EN

חיפוש

החל מיום 26.7.12 נכנסו לתוקפן תקנות הנמלים (בטיחות השיט)

עו״ד אורי צחורי

החל מיום 26.7.12 נכנסו לתוקפן תקנות הנמלים (בטיחות השיט) (תיקון), התשע"ב- 2012. אלו הם עיקרי השינויים בתקנות אלו, שימו לב כי הם חלים על כל משיטי כלי השיט: אופנועי ים, סירות מנוע, יאכטות וגם סירות חתירה.

בשנים האחרונות עושה רשות הספנות והנמלים רבות על מנת לשפר ולעדכן את החוקים הקיימים בישראל ולהפול אותם לעכשויים ומתאימים לתקופה. תקנות הנמלים הראשונות חוקקו בשנת 1982, והן מנסות לעשות סדר בכל הנושאים הנוגעים בשיט בארץ. מכיוון שבשנים האחרונות העיסוק בשיט מתקדם ומתפתח הופכות התקנות להיות לא רלוונטיות, ובחלקן הן כבר לא עדכניות או מיושנות.
בנוסף, ריבוי מקרי הפציעה ונזקי הרכוש אשר ארעו בשנים האחרונות חייבו את רס"פן להתערב ולקבע בתקנות נהלים חשובים למניעת אסונות נוספים. את חלק מהתקנות המתחדשות סקרתי במדור זה בגליונות קודמים, כגון פגיעת שייטים או גולשי סקי במפרץ אילת ובכינרת.
 
החל מיום 26.7.12 נכנסו לתוקפן תקנות הנמלים (בטיחות השיט) (תיקון), התשע"ב- 2012. אלו הם עיקרי השינויים בתקנות אלו, שימו לב כי הם חלים על כל משיטי כלי השיט: אופנועי ים, סירות מנוע, יאכטות וגם סירות חתירה.
 
1.       הוראות מיוחדות למפרץ אילת
מגבלות שיט אלו נועדו להסדיר ככל הניתן את התנועה הימית הצפופה בצפון מפרץ אילת, כלקח ממספר התנגשויות בין כלי שיט העוסקים בספורט ימישגרמו לנפגעים.
א.      אין להשיט כלי שיט הגורר אחריו מצנח, במרחק הקטן מ- 1,000 מטרים מקו החוף.
ב.       אין להשיט אופנוע ים במרחק הקטן מ- 1,000 מ' מקו החוף הצפוני ובמרחק הקטן מ- 500 מ' מהחוף המערבי למעט לצורכי מעבר.
ג.        הורדת אופנוע הים לים תתאפשר ברצועת חוף הגובלת בגבול ישראל ירדן.
ד.       בתחומי מרינה אילת, באיזור שבתוך שוברי הגלים, חל איסור להשיט כלי שיט המושכר לנהיגה עצמית.
 
הוראות בטיחות לאופנוע –ים
1. על המשיט והנוסעים באופנוע הים חלה חובה לחגור חגורות הצלה וללבוש בגדי מגן מתאימים. מכנסי המגן צריך שיהיו מבד עבה, גמיש ואטום למים ושיכסו את חלקו התחתון של גוף הלובש מן הברכיים עד המותניים לפחות, בדומה למכנסי חליפת גלישה או צלילה.
      דרישה זו נובעת מהתרבות מקרים בהם נפגעו נוסעים באיבריהם הפנימיים כתוצאה מחדירה אלימה של זרם ההנעה של אופנוע הים לתוך פתחי הגוף בעקבות נפילה.
2. השטת אופנועים הוגבלה לים התיכון, ים המלח, ימת כנרת ומפרץ אילת. חל איסור להשטת אופנוע ים באתרים אחרים כמו אגמים, בריכות דיג, נחלים וכו'.
3. על משיט אופנוע הים חלה חובה לתדרך את הנוסעים לגבי מצבים אפשריים בעת השיט. כמו כן, על משיט אופנוע הים להזהיר את כל הנוסעים לפני האצה או ניתור על גלים, כי עליהם לשפר את אחיזתם.
הוראות אלו באו בעקבות לקחים שהופקו מהרבה תאונות ימיות שהמשותף להן הוא הקפצת הנוסע ונפילתו לים.
מפאת חשיבותו, מובא תיקון זה כמעט במלואו.
 
א.            לפני תחילת ההפלגה באופנוע ים, משיט אופנוע הים יתדרך את הנוסעים באופנוע הים לגבי כל אחד מהמפורטים להלן, ויוודא כי הנוסע לבוש כנדרש (אפודת הצלה+ מכנסי מגן).
(1)     מהות פעולת השיט של אופנוע הים.
(2)     הסכנות הצפויות לנוסעים עקב השיט באופנוע הים או במהלכו והדרכים להמנע מהן או להתמודד עימן, ובפרט לגבי מצבים כמפורט להלן:
(א)          התהפכות אופנוע הים.
(ב)           נפילה למים מאופנוע הים.
(ג)            אחיזה נכונה ובטוחה כנגד נפילה.
(ד)           המשמעויות והסכנות של האצה פתאומית של אופנוע הים וניתור על הגלים, והדרך להתגבר על סכנות כאמור.                
(ה)     חובתו של הנוסע על אופנוע הים, במהלך כל זמן ההפלגה על אופנוע הים, להיות חגור בחגורת הצלה ולבוש במכנסי מגן.
ב.              משיט אופנוע ים והנוסעים בו יהיו-
(1)     חגורים בחגורות הצלה מותאמות במידתן ומהודקות לגוף.
(2)     לבושים במכנסי מגן אשר יש בהם כדי להגן מפני פגיעות. מכנסי המגן צריך שיהיו מבד עבה, גמיש ואטום למים ושיכסו את חלקו התחתון של גוף הלובש מן הברכיים עד המתניים לפחות, בדומה למכנסי חליפת גלישה או צלילה.
5.       במהלך השיט, משיט אופנוע ים יזהיר את הנוסעים לפני כל האצה או ניתור על גלים, כי עליהם לשפר את אחיזתם.
 
כללי
6.       בכלי שיט הגורר גולש סקי, מתקן נגרר או מצנח, תותקן מנורה צהובה המנצנצת סביב למרחק 500 מ' ("צקלקה"), אשר תופעל בכל עת שכלי השיט גורר גולש סקי או מיתקן נגרר או מצנח שעליו מצויים נוסעים.
7.       חל איסור על כל סוגי כלי השיט, למעט סירת משוטים,  לשוט או להפעיל מדחפים במרחק הקטן מ- 200 מטרים מכלי שיט או מצוף שעליהם הונף דגל צוללים. עוד נקבע בתקנות כי דגל צוללים (קוד דגל A) יהיה מדגם קשיח (לא מבד).
דילוג לתוכן