירות אלה הן גם מהירות יותר, וצורכות כמובן יותר דלק".
"לעומת זאת, בסירת מפרש, הקצב הוא הרבה יותר איטי, והרוח שותפה להחלטות שלך מתי להפליג ומתי לעמוד".
"אמנם, בדרך כלל, גם בספינת מפרש יש מנוע עזר , אבל אין מה להשוות בינו לבין זה של סירות המנוע האופייניות".


מה קורה כשנגמר הדלק?
מיקי:(שלא נדע מצרות) "בניגוד לספינת מפרש, בספינת מנוע, תמיד צריך לקחת בחשבון את עניין הדלק. בלעדיו, הספינה פשוט עומדת. זו הסיבה, שכל מי שלקח על עצמו משימה להקיף את העולם, עושה זאת בספינת מפרש ולא בספינת מנוע".
"זו החלטה לא קלה. אין שביל זהב. אם היה כזה בעולם, כולם היו הולכים עליו. כאן צריך להחליט, וכל אדם מתנהג בצורה שונה עם טעם שונה".


יש הבדל בעלויות?
מיקי: "באופן כללי, ספינות המנוע יקרות יותר. אבל תלוי איזו ספינת מנוע אתה משווה לאיזו ספינת מפרש. בספינת מנוע, המנוע הוא מרכיב חשוב של המחיר. אבל מאידך, יש ספינות מפרש שהשקיעו בהן זמן עבודה ממושך, המתורגם כמובן לדולרים".

נפח המנוע הוא גורם משמעותי?
מיקי: "אין הגדרה מדוייקת לנפח מנוע אידיאלי. כמו במכונית, זה פונקציה של גודל כלי השייט".


אפשר לדבר על דגמים פופולארים? הסוברו או המזדה של היאכטות בישראל?
מיקי: "ממש לא. אם אני אביט כעת מחלון המשרד שלי במרינה של הרצליה אל עבר הרציפים, אני יכול להצביע על 200 דגמים שונים של סירות. לצערי הקונה הישראלי עדיין מחפש קודם מחיר ורק אחר כך איכות".
כמה כסף מומלץ להשקיע ביאכטה הראשונה בחיים?
מיקי: "ככלל, הקטע של אפיון המחיר של הסירה, הוא קטע קשה במיוחד. הקונה מחליט כמה כסף יש לו, והתפקיד שלי הוא "למתוח לו את הדולר", כדי להשיג לו את הסירה הטובה ביותר במחיר שלו" (במידה ולא אצליח אין סכוי שיקנה דרכי).
"גם כאן יש כללים. הכלל הראשון הוא לקחת בחשבון תמיד את ערך המכירה, על כן צריך לבחור בספינה (במיוחד ביאכטה הראשונה) בעלת ערך מכירה גבוהה. בדרך כלל אלו יהיו היאכטות בעלות התפוצה הגדולה יותר. נתון נוסף שיש לקחת בחשבון הוא עלות האחזקה והתפעול. ליאכטונר חדש חשוב להשאיר מרווח גדול מאחר ונתונים אלו עדיין לא ברורים לו. קלה למכירה"(מאד חשוב).


איך מודדים סירה טובה. לפי מראה חיצוני? לפי נזילות השמן שלה?
מיקי: "כן. יש חשיבות גם למראה חיצוני. אני מאמין שכמו במכונית. אם הריפוד קרוע, והמראה החיצוני מוזנח, סביר להניח שגם מבחינה מכנית וטכנית לא השקיעו במיוחד". צריך להבין שיאכטה היא כמו אישה. רצוי אך כדאי שתהיה אישה עם איכויות ולא רק יופי. יש לשים לב האם הסירה חטפה מכות, צבע חדש…, מצב שיפוליים האם יש וכמה נזילות שמן, מצב כללי של הריהוט, אלקטרוניקה, מנוע, חדר מכונות, מערכות- מים, חשמל, דלק, שרותים, וכיוצא בזה. מצד שני, צריך לשים לב בספינות מפרש למערך המפרשים והחיבל. בספינת מפרש, לבדוק מפרשים וחבלים. לבסוף כדאי לתת מבט כללי: מטופח או מוזנח !? וחשוב מכל ריח!! למרות שזה נשמע בהתחלה קצת מוזר, ריח יכול לתת אידיקציה מאד טובה על מצב הספינה". במיוחד ריח של מים עומדים בשיפולי היאכטה. "כעת, לאחר שבדקת בדיקה ראשונית, יש צורך לבדוק בדיקה מקצועית יותר. מקובל לבצע בסירה ארבע סוגי בדיקות: בדיקה ראשונה במצב נייח ("ג'נרל קונדישן"). בדיקה שנייה במצב תנועה (הפלגה), בדיקה שלישית של תחתית הסירה, מה שמצריך את הוצאתה מן המים. הבדיקה הרביעית היא בדיקת ניירת הסירה, כדי להבטיח שהיא נקייה מעיקולים, שעבודים וכדומה".


מי בודק, אתה?
מיקי: ממש לא. מומלץ להעזר בבעל מקצוע רציני שמאי ימי מקצועי ולתת לו את אחריות הבדיקה. צריך להבין שיש כאן עניין אתי בסיסי ביותר. הרי אני מייצג צד מסויים בעסקה הזאת, בתור שכזה, אני לכאורה 'משוחד'. לכן יש צורך בבודק נוסף ונייטרלי".


מהן הוצאות התפעול והאחזקה?
כדי לאמוד הוצאות אלו יש לבצע אפיון גם כאן. איך מתכוננים לתחזק את היאכטה? בכוחות עצמיים (האם יש את הידע ובעיקר את הזמן) או באמצעות גורם חיצוני. היכן היאכטה עומדת לעגון! יש הבדלים משמעותיים בעלויות עגינה). מה סוג הביטוח הרצוי? והאם אתה מתכונן להפליג בסופי שבוע או לחצות עם המשפחה את האוקיינוס האטלנטי. תשובות לשאלות אלו עשויות לצמצם מאוד את חוסר הוודאות, ולמנוע מיאכטונר מצב שבו הקניה תהיה כדאית אך האחזקה הנכונה בלתי אפשרית. וכאן החלק החשוב לציין – בים אחזקה נכונה היא שאלה של חיים או מוות.מה החלק שלך בעניין הזה, גם כן ניטרלי?
מיקי: "בשום פנים ואופן לא!! מחובתי לדאוג שהעסקה תיהיה הוגנת נקיה ובריאה. במידה ואגלה דבר מה חריג אדווח מידית לצדדים. אני מכיר ספינות. צריך להבין, שלכל סירה יש נשמה ואופי משלה. ספינה יודעת 'לדבר'. צריך רק להקשיב לה, ולהבין את שפתה". "אם תלמד את השפה של הספינות, תבין שכל ספינה מתנהגת באופן שונה. אחת מתנדנדת ימינה, האחרת שמאלה, לשלישית יש הטיה אלכסונית קצת, הרביעית חורקת, החמישית קופצנית, השישית שקועה מעט במים וכן הלאה". "פעם ביקש ממני זוג קונים, לסייע ברכישת ספינה בחו"ל. נענתי, וטסתי אתם ועם בודק מטעמם לראות את הספינה המדוברת. בני הזוג אהבו את הספינה, היא נראתה טוב, הבודק בדק אותה (גם אני…) מכף רגל ועד ראש ופסק: 'אפשר להתקדם'". "באותו רגע החלטתי להתערב, ואמרתי להם: 'אני לא הייתי קונה אותה…. הספינה הזאת "ישבה'" (על שירטון.).

איך ידעת?
"הרי סיפרתי לך שאני דובר שפת ספינות. כולם הסתכלו עלי בתדהמה. השמאי הופתע ופעה פה כמו בורי מחוץ למים. הברוקר שייצג את המוכר, היה המום, ונשבע כי לא ידע על כך. האמנתי לו". "הצעתי לקונים המאוכזבים שלי להתחלק איתם בעלויות הנסיעה לחו"ל. אבל הם סרבו. אמרו לי, 'עשית את תפקידך'".


מכירת כלי שייט עבור מיקי גל, איננה רק פרטים טכניים, אלא משהו אחר. משהו לירי, כמעט שקספירי (אני מתנצל מראש על המליצה).הנתונים המכניים, כוחות הסוס ושערי המטבע, משמשים עבורו תירוץ כדי לתנות אהבים עם אהבתו האמיתית: הים.
"תשאל אותי מה זה ים, ואני אומר לך", הוא שואל ועונה. "הים הוא גדול, הים הוא אכזר, הים הוא חזק הים הוא מדהים. העצמה זה מה שעושה אותו. כל היתר, זו סמנטיקה. רומנטיקה של מילים. אם למשל ניקח ספינה ששוקלת 100 טון, וצריך להזיז אותה. מביאים עבורה מנופים רציניים,ויקרים מאוד וגם אז לא בטוח שיצליחו. הים לעומת זאת, מקפיץ את הספינה הזאת כמו כדור פינג פונג.

איך אתה מגדיר את העבודה שלך?
מיקי גל: אני כמו פיה טובה שבאה לעולם כדי להגשים את הפאנטזיות שלך. איך זה מתבטא? נאמר שכל החיים חלמת שתיהיה לך סירה משלך, ולצאת לים. והנה מגיע הרגע שבו פתאם מסתדר לך התקציב. באותה שניה, כשזה קורה, אתה מרגיש שזה לא סתם רגע. אלא הרגע שבו אתה הולך להגשים את מה שחלמת עליו כל החיים. אז אתה בא אלי או לכל בעל מקצוע מהתחום שלי.(חשוב ביותר שיהיה אמון מלא בינך לבין בעל המקצוע בו בחרת.) והוא אמור להגשים את החלום.

ומעבר לשיקולים של עסק?
כי אנו חיים במדינה שהגבול הארוך ביותר שלה הוא ים כחול. אבל רק מעט אנשים מתאמצים להגיע מערבה אל הים. הם מצטופפים על כל מ"ר במדינה הזאת, במקום לבוא לים. שם יש הרי מקום לכולם". "אני מסתכל לפעמים על הילדים שלומדים לשוט ב"אופטימיסטים". אלה בפרוש ילדים בריאים בנפשם וכיף לראות אותם. אם יותר אנשים היו מקבלים חינוך ימי, אולי היינו נראים אחרת.

אם זאת השקפת עולמך מדוע אתה לא מצטרף לקהילת היאכטונרים הבינלאומית וחי על סיפון יאכטה בשלווה וללא דאגות?
" זה היה ויהיה, כרגע אני בסיפור אחר משפחה וילדים על כן אני מתפשר, וממלא את החסר בהפלגות על ספינות של אחרים כשצריך אותי".

לא רק במסחר הוא עוסק. לעיתים הוא עוסק בתחזוקה של ספינות, בייעוץ, או בהעברת יאכטות "DELIVERY " מחו"ל, כפי שנהג לעשות באופן סדיר לפני שפתח את חברת "סוס ים.

"כשהזדמנות כזאת נקרית בדרכי, אני פותח את דלת הארון, מוציא את כובע הקפיטן שאני כל כך אוהב, ומתפלל 'שלא, שלא ייגמר לעולם'".

כמאמר השיר שנכתב ע"י חנה סנש איך לא – בקיבוץ שדות ים.