מדור משפטי גליון 4

עו״ד אורי צחורי

השטת נוסעים על מתקנים נגררים

ביום 3.9.00 נכנסה לתוקף הודעה לימאים 013/2000 שנושאה "השטת נוסעים על מתקנים נגררים".
החידושים שבנוהל הגרירה החדש הם:
א. הגבלת מהירות גרירה עד 15 קשר אשר כוללת גם גרירת סקי-מים!
ב. בסירות מסחריות קימת חובה למנות עוזר למשיט, מעל גיל 16, אשר אינו אחד הנוסעים ותפקידו תצפית רצופה למתקן הנגרר.
ג. קימת חובת תדרוך הנוסעים לפני ההפלגה.
ד. הסירה הגוררת רשאית לגרור מתקן נגרר אחד בלבד. המגבלה רלוונטית למי שהתרגל לגרור מספר אבובים או מספר גולשי-סקי בו-זמנית.
——————————————————————-
העיסוק במגבלות הגרירה הפנה את תשומת ליבי לנזקי-גוף האופייניים לפעולות ימית. על שולחני נערמים עשרות נזקי-גוף בשנה שמקורם בפעילות ימית ולאחר הרבה שנים ניתן אולי להצביע על נקודות תורפה בטיחותיות החוזרות על עצמן ותורמות את מירב הנפגעים.
אופנועי ים
הנפגע האופייני הוא נוסע אשר יושב בכבדות במושבו ואינו עירני לקפיצות על הגלים. כתוצאה מכך מגיעים מקרים לא מעטים של פציעה חמורה עד כדי שברי דחיסה בחוליות הגב.
מסקנה: יש לתדרך היטב את הנוסעים לעמידה נכונה עם ברכים כפופות ע"מ שיפעלו כמשככי-זעזועים וכן להמנע מקפיצות על הגלים, אשר הנחיתה מהם עלולה להיות כואבת, ומסוכנת לבריאות. לעיתים מתהפך אופנוע-ים בגלי החוף ורוכביו נזרקים למים. יש בפני מספר מקרים בהם נזרק אופנוע-הים על ידי גלי החוף על רוכביו ופצע אותם. מסקנה: מיד לאחר הנפילה יש להתרחק לאחד הצדדים, כדי להמנע מפגיעת אופנוע-הים.

סירות מהירות
מספר פציעות נרשמו בעת גרירת סקי. המכנה המשותף שלהן הוא גרירה במהירות שאינה תואמת את יכולת הנגרר. התוצאות הן פציעה מפגיעת מגלשי סקי בעת הנפילה וכן פציעות בעמוד שדרה כתוצאה מנפילה לפנים ועיקום הצוואר לחזה.
מסקנה: המהירות מהשטן. הודעה לימאים 013/2000 הנ"ל מגבילה את מהירות הגרירה בסקי ל-15 קשר. במהירות זו גם אם תהיה פציעה, היא תהיה קלה יותר. הורדה של נוסע למתקן נגרר מתבררת כבעייתית במספר לא קטן של מקרים. הנוסע אינו רגיל לתנודות הסירה בעת עמידתה ונוטה לעמוד על המדרגה ללא אחיזת-יד. מכאן ועד נפילה ושבירת עצמות המרחק קצר.
מסקנה: יש לתדרך היטב את הנוסע ולהכריח אותו לאחוז בידיות האחיזה, המותקנות בד"כ בסירות.
סירה מהירה מאיצה ומאיטה כמעט כמו מכונית. הוסף לכך את התרוממות החרטום בהאצה והתוצאה היא כי נוסע שאינו יושב היטב במקומו, אלא יושב על משענת הכסא או על הדופן-יוטח ויפול בסירה ועלול להפצע.
מסקנה: יש להקפיד על ישיבת הנוסעים במקומותיהם ובמיוחד בטרם האצה או האטה. גרירת אבובים
גורר אבוב נוטה לעיתים לשכוח כי במהירות איטית נסחף האבוב עם הרוח יותר מאשר הסירה. עקב כך נפגעים אנשים במגע עם מצופים ומכשולים בכניסה לתעלת השיט.
מסקנה: נא לסיים את הגרירה בים הפתוח. מסקנה זו עולה בקנה אחד עם הוראה מס' 14 בהודעה לימאים 013/2000 הנ"ל.

יאכטות
תפעול הדינגי כ"מעבורת" הוא בעייתי. נוסעים בלתי-מיומנים נפגעים עקב תנועת הדינגי תחת רגליהם. לעיתים הם נתלים עם היד על חבל כדי למנוע נפילתם למים ואז נפגעים בכתף ולעיתים (נדירות יותר) נופלים על המדרגה ונפצעים מהנפילה.
מסקנה: תדרוך ותרגול הנוסעים קודם לירידה והפעלת ה"מעבורת" ע"י מי שכבר התנסה ויכול לעזור לאחרים המוכשרים לכך פחות.