תאונות אופייניות לפעילות שיט

עו״ד אורי צחורי

תאונות אופייניות לפעילות שיט

על שולחני נערמים עשרות נזקי-גוף בשנה שמקורם בפעילות ימית. מניתוח המקרים ניתן להצביע על נקודות תורפה בטיחותיות החוזרות על עצמן ותורמות את מירב הנפגעים.
אופנועי ים
הנפגע האופייני הוא נוסע אשר יושב בכבדות במושבו ואינו עירני לקפיצות על הגלים. כתוצאה מכך, מגיעים מקרים לא מעטים של פציעה חמורה עד כדי שברי דחיסה בחוליות הגב.
מסקנה: יש לתדרך היטב את הנוסעים לעמידה נכונה עם ברכיים כפופות, על מנת שיפעלו כמשככי-זעזועים וכן להימנע מקפיצות על הגלים, אשר הנחיתה מהם עלולה להיות כואבת.
לעיתים מתהפך אופנוע-ים בגלי החוף ורוכביו נזרקים למים. במספר מקרים נזרק אופנוע-הים על רוכביו על ידי גלי חוף ופצע אותם.
מסקנה: מיד לאחר הנפילה יש להתרחק לאחד הצדדים, כדי להימנע מפגיעת אופנוע-הים.
ישנם מקרי התנגשות בין אופנועי-ים. הסיבות להתנגשות הן חוסר ראות טובה ביציאה בגלי חוף, כאשר אופנוע אחר מגיע עם הגלים. ישנם מקרים של הפלגה יחד, כאשר אחד הרוכבים פונה ללא התראה וחותך את נתיב האופנוע ששט במקביל לו. במספר מקרים נפלו נוסעים כתוצאה מפעלולי שיט דהיינו, סיבובים חדים מאוד ופתאומיים. מעניין שכל המקרים ארעו בכנרת ונראה כי בהעדר גלים מחפשים המשיטים ריגושים אחרים. ארועים אלו יכולים להסתיים בפיקה שבורה ועוד מרעין-בישין.
סירות מהירות
מספר פציעות נרשמו בעת גרירת סקי. המכנה המשותף שלהן הוא גרירה במהירות שאינה תואמת את יכולת הגולש הנגרר. התוצאות הן פציעה מפגיעת מגלשי סקי בעת הנפילה וכן פציעות בעמוד שדרה כתוצאה מנפילה לפנים וכיפוף הצוואר לחזה.
מסקנה: המהירות מהשטן. יש להתאים את המהירות לרמת הגולש.
הורדה של נוסע למתקן נגרר ("בננה" או "אבוב") מתבררת לעיתים כבעייתית. הנוסע אינו רגיל לתנודות הסירה בעת עמידתה ונוטה לעמוד על המדרגה ללא אחיזת-יד. מכאן ועד נפילה ושבירת עצמות המרחק קצר.
מסקנה: יש לתדרך היטב את הנוסע ולהכריח אותו לאחוז בידיות האחיזה, המותקנות בד"כ בסירות.
סירה מהירה מאיצה כמעט כמו מכונית. הוסף לכך את התרוממות החרטום בהאצה והתוצאה היא כי נוסע שאינו יושב היטב במקומו, אלא יושב על משענת הכסא או על הדופן יוטח ויפול בסירה ועלול להפצע.
מסקנה: יש להקפיד על ישיבת הנוסעים במקומותיהם ובמיוחד בטרם האצה או האטה.
שברי דחיסה בעמוד השדרה נגרמים, לעיתים, כתוצאה מחבטת הסירה במים לאחר קפיצה על גל. חייבים להתאים את מהירות ההפלגה לתנאי הים וכן להקטין את האפקט, בכך שמכוונים חרטום °10-°20 הצידה מכוון הגלים ולא ישר אליהם.
גרירת אבובים
גורר אבוב נוטה לעיתים לשכוח כי במהירות איטית נסחף האבוב עם הרוח יותר מאשר הסירה. עקב כך נפגעו אנשים במגע עם מצופים ומכשולים בכניסה לתעלת השיט.
מסקנה: יש לסיים את הגרירה בים הפתוח. מסקנה זו עולה בקנה אחד עם הוראה מס' 14 בהודעה לימאים 013/2000 הנ"ל. מעצם טבעו נוטה האבוב לצאת משובל הסירה בעת סיבוב. תכונה זו משמשת להגברת ההנאה, אך היא מסוכנת במצבי חרום. כשהסירה בסכנת התנגשות, והמשיט יבצע פניה חדה למניעת התנגשות, האבוב ימשיך בתנועה מהירה מאד מחוץ לשובל ועלול להתנגש בסירה האחרת.
יאכטות
תפעול הדינגי כ"מעבורת" הוא בעייתי. נוסעים בלתי-מיומנים נפגעים עקב תנועת הדינגי תחת רגליהם. לעיתים הם נתלים עם היד על חבל כדי למנוע נפילתם למים ואז נפגעים בכתף ולעיתים (נדירות יותר) נופלים על המדרגה ונפצעים מהנפילה.
מסקנה: תדרוך ותרגול הנוסעים קודם לירידה והפעלת ה"מעבורת" ע"י מי שכבר התנסה ויכול לעזור לאחרים המוכשרים לכך פחות.
לאחר הורדת מפרשים, יש נטייה לאנשים לרדת ל"קוקפיט" כשידם נתמכת במנור. המנור אינו משענת יציבה והיו מקרים בהם הוא השתחרר מסיבות שונות והאוחז בו נפל. למניעת תאונה כזו עדיף לעבור מהסיפון לקוקפיט בישיבה.