היאכטה הראשונה שלך

מאת: מנחם לב ; צילום: מערכת כחול

מזל טוב ובשעה טובה! הנך הבעלים הגאה של יאכטת החלומות הראשונה שלך.
אז מה עושים עכשיו? שואלים בני המשפחה והחברים, בואו נצא להפליג! אתה מחליט. בלב הולם מהתרגשות אתה משחרר חבלים ויוצא לים וההפלגה הייתה נהדרת! מה נעשה מחר? שואלים כולם, בואו נצא שוב לים!

כך עשית בשנית וההפלגה הייתה נפלאה! אבל תוך כדי שאתה מסדר את הדברים במקום בסיום ההפלגה אתה אומר לעצמך שהיה נחמד אם היה לך ביאכטה גם את ה-X ואם ה-X היה במקום ה- X ולא היכן שזה נמצא כרגע. אה, ואם היה לי את המכשיר שיכול לטפל ב- X, אז לא היינו צריכים להפסיד זמן וכסף עד שה-X היה מתוקן.

איך מתחילים?

כעת אתה נכנס לשלב שבו אתה מתחיל לארגן את היאכטה כדי שתתאים לצרכים ולסגנון ההפלגה האישי שלך.

מטרת כתבה זו היא לעזור לך לעשות את זה בקלות ובמינימום עלות, בסיוע הניסיון שהצטבר אצל שייטים ותיקים שעברו את אותו התהליך לפניך. המידע הינו צבר של התנסויות, רעיונות, וטיפים שאספתי במהלך עשרות שנות שיט כסקיפר על יאכטות פרטיות ומסחריות ובשיחות עם סקיפרים אחרים שעברו את אותן החוויות. 
חשוב לזכור שמה שנכתב כאן אינו תורה מסיני וסביר להניח ששייטים שונים יפתרו את אותן הבעיות בדרכים שונות. על כן מומלץ להשתדל להתייעץ עם שייטים אחרים ובעלי מקצוע בכל תחום לפני התחלת כל עבודה, והכי חשוב לזכור שהמטרה הסופית היא הפלגה קלה, נעימה ובטוחה.

רשימת העבודות על היאכטה לעולם לא תתכווץ. עם כל פרויקט שתסיים יתווספו עוד שניים לרשימה והשאלה היא במה לטפל תחילה.

מה עושים על מנת להתחיל?

רשימת העבודות על היאכטה לעולם לא תתכווץ. עם כל פרויקט שיסתיים יתווספו עוד שניים לרשימה והשאלה היא במה לטפל תחילה. במילים אחרות: סדר עדיפויות.


המלצתי היא לטפל בראש וראשונה באטימות מפני כניסת מים. היאכטה שלך היא במידה רבה הבית שלך ואולי ברבות הימים היא אכן תהפוך לביתך הקבוע. יש הבדל אחד חשוב בין השניים, היאכטה, בניגוד לבית, צפה במים ולרוע המזל כל זלזול או חוסר תשומת לב עשויים לגרום לה חס וחלילה לסיים את דרכה על קרקעית הים.

מסיבה זו חשוב לבדוק את מעברי הגוף והברזים שלהם (SEACOKS בעגה הימאית). בדוק שהם תקינים ונסגרים ונפתחים בקלות והידיות אינן חלודות. בדוק את אסלת השירותים שחייבת להיות מתוחזקת היטב ואינה מתמלאת במים כאשר משאירים אותה ללא שימוש. השיפוליים של היאכטה (BILGE בעגה הימאית) חייבים להיות יבשים למעט כמה יוצאים מהכלל, בסירות עץ תמיד תהיה זליגה של מים דרך הגוף אל תוך הסירה. סירות ישנות עם ציר מדחף זקוקות לטפטוף איטי של מים כדי לקרר את המעבר של הציר אל מחוץ לגוף היאכטה. הטפטוף הזה מצטבר בשיפוליים. כמו כן יש יצרנים שמאפשרים למי ההתעבות מהמקרר ומהמזגן לזלוג לשיפוליים, ניתן לטפל בכך על ידי התקנת אגן איסוף אבל הנושא הזה יתווסף לרשימת הפרויקטים העתידיים ויידון בנפרד.

חוץ מהיוצאים מהכלל האלו השיפוליים חייבים להיות יבשים! 


אם אתה מוצא בשיפוליים מים או רטיבות שלא היו שם קודם זה אות אזעקה שמחייב לבדוק בהקדם מהיכן המים הגיעו ולתקן את הליקוי לפני שיהפוך לסכנה בטיחותית. בנושא של שאיבה, משאבות, ומערכות אזעקת שיפוליים נטפל באחת הכתבות הבאות.

עשה הכל על מנת שתא השירותים יהיו נעימים ומזמינים ולא יהפכו את ההפלגה הראשונה, לאחרונה.

איכות החיים ביאכטה

מכאן אפשר לעבור לטפל באיכות החיים בסביבת המחייה על היאכטה. יאכטה איננה צעצוע או כלי רכב שמעביר אותך מנקודה א׳ לנקודה ב׳. יאכטה היא דרך חיים שיהיו מעורבים בה בני משפחה והרבה מחבריך ולכן מההתחלה רצוי שיקבלו רושם חיובי מ-״הדבר הזה שקנית״. אתה רוצה שהם ייהנו לבוא ליאכטה ויצפו בכיליון עיניים לביקור הבא ולהפלגה אתך. לכן מיד לאחר שווידאת את בטיחות הציפה חשוב להפוך את ספינתך למקום נעים ומזמין לשהות בו. גם אם היא עדיין לא כשירה לשיט והדבר היחידי שאפשר לעשות זה לשבת עליה וללגום בירה ולאכול חטיפים במרינה, עשה כל שביכולתך שזה יהיה מקום נעים לעשות זאת.

חשוב לטפל בכל מקור של ריח רע (אם יש), לוודא שמערכת המים המתוקים פועלת כיאות, אם למים שמגיעים מהמכלים יש טעם לוואי או ריח רע תוודא שיש מספיק בקבוקי מים לשתייה. המטבח צריך להיות כשיר להכנת ארוחות קלות ולשטיפת הכלים וכך גם המקרר.

אם הריפוד בסלון או פינת הישיבה על הסיפון (קוקפיט) בלוי או מוכתם דאג להחליף או לתקן אותו. אם יש ביאכטה ריהוט שבור או כל דבר פגום שמושך את העין דאג לתקן אותו. אלו השקעות קטנות עם השפעה גדולה על איכות החיים ביאכטה. אחרון חביב – השירותים (כן שוב השירותים) דאג שהם פועלים כיאות ואין ריח לוואי לא נעים. מומלץ גם לתלות מטהר אויר, בקיצור עשה הכל על מנת שתאי השירותים יהיו נעימים ומזמינים ולא יהפכו את ההפלגה הראשונה, לאחרונה.

DSC_1550

תחזוקת היאכטה

אנו מתקרבים במהירות לליבה של תחזוקת היאכטה. 


אם בינתיים יש כמה תיקונים דחופים כגון ברז דולף בכיור, חיבורי חשמל רופפים או בלויים או גוף תאורה לא תקין תקן אותם כמיטב יכולתך או הזמן בעל מקצוע שיטפל בתקלה.

כל זאת במקביל לפעילות הבאה של ארגון ארגז כלי העבודה ביאכטה, ועל כך בגליון הבא.

האתגר הראשון היה להוציא אותה לים ממקום העגינה ברוח של 15 קשר. בעזרת מנוע החרטום המגיע כסטנדרט ומנוע הירכתיים המגיע כתוספת, הוצאת היאכטה הייתה קלה ופשוטה