דייג אוהב דגים 18#

יוסי חזום

כולנו שאלנו את עצמנו לא פעם , מתי כדאי ללכת לדוג? בקייץ, בחורף, בסתיו, באביב, ביום, בלילה, כשקר, כשחם, ועוד ועוד.

במאמר זה אנסה להסביר כמה תופעות קיימות והשפעתן על הדייג כגון גאות, שפל, אור, חושך, קור, חום.
המאמר נכתב במקורו על ידי לדייג מסוג גרירת חוטים (זירזור) ומתייחס לדגים הטורפים. לדעתי כל דייג הדג בשיטות אחרות ימצא בו עניין.

עונות השנה וטמפרטורות מי ים
הדייגים והעוסקים בדייג מדברים בקודים של תאריכים. בבואנו לומר מתי יגיע דג האינטיאס לאזורנו אנחנו אומרים בערך בחודשים אוקטובר/ נובמבר.
לעומתנו הדגים אינם חיים לפי לוח שנה עברי או לועזי, הדגים חיים בהתאם לטמפרטורת מי הים והיא שקובעת ומכתיבה להם את מחזור החיים.
לכל דג ישנה טמפרטורת מינימום ומקסימום שמתחתיה או מעליה יהיה לו קשה עד בלתי אפשרי להתקיים.בין טמפרטורת המקסימום והמינימום ישנה טמפרטורה אופטימלית שבה הדגים גדלים, מתפתחים, מזדווגים ומנצלים את מחזור החיים.
מה שקובע בעצם את הימצאות או אי המצאות הדגים אצלנו בים הא טמפרטורת המים. בכל אזור בים יש טמפרטורה שונה, ויהיו דגים שהטמפרטורה תתאים להם ואז לנו הדייגים ישנו סיכוי לדוג אותם.
בבואנו לחלק את השנה לחודשי דייג טובים, בינוניים וחלשים, מקובל לחשוב שעונת הדייג החזקה, דהיינו הימצאות הטורפים בחלק הרדוד של המים ובסמוך לחופים ולשוברי הגלים מתחילה בסביבות חודש אוקטובר. אז טמפרטורת מי הים מגיעה לשיא של 26-28 מעלות. העונה מגיעה לשיאה בסביבות חודש דצמבר כאשר טמפרטורת מי הים יורדת ל- 20-22 מעלות. העונה מתחילה להיחלש וגוועת לגמרי אי שם בחודש ינואר כשטמפרטורת מי הים יורדת מתחת ל- 20 מעלות.

בחודשים ינואר, פברואר, מרץ: העונה החלשה לדיג טורפים. טמפרטורת מי הים נמוכה והדגים נודדים למחוזות ולמקומות חמימים ונעימים יותר.
כרישים לדוגמא מגיעים דווקא בחודשי החורף הקרים לאיזורי החוף ובייחוד לאיזורי תחנות הכוח (חדרה ואשקלון מקומות מועדפים בשל יציאת מים חמים המקררים את הטורבינות).
כאשר טמפרטורת המים מתחילה להתחמם לקראת חודשים אפריל/ מאי מתחילה שוב עונה קצרה של התקרבות הטורפים לחוף. זאת עד לעלייה גבוהה בטמפרטורת מי הים בחודשים יוני/ יולי/ אוגוסט שבה הדגים מעדיפים להימצא בעומק הים שם טמפרטורת מי הים נמוכה ונעימה יותר.
לסיכום פרק העונות ניתן לומר כי הימצאות הדגים הטורפים נקבעת על פי טמפרטורת מי הים וטמפרטורת האוויר שמעל הים ולא בהתאם ללוח השנה הקלנדרי שבו אנחנו משתמשים.

יש חשיבות רבה למידע על טמפרטורת מי הים שניתן להשיגו כיום בכל אתרי החיזוי ברשת האינטרנט.
בסירות הדייג ישנו חיישן טמפרטורה שנמצא בתחתית הסירה (כחלק ממד העומק) ואשר מראה לסקיפר את טמפרטורת מי הים באופן קבוע. שינויי טמפרטורה חד מלמד כי הסירה נמצאת מעל זרם מים חולף שבו המים תמיד יהיו חמים או קרים מטמפרטורת מי הים שמחוץ לזרם.
ישנו מד טמפרטורה נוסף אשר מורד מהסירה לעומק ונותן חיווי על מצב טמפרטורת המים בעומק מסוים שגם שם ישנם הבדלים בסוגי הטמפרטורות בהתאם לעומק ולזרמים באזור.
כעקרון, טמפרטורה שונה בים מעידה על זרם חולף. זרם חולף הינו עורק חיים ומקור האוכל של הדגים הטורפים, שחלק גדול ממזונם עובר בזרם זה אשר הינו כר גידול ושהיה לדגים קטנים יותר המחפשים מים חמימים או נסחפים בזרם.