המטבח – מהצטיידות ועד שטיפת הכלים

איריס לוי

אוויר ים מלוח, רוגע באוויר, שעת ערב נפלאה ויפהפייה, רגעים ספורים לפני שקיעה. התכנסנו ב"גאלי" – המטבח של היאכטה. זה עתה סיימנו את הכנת היאכטה והציוד לקראת הפלגה ארוכה, מוכנים לשעת הקוקטייל ואחריו נאכל ארוחת ערב דשנה, כולה מזון טרי, אנחנו עוגנים ואם לא עכשיו אז אי מתי.

הקדמה
מנצלים את האספקה הטרייה שרכשנו מהשוק המקומי ואת השקט על יאכטה ללא הטיה. מחר נצא לדרכנו, ואי אפשר לדעת באיזה שלב יעלה הים ולא נוכל לפתוח שולחן. בים הסוער, אף צלחת לא תעמוד על השולחן מבלי להחליק, ונוכל רק לשתות מרק סמיך בספל או לנשנש חטיף גרנולה.
הכנה להפלגה היא חיונית וחייבת להיות מקיפה, כוללת בדיקת חלפים, תקינות הציוד והיאכטה, תדלוק, ולא פחות חשוב, רווחת השייט ותדלוקו הקולינרי. כשייטת ובשלנית, אנסה להתמקד בנושא הגסטרונומי. כל הקשור להצטיידות במטבח מובא בכתבה זאת. בשתי כתבות נוספות, אגע בנושא קניית מזון ומה לבשל בהפלגה, לחוויה מושלמת ומקיפה.
סביר להניח שרוב הדברים המובאים כאן בשלושת הכתבות ברורים והגיוניים. אך כשיוצאים לים וסביב רק ים כחול ואין אופציה לתיקונים, קניות והצטיידות מחדש, חשוב לחשוב על הכל מבעוד מועד. כל שכן הדבר נכון במיוחד לשייטים חדשים שדרך חשיבתם עדיין אינה מנוסה בחיי הבועה על גבי יאכטה. 
 
מה יש ומה אין?
כשייטת מנוסה, אני נקראת לדגל מעת לעת, לעתים על סירות שונות שאינני מכירה. תמיד אני מופתעת מה אנשים מחזיקים במטבחם – או לא! אני נתקלת, באמצע הים, במשהו שנראה לי חשוב וטריוויאלי, אך חסר. לדוגמא, סירות שיש בהן כוסיות להגשת ביצים קשות(!!) ו-20 פותחני יין(!!) אך אין סכין חדה לפלט דג. נכון, תלוי במה משקיע בעל היאכטה, מה הוא אוהב לאכול ואיך. בכדי להימנע מאי נעימויות באמצע המסע, עדיף לבדוק מראש מה יש, ולצורך כך ערכתי רשימה קטנה שתאפשר לאבזר את היאכטה לנוחות מרבית בהפלגה.
 
רשימת "חובה" למטבח:  
כלי האוכל:
בגלל התנועה הבלתי פוסקת והאלימה לעיתים של הים, עדיף להשתמש בכלי הגשה עמידים, שכן כלים ביתיים, העשויים לרוב מזכוכית או חמר לא יישארו שלמים לאורך זמן. הכלים העמידים ביותר עשויים מפוליקרבונט. אפשר להשיג בקטלוגים ימיים או בחנויות אבזור ימי. ישנם גם כלים מצוינים מבית קורל (Corelle) קורנינג- די עמידים ויותר אלגנטיים. כמובן קיימת האפשרות של כלי פלסטיק זולים בשוק- הכל ענין של טעם ותקציב.
לגבי המקפידים על איכות הכוסות, קיימות כוסות מפוליקרבונט בעלות מראה זכוכית הבטיחותיות לשימוש בים. הן אינן שבירות והן הקרובות ביותר לדבר האמיתי.
סכו"ם – מומלץ שיהיה מנירוסטה איכותית בכדי שיעמוד בשטיפת מי הים המלוחים.
אופציה נוספת שאינני ממליצה עליה, אך בוודאי חלקכם יבחר בה היא כלים חד פעמיים (אם לא חשוב לכם לשמור על הים והסביבה). אמנם לא אלגנטי ולא יוקרתי, אבל גם אין מריבות על שטיפת כלים!  
לאקולוגים מבינכם, קיימים כלים חד פעמיים מבמבוק מתכלה ומעלי עץ דקל, אותם ניתן למצוא ברשתות השיווק.
ציוד בישול מומלץ:
·         סיר קטן ו/או פינג'ן המשמש גם כקומקום בשעת הצורך.
·         סיר גדול.
·         מחבת עמוקה היכולה לשמש מחביתה של ביצה אחת ועד תבשיל קדרה, וגם כסיר נוסף.  
·         מצקת, תרווד, כף עץ או סיליקון. ניתן להשיג כפות סיליקון רב שימושיות שהם מרית, תרווד וגם
          כף- הכול בכלי אחד.
·         סכינים: חשוב שיהיו חדות. אחת קטנה, אחת ארוכה וצרה לפילוט ואחת גדולה.
·         מספריים: כלי רב שימושי! לגזירת תבלינים וירקות. חוסך שימוש בקרש חיתוך וזמן – ישר לסיר.
·         מסננת: קיימות כאלו בצורת אקורדיון – נוח לאפסון.
·         פותחן בקבוקים, פותחן בקבוקי יין ופותחן קופסאות שימורים – מומלץ להשתמש בסוג המתקפל
          לחיסכון במקום, ועדיף לקחת יותר מאחד.
·         אם יש גריל- מלקחיים לא יזיקו. קרש חיתוך, קלפן, כותש שום ופומפייה. אפשר בלי- אבל למה?
·         קופסאות עם סגירה הרמטית לאחסון. עדיף שיהיו בגדלים שונים מאותה סידרה כדי שאפשר
          יהיה לאכסן כבבושקה, אחת בתוך השנייה. הם ישמשו גם כקערות לסלטים וככלי ערבוב.
·         נייר כסף, משמש לאריזה ולאחסון. יכול לשמש גם כמכסה למחבת שהופך אותה לתנור 
          וגם לעטיפת מזון כדי לזרז את תהליך הבישול.
·         שקיות ziploc מכל הגדלים.
·         משטח נגד החלקה לשולחן האוכל.
·         תרמוס, חברו הטוב ביותר של הספן במשמרת לילה ובסערות. גחונו מלא מים חמים שמשמשים
          אותו בלילה ארוך וקרררר להכנת מנה חמה בשנייה, או שקיק התה בכיס ומים חמים בספל,
          והחיים שוב טובים ואפשר ליהנות מתצפית על הכוכבים. כל זה מבלי לזוז מהקוקפיט.

מקפלים: שטיפת כלים ואיכסון
אם לא הזכרתי עד כה, יש צורך ברור גם בנייר מגבת, מטליות, מגבות ידיים, סבון כלים וחומץ לחיטוי ולהורדת אבנית. החומץ, דרך אגב, הוא חומר הניקוי הטוב ביותר לפנים היאכטה, הוא אינו משאיר שכבת סבון ומנקה בטוח לכל סוגי החומרים. טיפונת חומץ במי הדלי ובעזרת מטלית מנקים את ריצפת היאכטה ומשטחיה. בעזרת תערובת של חומץ עם נוזל לשטיפת כלים אפשר להוריד שומנים, להבריק ולחטא כלי מטבח.
שטיפת כלים במי ים חוסכת את רוב צריכת המים המתוקים. שימו לב! במידה ואין לכם ברז מי ים ישיר לכיור המטבח, אפשר להוריד דלי למים (בזהירות) ולמלא אותו במי מלח, לשטוף ולסבן את הכלים בדלי זה. לאחר מכן, להחליף מים לשטיפה נוספת. יש להקפיד בתהליך זה על מספר דברים: לא לאבד את הדלי, לכן נקשור אותו בחבל ארוך בקצה אחד לדלי ובקצה שני ליאכטה, ואנחנו נמשוך באמצע. הדלי צריך להיות חזק בעיקר בחלק של הידית על מנת שלא יישבר מעוצמת המים. כמו כן, יש לשים לב שלא נשפוך לים סכו"ם שנשכח בדלי.
אין הרבה אנשים שמשקיעים מחשבה בחומרי הניקוי, בטח שלא בים, אך זו טעות, בריאותית, אסתטית, וחסכונית. בחרו חומר אקולוגי שאינו מזהם את הים!
למניעת שריטות בכלי הפוליקרבונט (שאינם זולים) יש להימנע משימוש בסקוטש. הכריות היפניות המוזהבות והכסופות אינן משאירות סימנים ובריאות גם לטפלון במחבת ובסירים. גם ספוג רך יכול לשמש במיוחד לשטיפת כוסות הפוליקרבונט שנראות כזכוכית כשקונים אותן.

לסיכום
כמו במטבח הביתי, גם ביאכטה אנחנו זקוקים לכלים הבסיסים ביותר לביצוע העבודה הכה חשובה של הזנת הצוות. לעומת המטבח הביתי, המטבח ביאכטה צפוף ולכן חייב להיות יעיל בציוד ובאחסון, עליו להיות נוח ונגיש ומאובזר ביעילות.
בלב ים אין חנויות וגם לא שכנים. אם חסר דבר מה שחלילה נפל מהיאכטה או התקלקל, אין דרך להשלמת ציוד עד לנמל היעד הבא (אם הוא לא נפרץ קסום ומבודד), אומנם זה לא סוף העולם, אך עדיף לתכנן מראש ולהיות מאובזרים כיאות.
בכתבה הבא: איך נשמיש את כל הציוד שקנינו ונהפוך אותו למזון.
עד אז תמשיכו לצייד את היאכטה ולהכין את מסלול ההפלגה.
ובינתיים, הפלגה נעימה!