דייג אוהב דגים 12#

שמעון נמר

הקרס שאנו משתמשים היום בדייג כדבר מובן מאליו עבר שינויים רבים עד שהגיע למה שהוא היום.

בשחר ההיסטוריה כבר כ-8000 שנה לפני הספירה החל האדם לייצר לעצמו עזרים לשיפור מיומנות הדייג והכין את הקרס הקדומה הידועה בשם GORGE , שהייתה עשויה משריון צב או קסמי עצמות באורך של 10 ס"מ עם קימור באמצע ומחוברת לחוט דרך חור במרכז הקימור. על ה-GORGE היו מצמידים פיתיון וכל זה חובר לחנית, כשהדג היה נלכד באחד מקצות הקימור היו נועצים בו את החנית. לשיטת הדייג הזו הנחשבת לדייג הראשון עם קרס נמצאו עדויות באירופה ומצריים. ערכת הדייג הראשונה נמצאה להפתעתנו אצלנו כ-7000 שנה לפני הספירה.
הקרסים הראשונות שנראו דומות למה שאנו מכירים היום נתגלו בנורווגיה לפני 7000 שנה בערך, והיו עשויות מעצם חיות לעומת זאת באיסטר איילנד נמצאו קרסים עשויות עצם אדם, וההסבר לכך שבאיים אלה לא היו חיות גדולות. כמו כן נמצאו קרסים עשויות משילוב של אבן ועץ אבל הן לא היו עמידות ורובן שבורות.
השילוב של דייג עם קרס וחכה (מקל דייג) הופיע לראשונה במצריים לפני כ-2000 שנה ואצל הסינים כאלף שנה מאוחר יותר. בימי הביניים החלו להופיע קרסים ממתכת שנעשו מסיכות מכופפות ולאחר מכן התחילו אנשים להתמחות ביצור קרסים באופן מקצועי.
במאה ה-17 החל שיווק מסחרי של קרסים ע"י חברת KIRBY האנגלית ששלטה בשוק שבגלל שייצרה קרסים מפלדה. סוד ייצור הקרסים הועבר לנסיך רופרט צ'רלס, אחיין המלך צ'רלס הראשון, שהיה איש צבא וממציא. הנסיך הכניס את השימוש בקרסים של KIRBY לצבא כפריט חשוב במסעות הקרב הארוכים שהיו אז ועזרו בהשגת מזון במהלך המסעות.
ב-1660 הומצאה העין בקצה הקרס ע"י ממציא בשם FORTIN בכדי להקל על קשירת החוט לקרס.
עד המאה ה-18 היו קשיים בייצור הקרסים ממתכת בגלל הטכנולוגיה של אותה תקופה ולכן התחילו כבר אז לשלב קרבון ביצור הקרס. זה הביא לייצור מהיר יותר של קרסים שהפכו לדבר פשוט והמוני. בהמשך נוספו יצרני קרסים שהם KENDEL , REDDITCH , LIMBERK והפכו להיות מתחרים של KIRBY . ארבעת חברות אלו הפיצו את הקרסים לכל העולם. במאה ה-19 התחילו לצבוע את הקרסים גם בכחול ושחור. בשנת 1876 הוקמה חברת O.MUSTAD & SON בנורווגיה שהפכה לחברה המובילה בעולם בייצור ופיתוח קרסים ופועלת עד היום.
עכשיו נפסיק עם ההיסטוריה וניגש לזמננו. בעבר הדייג החובב רכש קרסים כדבר מובן ופשוט, מכיוון שלא היה מבחר גדול של קרסים ופרמטר הרכישה היה גודל הקרס וקרס עם או בלי חור. היום בעקבות העלייה הגדולה לארץ ב-20 השנים האחרונות, הגיעו הרבה חובבי דייג עם ידע ומודעות לחשיבות השימוש בציוד דיג מתאים לכל סוג דייג בנפרד ועם הביקוש ליותר ציוד, הגיע היצע למוצרי דייג שלא היו מוכרים לדייג המקומי אשר שיפרו את הדייג הישראלי, כך גם קרה עם הקרסים.