EN

חיפוש

תרים ת’טרים

מיכאל ורדון

לוחות האיזון (TABS TRIM ) הם האמצעי הטוב ביותר העומד לרשות השייט על מנת להתאים את כלי השיט שלו: יאכטה מנועית, סירת מירוץ או אופנועי-ים לתנאי הים המשתנים. כלי השיט מסוגל להפליג בים שקט ובים גלי. השוני בתפעול כלי שיט במצבי הים השונים יהיה בשימוש אשר יעשה הסקיפר בלוחות האיזון.

לוחות האיזון (TABS TRIM ) הם האמצעי הטוב ביותר העומד לרשות השייט על מנת להתאים את כלי השיט שלו: יאכטה מנועית, סירת מירוץ או אופנועי-ים לתנאי הים המשתנים. כלי השיט מסוגל להפליג בים שקט ובים גלי. השוני בתפעול כלי שיט במצבי הים השונים יהיה בשימוש אשר יעשה הסקיפר בלוחות האיזון.


מה הם ומה הם עושים?
לוחות האיזון הינם בדרך כלל לוחות העשויים מפלדת אל חלד (נירוסטה) המותקנים על לוח הירכתים בהמשך לכיוון זרימת המים לאורך תחתית כלי השיט. הדרך הטובה ביותר להשתמש בלוחות האיזון היא – לא – להשתמש בהם כלל! פשוט לתת לכלי השיט להפליג ללא הפרעה במים שקטים ולשים לב למצב החרטום כלפי האופק. גובה גל הירכתים חייב להיות מזערי וכדאי שהמנוע לא ישמע כמתאמץ במיוחד, הרעיון העומד ביסוד לוחות האיזון הוא ליצור מצב של הפלגה מיטבית גם במצב של ים גלי אך תוך שימוש נכון בלוחות האיזון. אם נשתמש נכון נקבל סוכרייה נוספת: 20 עד 50 אחוז חיסכון בדלק.


תכירו בבקשה!
לצד ההגה נמצא בדרך כלל מתג השימוש בלוחות האיזון. החיצים מסמנים למעלה או למטה.
החץ המורה כלפי מעלה גורם להרמת לוחות האיזון ואז החרטום יעלה.
החץ המורה כלפי מטה גורם להורדת לוחות האיזון ואז החרטום ירד.

לחץ לחיצה קצרה ותן למערכת ההידראולית להביא את הלוח למצב הנכון. לאחר מכן תוך כדי שמירת מהירות בחן את מצב החרטום, את גל הירכתים, את מד סיבובי המנוע ואת מד המהירות. אם גל הירכתים קטן, מד סיבובי המנוע נשאר יציב והמהירות גדלה אתה בכיוון הנכון. החרטום חייב להיות בזוית קלה כלפי מעלה, במיוחד בים גלי כדי למנוע התחרטמות, כלומר "תקיעת" הסירה כתוצאה מכניסת החרטום למים. לניסיון כמו לכל נושא הקשור לים יתרון גדול. סקיפר המכיר את כלי השיט שלו יודע בדיוק באיזה זווית יש להציב את הלוחות בכל תנאי ים מול הגלים או עם הגלים. אם אין ניסיון, יש לרכוש אותו. הניסיון מושג ע"י משחק עדין בלוחות האיזון תוך בדיקה חוזרת ונישנת של המדדים שציינו קודם. בדרך כלל נדע שהגענו לאיזון אם כלי השיט מגיע למהירות המיטבית, ההיגוי נעשה קל, רעש המנוע אחיד וכלי השיט מאוזן.


האם באמת אתה זקוק ללוחות האיזון?
לבטח שמתם לב שיש כלי שיט המצוידים בלוחות איזון שאינם מתכוונים הידראולית מלוח הפיקוד. בלוחות אלו ניתן לקבוע את זווית הלוח באמצעות בורג ואז הלוחות נשארים במצב סטטי לאורך כל ההפלגה. כמובן שלוחות אלו פחות יעילים מלוחות הניתנים לשליטה. ואולם יש להם חשיבות רבה בתיקון זווית החרטום בכלי שיט אשר איזונם הופר בשל הצבת משקל יתר בחרטום, בירכתים או באחת הדפנות. שימוש מופרז בלוחות האיזון יגרום לצריכת דלק מיותרת ולהורדת המהירות. אך יש מצבים גם בים שקט שבו כדאי לנסות להשתמש בלוחות האיזון. למשל מצב שבו אתה מפליג בזרם חזק או ברוח צד חזקה. במצב כזה עלולים הירכתים להיזרק מצד לצד והשליטה תהיה קשה. הורדת הירכתים ע"י הצבת לוחות האיזון כלפי מעלה תגביר את יכולת השליטה בסירה או באופנוע-הים, תיקון הכיוון באמצעות ההגה בלבד יגרום להורדת מהירות וצריכת דלק מוגברת. הוא כמובן יהיה גם קשה יותר לביצוע.


אתה וגלי חוף
יציאה וכניסה מגלי חוף היא אומנות המחייבת תרגול רב. ביציאה רצוי להרים את החרטום. ממילא כלי השיט בדרך כלל לא מסוגל להגיע למהירות מירבית בשל המרחק הקצר שבין החוף לגל הראשון. מהירות גבוהה מדי עלולה לגרום לנעיצת החרטום בתוך הגל, הצבת כלי השיט או לקפיצה באוויר ולאיבוד שליטה. באמצעות לוחות האיזון נרים את החרטום לזווית מירבית וכך נעזור לסירה או לאופנוע-הים לעלות על הגל ללא איבוד כוח. בעת הירידה לחוף בים גלי רצוי להרים את החרטום ולהוריד את הירכתים. כאשר כלי השיט "תופס" גל הרי שהחרטום שוקע והירכתים נוטים לצאת. מצב זה יגרום לשליטה פחות טובה מאחר וכלי השיט נוטה להסתובב סביב החרטום להגיע למצב מסוים של "דופן לגלים". מכאן ועד סכנת התהפכות המרחק הקצר. הטכניקה הנכונה היא לרוץ לפני הגל כאשר הכלי מאוזן ואז באם הגל משיג אותך, יש להרים את החרטום באופן מירבי, כדי למנוע התחרטמות.

סקי-מים
שימוש בלוחות האיזון על מנת לשפר את ביצועי סקי המים או לוח ה-WAVE BOARD – סקי הלוח, יגביר את ההנאה. ניתן להגדיל את גל הירכתים או להקטינו בהתאם לדרישות ורמת הגולש. גולש המחפש קפיצות יבקש מהסקיפר להוריד את הירכתים כך שגל הירכתים יגדל. גולש טריקס- פעלולים יבקש בדרך כלל מהירות מירבית, כלומר גל ירכתים קטן.


לסיכום: יד אחת על ההגה, אצבע על מתגי לוחות האיזון-(TRIM ) עין אחת על מד סיבובי המנוע עין אחת על מד המהירות ותדאגו שמישהו גם יצפה קדימה. הפלגה נעימה.
דילוג לתוכן