העברת משמרת בים

גל קדר

בכל הפלגה יש סקיפר אחד האחראי לכל המתרחש ביאכטה. הוא יודע מה קורה בכלי השיט שלו מ-א' ועד ת'. אבל, כמו כל בן אנוש, גם הסקיפר צריך לנוח מדי פעם ולהעביר את המשמרת לאחד מאנשי הצוות. אקט ההחלפה יכול להיות פשוט וענייני במידה והכל סביב שקט ורגוע, אבל יכול להיות גם נושא מורכב במידה וההפלגה מתבצעת באזור עמוס כלי שיט ומכשולי ניווט, ים סוער או כל מטרד אחר. על מנת שהחלפת המשמרת תהיה מיטבית ככל הניתן אספנו עבורכם כמה טיפים חשובים אשר יעזרו לביצוע החלפת משמרת מוצלחת!

בכל הפלגה יש סקיפר אחד האחראי לכל המתרחש ביאכטה. הוא יודע מה קורה בכלי השיט שלו מ-א' ועד ת'. אבל, כמו כל בן אנוש, גם הסקיפר צריך לנוח מדי פעם ולהעביר את המשמרת לאחד מאנשי הצוות. אקט ההחלפה יכול להיות פשוט וענייני במידה והכל סביב שקט ורגוע, אבל יכול להיות גם נושא מורכב במידה וההפלגה מתבצעת באזור עמוס כלי שיט ומכשולי ניווט, ים סוער או כל מטרד אחר.
על מנת שהחלפת המשמרת תהיה מיטבית ככל הניתן אספנו עבורכם כמה טיפים חשובים אשר יעזרו לביצוע החלפת משמרת מוצלחת!
 
לפני הכל: חפיפה יסודית בין המשמרות.
מומלץ לעלות לעמדת הפיקוד של כלי השיט כ-10 דקות לפני תחילת המשמרת על מנת שיהיה מרווח זמן מספיק לביצוע העברת המשמרת בצורה שקטה ורגועה בין האחראים.
ולהתארגן כראוי בלבוש וציוד מתאים. מומלץ לשבת קצת בעמדת הפיקוד על מנת לחוש את מצב כלי השיט בניחותא כאשר אנשי המשמרת הנוכחית יכולים לסייע ולעזור בכל שאלה שתתעורר. כדאי גם להכין כוס קפה או כריך טעים ולהתחיל את המשמרת ברגל ימין.
סקור עם מחליפך  את האופק סביב והצג לו את התמונה אותה ראית. ודא שהוא מזהה כל כלי שיט, מגדל אור, יבשה או כל חריג אותם  ראית אתה. לאחר מיכן הצג לו את תמונת המכ"ם ויחד ודאו לפני החלפת המשמרת כי אתם בנתיב המתוכנן ואין טעות מצטברת.  יש לבדוק את כיוון ההפלגה המתוכנן ולהיות מודע לשינויים בקורס, שיתכן ויהיה צורך לבצע עקב קיום מכשולי ניווט או נתיבי שיט בדרך. כמובן שכל נתון נוסף באשר עלול לגרום לשנות את כיוון או מהירות ההפלגה חשוב וכדאי לדעת עליו מראש על מנת שתהיה אפשרות להיערך בהתאם חשוב לפעול על פי הוראות הסקיפר. סקיפרים רבים אינם מאשרים כל שינוי ללא ידיעתם וישנם הדורשים להעיר אותם בכל מיקרה שכלי שיט מתגלה על ברור שהוראות כאלו מושפעות מאוד מרמתם המקצועית וניסיונם של אנשי הצוות.     
מהירות כלי השיט הינה נתון חשוב, יש לוודא כי סל"ד המנוע תואם את הנתונים וכי המנוע אינו מועמס מדי.
 
תנאי מזג אוויר וראיית לילה
הנושא החשוב הבא הוא בדיקת מצב הים. יש לבדוק את מצב הרוח והאם היא מתאימה למערך המפרשים ולכיוון ההפלגה. בכלי שיט מנועי יש לבדוק האם ההפלגה מתבצעת מול הרוח או עם הרוח, על מנת שתהיה אפשרות לתכנן את צריכת הדלק של המנועים. אם מצב הים משתנה והוא מתחיל לעלות, יש לבדוק האם ניתן לשנות את כיוון ההפלגה על מנת שההפלגה תהיה נעימה ככל הניתן עבור אלו הנחים, כמובן תוך התחשבות ביעד אליו רוצים להגיע. שינויים יש לבצע לאחר אישור הסקיפר. בעזרת מכשיר הנווטקס או כל אמצעי אחר כדאי לבדוק מהי תחזית מזג האוויר הצפויה ולתכנן את ההפלגה בהתאם.
דגש חשוב ללילה:
יש להעביר את מכשירי האלקטרוניקה למצב תאורת לילה מבעוד מועד על מנת שיסייעו בתצפית ולא יפריעו – יסנוורו. הזמן הסביר שעין מסתגלת ומתרגלת לתאורת לילה הוא כ- 15 דקות. מסיבה זו, חשוב לשמור בלילה על האפלה בגשר הפיקוד.
 
יומן הפלגה
הלוג בוק הפך להיות מוצר מיושן בעולם הדיגיטלי ורובנו איננו ממלאים אותו. אולם, זהו עדיין אחד הכלים החשובים ביותר בכלי השיט למעקב אחרי תקלות ואירועים, בין אם אירועי שגרה ובין אם אירועי חרום. אמנם היאכטה שלנו איננה אנייה והצוות בה די מצומצם, אולם אם הוחלפו צוותים וצוות חזר לארץ, לא תמיד נוכל להעיר איש צוות על מנת לשאול מתי לאחרונה הוחלפו שמנים או נבדק מצב המפרש. לכן, חשוב כי כל פעולה תתועד ביומן היאכטה למען המשמרות הבאות. מומלץ לבצע זאת מיד לאחר הבדיקות המומלצות בכתבה זו בתחילת המשמרת ובסופה של המשמרת.
 
בדיקת חדר המנוע
מערכת הנעת כלי השיט הינה הדבר החשוב ביותר בהפלגה. אף אחד אינו רוצה לזחול לתוך תא המנוע ולבצע טיפולים בלב ים, קל וחומר להזדקק לגרירה מלב ים. לכן, מומלץ בתחילת כל משמרת לבדוק את מצב המנוע. אין צורך לכבות את המנוע, אבל אלו הדגשים המומלצים לבדיקה:
1. האם יש נזילות בתא המנוע? מים, דלק או שמן?
2. האם נשמעים רעשים מוזרים בתא המנוע?
3. האם רצועות המנוע רופפות או מתוחות היטב?
4. האם המנוע טוען את המצברים?
 
וודא כי שאר אנשי המשמרת יודעים מה משימותיהם
על הסקיפר, לקבוע אחראי משמרת חדש בכל פעם שמתחלפת משמרת, על האחראי לתדרך את שאר אנשי הצוות. האחראי יכול להיות איש צוות אחד או יותר. בזמן ההפלגה רצוי ואף כדאי להיעזר בשאר אנשי הצוות לתצפית ולאפשר יד חופשית לתת מענה ראשוני לכל מצב חרום אשר עלול לצוץ. מומלץ לוודא כי כל אחד מאנשי הצוות יודע לבצע את הפעולות הבסיסיות ביותר: לעצור את היאכטה, לצאת ממצב של הגה אוטומטי, לקרוא את שעוני המנוע ולהכיר את הפעולות הבסיסיות אותם יש לבצע במקרי חירום כמו אדם בים ,אש, והצפה. 
 
זכור: כל דבר אשר נראה לך חריג דווח מיד לסקיפר!

משמרת שקטה!