EN

חיפוש

דייג אוהב דגים 22#

מאת מנש דגא ויוסי חזום

דיג מקיאק - כתבה 1

דייג מקיאק הנו ענף ספורט שהחל להתפתח בעולם הדיג בעשור האחרון. הענף החל לקבל תאוצה עצומה עם צאתם לשוק של קיאקי SIT-ON-TOP (ישיבה עליונה). פיתוח קיאקים אלו אפשר חשיפה גדולה ונרחבת של ציבור גדול לעולם הקיאקים והחתירה. השילוב והחיבור בין שיט ודיג הפך במהרה לענף ספורט דומיננטי שהחל לצמוח בקצב מהיר בכל העולם וכך גם בישראל. קיאקים מסוג ישיבה עליונה מאפשרים גם לאנשים חסרי ניסיון קודם בחתירה להיכנס לעולם המיוחד של הקיאקים. המבנה המיוחד, התפעול הפשוט והיציבות הגבוהה של קיאקי STP מאפשרים לצבור מיומנות וכושר חתירה בקלות יחסית לעומת קיאקי ה-TURING (קיאקים המשמשים לטיולים לאורך החוף).
כיום מיטב יצרני הקיאקים מפתחים דגמים המיועדים לדייג הן בהתאמת הקיאק לדייג והן מבחינת יציבות, מהירות ושאר מרכיבי החתירה והשיט החשובים. דייג מקיאק מאפשר לנו לשלב פעילות ספורטיבית עם שייט ודייג לבין פעילות חברתית.
כיום ניתן לפגוש בדייגי קיאקים בכל חופי הארץ החל מראש הנקרה בצפון עד לאשקלון בדרום וכמובן באילת הרחוקה. הנטייה היא לצאת בקבוצות ולהינות מהיתרון של "ביחד אבל לחוד". הכוונה היא שכל אחד אדון לעצמו בקיאק שלו. אך עדיין האלמנט הקבוצתי והביטחון שהחתירה בקבוצה משרה, וכמובן שהאלמנט החברתי הינם חלק בלתי נפרד מכל יציאה לים.
כמו בכל פעילות ימית אנו שמים דגש גדול מאוד בכל הקשור לבטיחות ומיומנות. אלו שני מרכיבים חשובים וזאת עוד בטרם התחלנו בדייג עצמו. מעבר להצטיידות בציוד בטיחות כמו אפוד ציפה ולבוש מתאים למזג האוויר, יש לרכוש מיומנות וכושר חתירה ברמה שתאפשר חתירה מהנה ובטוחה. כושר חתירה משמעו יכולת חתירה ארוכה ומרוכזת לאחר כמה שעות שהיה בים הכוללות דיג וחזרה בטוחה לחוף. ביציאת דיג ממוצעת אנו חותרים למרחקים הנעים מ-2 ק"מ למתחילים ועד ל- 25 ק"מ לחברה הוותיקים והמנוסים.

דייג מקיאק משלב בתוכו סגנונות דייג שונים כמו "טרולינג" "בולוס" "ג’יגינג" בעומק הים בדיוק כמו אלו המתבצעים בסירות וביאכטות. שיטות אלו מחייבות אותנו לחתור לים הפתוח ועל ידי כך לצבור מיומנויות שיט וימאות. ישנה חשיבות רבה להכנה מראש של מסלול חתירה בהתאם לתנאי מזג האוויר, תוך התחשבות במשטר הרוחות והזרמים וכמובן הכרות טובה של החוף שממנו נבצע את הכניסה והיציאה מהמים. ישנם מקרים לא מעטים בהם אנו מבצעים התאמה מחדש של מסלול השייט בהתאם לתנאי הים ואף מוותרים או מדלגים על נקודות דייג שתוכננו מראש.
סגנונות דייג אלו מחייבים אותנו כדייגים להיות ערוכים לא רק מבחינת ציוד הדייג שברשותנו אלא גם לתפיסה והכנעה של דגי מים פתוחים בכל הגדלים והסוגים. כמובן שיש להתחשב במגבלות הקיאק ויכולת החתירה שלנו לאחר מכן. אחד המאפיינים הגדולים של דייג מקיאק בארץ ובעולם הוא הגיל. לרב מדובר בגברים בגילאי 30-55, למרות שאנו מתחילים לראות גם חברה צעירים יותר המשתלבים בתחום.
מאפייני גיל אלו הם ההופכים את קהילת דייגי הקיאק לאוכלוסיה איכותית ומגובשת, שלא מחפשת הרפתקאות מסוכנות וכמעט כולם ככולם יגידו "שהדגים זה רק הבונוס". ענף הדיג מקיאק מתפתח בצעדי ענק ובמהירות רבה הגענו לרמת איבזור קיאקים והתאמת הקיאק לדיג באופן הזהה לארצות כמו ארצות הברית, ניו-זילנד ואוסטרליה, בהן ספורט הדיג מקיאק ותיק ומפותח מאוד.
גם בתחום הדיג אנחנו לא נופלים מארצות אלו השוכנות לחופי האוקיינוסים השופעים בדגים ומידי חודש נרשמות תפיסות מרשימות של מגוון זני דגים בגדלים מרשימים ובשיטות דיג שונות.
דילוג לתוכן