בסיס להצלחה בשייט

איתן פרידלנדר

כולנו רוצים לשפר את מהירות ההפלגה שלנו. המתחרים שביננו רוצים (מאד!) גם לנצח. כמה טיפים מועילים ממאמן ושייט מקצועי. כמו בקזינו תחרויות שייט טומנות בתוכן הרבה אפשרויות להמר, אך שייטים טובים אינם נוהגים להמר ומשתדלים להפחית את הסיכונים שהם לוקחים על עצמם. הם מחשבים כל צעד אסטרטגי או טקטי בקפידה ונצמדים למהלכים שתוכננו מראש.

הבסיס להצלחה
1. למד את חוקי התחרות והוראות השייט, הכר את המתחרים ואת חוזר התחרות וצפה את תנאי מזג האוויר באתר התחרות.
2. בצע "חימום" לפני הזינוק . הפלג בקדמית, בצע סיבובים ומהפכים ובדוק את מגמת הרוח והחילופים.
3 . זנק במקום עם אויר נקי ובמהירות. לפי הקלאסיקה מזנקים " בצד המרויח" הגישה נכונה אך הבעיה שכולם מאמצים את אותה גישה, אתה מוצא את עצמך מזנק בשורה שלישית או רביעית ללא רוח , במקרה כזה אבל בזינוק "קלאסי".
4 . אם אתה מזנק באחד הצדדים סיכויך קטנים, לכן זנק. שליש או ברבע העליון של הצד העדיף. הסיכויים שתמצא ברוח נקיה ותצא במהירות מהקו יעזרו לך לנצח את הזינוק.
5 . הפלג במפנה המוביל אותך קרוב יותר למצוף הבא. בקידמית והמלאה.
6 . הפלג למצוף הבא ( המרחק הקצר ביותר בין שתי נקודות הוא הקו הישר) לכן שאתה בדרך למצוף הבא אל תבזבז דרך בהפלגה תחתונה או עליונה לך בקורס הקרוב ביותר למצוף הבא ותוציא מקסימום מהירות מכלי השייט בזוית זו.
7 . הצב את עצמך בין המתחרה לבין המצוף הבא. " THE BEST DEFENSE IS A GOOD OFFENSE " במילים אחרות שמור!זו הדרך הבטוחה להישאר בצמרת. ככל שאתה מעל ומאחור, סיכוייך להפסיד בגלל חילוף רבים יותר. קשה לשמור נכון, באופן מיוחד כאשר חילופי כיוון הרוח הם רבים ויש לשמור על מספר סירות.
8 . כוון את כלי השייט שלך כך שיהיה קל לשלוט בו, כוון את המפרשים למשרעת רחבה ( מלאה יותר בשפה הקידמית) שמור לא לחנוק שפות אחוריות בראשי ובחלוץ.
9 . שלושת הכללים למניעת "אסונות" בעת תחרות הם אימון, אימון ועוד פעם אימון! ככל שתתאמן יותר ביטחונך העצמי יעלה. רוב התקלות בזינוק ובקרבת מצופים נובעת מחוסר שליטה בכלי- שייט.
10 . עקוב אחרי המובילים בדגם- אין קיצורי דרך להצלחה בשייט! אם אינך אחד הטובים ואתה משגיח שבאזור מסוים יש שייט שמצליח בעקביות עקוב אחריו . איך הוא מותח מפרשים באיזה אסטרטגיה וטקטיקה הוא משתמש. התחרה עם הטובים יותר , חשוב איך לנצח אותם.
11. לך על הרבה רווחים קטנים ולא על הימור גדול ! הימורים גדולים שכרם בהפסדם ברב השיוטים יותר קל להתקדם בצעדים קטנים ונכונים. היה סבלני, רווחים קטנים יביאו אותך להצלחה. ככל שהנך מתקרב לקו הסיום הורד את רמת הסיכון. זכור אינך צריך להמר כדי לנצח תחרות!
12. למד לתחקר את השייט ולרשום לעצמך את הנושאים הנדרשים לשיפור בתחרות הבאה. והעיקר , אל תשכח גם ליהנות!