נהג אופנוע ים מואשם בגרימת מוות ברשלנות

עו"ד אורי צחורי

תקדים: נהג אופנוע ים מואשם בגרימת מוות ברשלנות כתב אישום תקדימי הוגש לבית משפט השלום בטבריה נגד ליאור אדרי מצפת, המואשם בגרימת מותה ברשלנות של עורכת דין קתרין מיכאן ז"ל מתל אביב לפני קצת פחות משנתיים.

זהו כתב אישום ראשון מסוגו המוגש נגד משיט אופנוע ים, שלא הקפיד על כך שנוסעי האופנוע שרכבו מאחוריו ילבשו מכנסי מגן כנדרש בחוק. בכתב אישום שהגישה לבית המשפט עו"ד יעל כ"ץ מפרקליטות מחוז הצפון נטען כי בחודש ספטמבר 2014 הגיע הנאשם עם מיכאן וחברים נוספים לנפוש בחוף תמר שבצפון – מערב הכנרת. בשלב מסוים ביקשה מיכאן מהנאשם שייקח אותה לסיבוב על אופנוע הים. "הנאשם לקח את קתרין ואת בתו בת ה- 7 כשהן לבושות בבגדי ים ועליהן אפודי הצלה, אך ללא מכנסי מגן כנדרש בחוק" נטען בכתב האישום. מיד בתחילת הנסיעה נפלה מיכאן מהאופנוע אבל הצליחה לשוב אליו ללא פגע. הנאשם המשיך בנסיעה ואף האיץ. המנוחה נפלה לאחור וזרנוק מים שיצא מהאופנוע חדר בעוצמה לפלג גופה התחתון של מיכאן וגרם לה אובדן דם מאסיבי ופגיעות פנימיות קטלניות. היא פונתה במצב קשה לבית חולים פוריה בטבריה, אך מצבה הדרדר ובחלוף יומיים היא מתה מפצעיה.
 
בתום אשפוז של שבוע שוחררה לפני כמה ימים מבית חולים פוריה בטבריה נערה בת 16 ממרכז הארץ, שנפצעה קשה בנסיבות דומות מאד.
 
ד"ר אילן אטלס, גיניקולוג בכיר בבי"ח פוריה, שטיפל בנערה ואשר חקר מקרי פציעות של נשים באיברים אינטימיים אמר כי "נתקלנו בפציעה כזו בשלושה מקרים קודמים, קרעים באיברים הפנימיים כתוצאה מסילון המים העוצמתי של אופנוע הים. פניתי לממונה על הנושא במשרד התחבורה והתברר כי לפני כחודש יצאה הנחיה למשטרה לאכוף את התקנה המחייבת לבישת מכנסי מגן בעת רכיבה על אופנוע ים. בכל העולם הוציאו תקנות המחייבות גברים ונשים ללבוש מכנסי מגן ולהגן על גופם". (ידיעה מהעיתונות שהובאה במלואה).
 
לצערי, יצא לי להתקל ולטפל במספר לא מועט של מקרים דומים אולם זה מקרה המוות הראשון הידוע לי.
רוכבי אופנועי-ים, אנא מכם: אופנוע הים הוא כלי שיט רב עוצמה וכאשר אתם לוקחים נוסע- נהגו במתינות והקפידו על הנחיות הבטיחות, הן נכתבו בדם, כמסקנות מאירועי בטיחות קודמים.
 

שתי הסכנות הגדולות הטמונות בהפעלת אופנוע ים הם קריעת איברים פנימיים, שניתן למנעה ע"י לבישת מכנסי מגן כנדרש בחוק וקפיצה על גלי חוף, הגורמת לעיתים לשברי דחיסה בחוליות עמוד השדרה וגם זאת ניתן למנוע ע"י השטה מתונה ותדרוך הנוסע להרים את ישבנו מהמושב בעת מעבר על גל חוף.