דייג אוהב דגים 26#

מאת יוסי חזום

לדוג עם מפרש או מנוע? חלק 2

אופן בניית כלי השיט, או ההבדל בין סירת מנוע ליאכטת מפרש
 
שדרן
ליאכטות מפרש שדרן ארוך הבולט מקרקעית היאכטה. תפקידו כפול: להעניק ליאכטה יציבות ולהקטין את הסטייה. שדרן זה מהווה מכשול לחוטי דיג ברגע שהדגים מגיעים לקרבת היאכטה. דג שנתפס ולאחר עבודה מאומצת של משיכת החכה ע"י הדייג, מגיע לקרבת היאכטה, מנסה בכל כוחו להשתחרר מהקרס שבפיו על יד צלילות לעומק ותנועה מעגלית. חוט דיג המתחכך בשדרן המצופה בצימדת הים ובצדפות, סופו להקרע, והדג חוזר לים במקום לעלות לסיפון.
ביאכטה מנועית בעלת תחתית שטוחה והמונעת במנוע חיצוני קל יותר לשלוט במיקום הדג ביחס לכלי השיט. הדייג האוחז במקל יכול לכוון את הדג ולא לתת לו להגיע לתחתית היאכטה, גם אם הדג צולל לכיוון החרטום הדבר לא חייב להסתיים בקריעת החוט.
במפרשית ובמנועית ניתן להתגבר על הבעיה בעזרת עבודת הגה ומצערת נכונה, אך מה קורה כשאנו עוגנים?
 
מרפסת
הבדל מהותי נוסף בין שני סוגי כלי השיט הוא ב"מרפסת" של המנועית לעומת הקוקפיט של המפרשית.
מרפסת כהגדרתה היא שטח רחב ידיים שניתן לנוע בו בחופשיות לכל הצדדים והוא מוקף במעקה.
קוקפיט לעומת המרפסת הוא שטח סגור שישנם בו מושבים, הוא רחוק מקו המים וקשה מאוד לנוע בו בחופשיות עם מקל דיג ביד.
הקוקפיט גבוה בהרבה מקו המים לעומת המרפסת שנמצאת ממש בקו המים ומאפשרת להכניס בקלות יד למים כדי לעזור לדג לעלות או כדי לשחרר חוט שנתפס במדף המנוע.
קוקפיט מאובזר לרוב ברצפת דק מרשימה ואיכותית שגם לאחר הצלחתנו להעלות את הדג לתוכו אנו מסתכנים בהכתמת הדק בדם, שלא לדבר על הכנעתו ואחסונו תוך כדי קפיצות של הדג בין ההגאים והחבלים הרבים ביאכטה מפרשית.
דג שעולה למרפסת מנועית מוכנע בקלות יחסית והמרפסת עוברת שטיפה יסודית ומהירה על ידי כמה דליי מי ים. פעולה קלה ומהירה יחסית לעומת אותה פעולה ביאכטת מפרשים.
מרפסת רחבה מאפשרת העלאת דג גדול באורכו ובמשקלו בקלות יחסית לעומת קוקפיט שאינו בקו המים. אל לנו לשכוח שמשקל הדג גדול יותר מחוץ למים מאשר בתוכם, ומשיכה לא אחראית של חוט הדיג עלולה לקרוע את החוט כמו גם חלק מפיו של הדג.
שוב ניתן לסכם שבמידה ואנו דגים ביאכטת מפרש עם מקל אחד ומצליחים לתפוס דג אחד הדבר יהיה קל יותר לביצוע לעומת דיג במספר מקלות שידרוש מומחיות, מקצועית וניסיון רב.
ביאכטת מנוע המרפסת היא יתרון המאפשר דיג נוח על כל סוגיו וצורותיו
 
אחסנת ציוד הדיג
 
גם כאן ההבדלים גדולים ומשמעותיים. בעוד שביאכטה מנועית יש מקום ייעודי רב לאחסון ציוד דיג הכולל מקלות ארוכים, פיתיונות, דימויים ועוד הרי שלרוב ביאכטת מפרש אין מקום ייעודי שכזה.
בדרך כלל מתכנני יאכטות המפרש אפילו לא חשבו לתכנן מקום עבור ציוד הדיג ואנו צריכים לקחת בחשבון שאת רוב הציוד נאלץ לקחת הביתה, או לאחסנו על המיטות בתוך תאי השינה. ניתן כמובן לוותר על תא שינה אחד לטובת אחסון ציוד הדיג. יש כמובן להגן על המיטה והמזרונים באופן מתאים. מדובר בהחלטה אישית של כל אחד ואחת.
מקלות דיג הינם ארוכים והורדתם לחלק הפנימי של יאכטת מפרש עלולה להשאיר סימנים ופגיעות במהלך השנים על הקירות, הדלתות והארונות וחבל שכך.
בכל מצב יש להקפיד שלא לאחסן לעולם קרסים / דימויים ואבזרים היכולים להינעץ בגוף האדם ו/או לקרוע את ריפודי היאכטה ללא אחסון נכון ובטוח בקופסאות ייעודיות לכך.
 
ערך מוסף למשפחה
בבואנו לבחור את סירת הדיג האופטימאלית עלינו לקחת בחשבון את סגנון הדיג המועדף עלינו ולא לשכוח גם את המרכיב "החברתי" או "המשפחתי".
יאכטת מנוע פתוחה וקרובה לקו המים תהיה טובה לדיג אך תרחיק את המשפחה. יאכטה כזו לא תוכל לספק הצללה מסודרת בקיץ והאנשים יסבלו מקור בחורף.
לעומתה יאכטת מנוע גדולה עם קבינה מסודרת תוכל לענות על צרכים חברתיים מגוונים כגון הפלגה משפחתית נעימה, הפלגה עם חברים, הפלגה בימים חמים או קרים וביצוע הפלגות כייף שלא מוקדשות לדיג.
בנוסף עלינו להתחשב באביזרי נוחות שאולי נזדקק להם כגון: מים מתוקים, כיור, מקלחת, שירותיים, מים חמים, מיטה למנוחה, גז לבישול וכו'.
יאכטות מפרש מצוידות בקוקפיט מוצל למעלה כמו גם סלון ומטבח רחב ידיים למטה, שירותיים ומים מתוקים.
במידה ויציאות הדיג שלנו מסתכמות בשעתיים וחזרה למרינה פעם בשבועיים נסתפק באביזרים בסיסים והכרחיים, אך במידה ויציאות הדיג שלנו הן ליום מלא או אפילו למספר ימים וברצוננו גם לנוח, לבשל ולהשתמש בשירותים אז נהיה חייבים להצטייד ביאכטה מאובזרת היטב .
 
לסיכום ההבדלים רבים וחלקם אף משמעותיים. כל אחד צריך שיעשה את חשבונו האישי בהתאם לצרכיו ודרישותיו. יש לקחת בחשבון ולא לזלזל בנושא הדלק שהופך למרכיב משמעותי ויקר בחיינו ויש לצאת מנקודת הנחה שהדלק לא יוזל בעתיד.
 
בין אם אתם אנשי מפרש או אנשי מנוע, התחשבו בנקודות הרשומות מעלה כאשר אתם מחפשים יאכטה שמטרתה לספק את יצר הדיג שלכם. מנגד, אל תשכחו גם את היתרונות והחסרונות של כל כלי שיט, בין אם מנועי או מפרשית. בסוף, ההחלטה היא שלכם וההנאה שבתפיסת דג נפלאה בכל כלי שיט!