דייג אוהב דגים 23#

מאת מנש דגא ויוסי חזום

דיג מקיאק - כתבה 2

בחירת קיאק לדיג
בשוק קיימים דגמים רבים של מיטב יצרני הקיאקים בעולם. כל יצרן בונה את הקיאקים בהתאם לרעיונותיו המסחריים ובהתאם לניסיונו. את מרבית הדגמים ניתן לזווד ולאבזר כקיאקי דיג. בקיאקי "ישיבה עליונה" ישנם מספר אלמנטים עיקרים, מעבר לאורך ורוחב הקיאק כגון: ישיבה גבוהה / נמוכה, תחתית עם או בלי שדרן (קיל), תנוחת הישיבה, מיקום חורי ניקוז למים וכמובן מרכיב העיצוב, הצבע ועוד.
קודם ביצוע הרכישה יש להתאים את נתוניו הפיזיים של הקיאק לצרכים האישיים של השייט. בעיני קיים מרכיב אחד אשר לו החשיבות הרבה ביותר, והוא גם זה שיקבע את מרחקי החתירה. מרכיב זה הוא – אורך הקיאק, ואין זה משנה איזה סוג קיאק נבחר. קיים כלל ברזל – "קיאק ארוך לחתירות ארוכות – קיאק קצר לחתירות קצרות".
חתירה בקיאק ארוך מאפשרת שמירה טובה יותר על כיוון החתירה. הקיאק הארוך "ירכב" על הגלים להבדיל מקיאק קצר שיתקשה לשמור על כיוון והגלים יאטו את מהירותו. מרבית הקיאקים המשמשים לדיג הינם באורך בין 4 ועד 8 מטרים. בשל שמירת הכיוון והמהירות שניתן לפתח. בקיאק ארוך ניתן לחתור במהירויות הנעות בין 5-8.5 קמ"ש למרחקים של כמה קילומטרים ללא הפסקה.
 
הכנת הקיאק לדיג
כיום יש נטייה גדולה מאוד של יצרני קיאקים לשתף את המשתמשים באפיון הקיאקים החדשים הנמצאים בפיתוח, וזאת לצורך התאמה מירבית של הקיאק לצרכי הדייגים. בדגמים רבים ניתן כבר לראות את המשטחים הייעודיים להתקנת מחזיקי חכות, FISHFINDER ,GPS ואפילו תא לדגים חיים כפיתיון. מרבית דייגי הקיאקים בארץ ובעולם משתמשים במכשור אלקטרוני כמו סונאר ו- GPSׂוכל זאת על מנת להגיע לאתרי הדיג בדיוק וביעילות רבה. בכל קיאק ניתן להתקין 2-4 מחזיקי חכות המותאמים לסגנונות הדיג השונים.
חלק נכבד, מהנה ומאתגר בדיג מקיאק הוא מלאכת ה"שפצורים" וההתקנות. ניתן לראות כיום מגוון רחב של "שפצורים", החל מארגז פלסטיק עם צינורות כמעמדי חכה וכלה בסטנדים איכותיים ויקרים. זהו המקום לשלב יצירתיות ודמיון ולאו דווקא לקנות כל דבר מוכן מהחנות.  חשוב מאוד לתכנן ולסדר את החכות והציוד הנלווה בצורה כזו שתתאפשר חתירה ודיג בנוחות מחד ונגישות קלה מאידך. חשוב לוודא שאין חבלים, חוטים ורצועות אבטחה ארוכים מדי העלולים להקשות על תפעול הקיאק או שיקשו על העלייה והירידה למים בעת הצורך.
 
ציוד דיג
דיג מקיאק להבדיל מדיג חופי חושף אותנו למגוון נרחב של זני דגים בגדלים שונים ולשם כך נידרש ציוד מתאים. ניתן לומר שהציוד זהה לזה של דייגי הסירות למעט מרכיב אחד חשוב, והוא אורך החכה. לנתון זה ישנו מרכיב בטיחותי חשוב בדיג מקיאק ורצוי להשתמש באורכים הנעים מ- 1.8 מ' עד 2.15 מ', זאת משתי סיבות:
1. לאפשר העברה של החכה מעבר לחרטום
2. בעת מאבק עם דג גדול לאפשר מרחב פעולה שבו נוכל לשמור על הקיאק מאוזן על ידי כיפוף גדול יותר של החכה.
מעבר לכך יש להתאים את הציוד בהתאם לתקציב ולדגי המטרה אותם אנו מנסים לדוג.
 
לחשוב בטיחות
כמו בכל ספורט ובמיוחד בספורט ימי יש לדאוג בראש ובראשונה לבטיחות. בטיחות בקיאק מבחינתי היא מעבר לציוד הבטיחות שאותו אפרט בהמשך אלא בחשיבה, בתכנון, בהערכות ובעיקר בהכרות טובה בין שלושת המרכיבים "הים- הקיאק -אני". אם נדע לשקלל את שלושת המרכיבים האלו והיכולות של כל אחד מהם ביחד ולחוד תוך שימוש בציוד הבטיחות הדרוש, נוכל לצאת לים בבטחה, להנות והכי חשוב גם לחזור למשפחה שלמים, בריאים ומרוצים לאחר עוד יום של כייף בים.
ציוד הבטיחות הוא הרבה מעבר לאפוד ציפה, כובע ומים. ישנם מספר אביזרי בטיחות נוספים שהינם חובה מבחינתי: מכשיר סלולארי במארז אטום שניתן לדבר דרכו, משרוקית, מספריים או סכין לחיתוך חוטי דיג וחבלים, דגל סימון מונף גבוה על מנת שלכלי שיט אחרים יהיה קל להבחין בנו, פנס אטום ואם ניתן גם מצוף עשן.
חשיבות רבה יש לביגוד חתירה מתאים, במיוחד בחורף. הביגוד צריך להיות מותאם לחתירה נוחה ונעימה, אך צריך להיות עשוי מחומרים שיאפשרו עלייה בטוחה לקיאק במקרה של נפילה.