שידרן איתן

גיורא קדר

תמונות היאכטה ההפוכה אשר איבדה את השידרן שלה ופורסמו ברשתות החברתיות זעזעו את קהילת השייטים הבינלאומית. העובדה שהיאכטה הייתה יאכטה אשר יוצרה בפס יצור על ידי יצרן גדול, ותיק ובעל מוניטין רק הוסיפה לדאגה. אפשר להירגע, לא מדובר בתקלה שגרתית. אך אפשר וכדאי ללמוד איך לשמור את השידרן, הוא הקיל בשמו הלועזי.

 
תמונות היאכטה ההפוכה אשר איבדה את השידרן שלה ופורסמו ברשתות החברתיות זעזעו את קהילת השייטים הבינלאומית. העובדה שהיאכטה הייתה יאכטה אשר יוצרה בפס יצור על ידי יצרן גדול, ותיק ובעל מוניטין רק הוסיפה לדאגה. אפשר להירגע, לא מדובר בתקלה שגרתית. אך אפשר וכדאי ללמוד איך לשמור את השידרן, הוא הקיל בשמו הלועזי.
מחקר אשר בוצע לאחרונה על ידי התאחדות השיט הבינלאומית – איס"פ (ISAF) מדווח על 72 מקרים של אבדן שידרן מאז 1982. 50% מהדיווחים מתייחסים ליאכטות תחרותיות אשר מיוצרות עם מקדמי ביטחון נמוכים, בעיקר על מנת להקטין את המשקל. החדשות הרעות הן שיאכטות המיוצרות על ידי טובי היצרנים, נמצאות גם הן ברשימה. בנטו 40.7, בוואריה 42, MATCH ועוד. המשותף לחלק גדול של המקרים אשר נחקרו היא העובדה שניתן היה למנוע את אבדן השידרן. גורם משותף נוסף הוא טראגי, אובדן שידרנים גרם לאובדן חיי אדם. בשנת 2007 יאכטה מדגם פאסט 42 איבדה את השידרן וששת אנשי הצוות נספו. הדוח של איס"פ מונה 24 נספים כתוצאה מכשל בשידרן. המסקנה הבלתי נמנעת היא שכשל הגורם להפרדות השידרן מגוף היאכטה הוא כשל אותו חייבים למנוע בכל מחיר. אחת הבעיות אשר הדוח של איס"פ מעלה הוא ה"כמעט כשל". על מיקרי ה"כמעט" אין דיווחים, הדו"ח מתבסס על מקרים בהם השידרן אבד. ברוב המקרים היו מעורבים בחילוץ משמר החופים או גורמי איתור וחילוץ אחרים אשר הביאו את המקרים לחשיפה ציבורית. מקרים אשר הסתיימו באספנה ותיקון לא הגיעו לידיעת מחברי הדו"ח.
עיתונאי השיט הבריטי הוותיק מתיו שניאן אשר חקר את הנושא עבור המגזין יאכטינג וורלד מעלה את החשש כי קשר השתיקה המאחד את היצרנים והמתכננים אשר חוששים מתביעות ואיבוד מוניטין גורם לחוסר דיון רציני בנושא. מטרת רשימה זאת היא לסקור את הגורמים לכשל כזה ולהצביע על שיטות לזהותם ולמנעם. תתפלאו, זה פשוט.
 
60 שניות על השידרן: לשידרן, או לקיל (keel) בשמו הלועזי, תפקיד כפול. הוא אמור לאזן את הלחץ המופעל על המפרש כתוצאה מנשיבת הרוח ולהקטין את הסטייה ((Lee way מהקורס המתוכנן, הנוצרת גם היא בשל נשיבת הרוח על המפרש. המשותף לכפל התפקידים הוא המעמס האדיר הנוצר על חלק זה של היאכטה. ברור שככל שעוצמת הרוח חזקה יותר, הכוחות הפועלים על השידרן גדולים יותר. השידרן המצוי בנוי מיציקת מתכת המצופה בשכבת אפוקסי או סיבי זכוכית. משקל השידרן יכול להגיע ל 40% ממשקל היאכטה. חיבור השידרן לגוף היאכטה נעשה בדרך כלל באמצעות מוטות הברגה ארוכים העשויים מתכת. הידוק מוטות ההברגה לגוף היאכטה נעשה ע"י אומים אותם אפשר לראות בשיפולי היאכטה קצת מאחורי התורן. אומים אלו צבועים ברוב היאכטות בצבע מגן או מצופים בחומר פלסטי נוקשה.
 
מה גורם לכשל השידרן?
מחברי הדוח של איס"פ מצאו ארבע קטגוריות לכשל:
1. כשל בריתוך השידרן לגוף היאכטה (ברוב המקרים מדובר ביאכטות מתכת).
2. אבדן שידרן בשל עליה על שרטון או התנגשות.
3. בעיה בגוף היאכטה (כמו כשל בתכנון).
4. בעיות בברגי החיבור (לדוגמא, כתוצאה מחלודה).

במקרים רבים ניתן לזהות את הבעיות מראש, בהתהוותן. ברוב המקרים יש סימנים מקדימים הנראים לעין: חלודה באזור החיבור של השידרן ליאכטה קלה לגילוי. מובן שבמקרים כאלו יש לפעול מיד ובראש ובראשונה להתייעץ עם בעלי מקצוע. מהנדסים ימיים וסקיפרים ותיקים ממליצים על בדיקה עצמית שגרתית אותה צריך לבצע כל שייט.   
הרם את כיסוי השיפולים: יש לבדוק את השיפולים באופן קבוע. השיפולים חייבים להיות יבשים. כניסה של מים מחייבת בדיקה. ראשית טעם את המים. אם המים מלוחים מדובר בכניסת מים מבחוץ. יכולות להיות לכך סיבות רבות, אחת מהן קשורה לשידרן, יתכן שהמים חודרים כתוצאה מפגיעה בחיבורי השידרן לגוף היאכטה. סימן מעיד יכול להיות סדקים בציפוי הצבע שמעל הברגים. אם הבעיה קיימת זמן רב יתכן ונמצא סימני חלודה על הברגים ומסביבם.
חלודה: סימן מעיד לבעיה לא רק באזור ברגי החיבור. סימני חלודה מסביב לשידרן מחייבים טיפול מיידי. כאשר מספינים את היאכטה מחוץ למים יש לבדוק את אזור החיבור בין השידרן לגוף. סימני חלודה באזור זה יכולים להיות גם כתוצאה מהחלדת השידרן (העשוי ממתכת) עצמו. פירוק השידרן וטיפול יסודי יהיו מספיקים בדרך כלל על מנת לעצור תהליך זה.
סדקים ושברים: סדקים ושבריםבאזור חיבור השידרןלגוף מחוץ ליאכטה ובאזור החיבור בתוך היאכטה מחייבים בדיקה. אם התופעה קלה יש לעקוב באם היא נמשכת. סדקים עמוקים מחייבים טיפול מיידי. לעיתים סדקים בשכבת הגלקוט החיצונית מעידים על פגיעה בסיבי הזכוכית בשכבה עמוקה יותר.
אבקת סיבי זכוכית: אבקה בצבע לבן אשר מתגלית בשיפולים של יאכטה שאינה חדשה, הוא סימן חמור המחייב בדיקה יסודית. האבקה נוצרת כתוצאה מכשל בגוף, היוצר חיכוך בין שכבות של סיבי זכוכית. לדוגמא: כשל בחיבור בין צלע חיזוק לגוף היאכטה. בים גבוה יש מאמצים על הגוף, השידרן נע והעדר החיבור יוצר חיכוך, האבקה הלבנה היא תוצר החיכוך.
חופש באומי החיזוק: חופש באומי החיזוק המחזקים את השידרן לגוף מעיד על תזוזהבשידרן. אם הברגים גלויים ויש אפשרות לחזק את הבורג, המשמעות היא שבשכבת סיבי הזכוכית באזור החיבור יש כשל. במידה וברגי החיבור לשידרן אינם גלויים, כלומר צבועים או מצופים בחומר קשיח, סדקים רבים ועמוקים בציפוי הקשיח מעידים כי יש דפורמציה.
פער בין השידרן לגוף: הכוונה לפער דרכו ניתן להכניס סכין או מברג – לא סדק. מצב זה מחייב אספנה מיידית.
 
עלייה על שירטון: עלייה על שרטון בעת תנועה קדימה יוצרת אפקט מנוף אשר מעצים אותה. החלק הקדמי העמוק של השידרן הפוגע בשרטון "נע לאחור" ואת התוצאה הקשה יותר נראה דווקא בחלקו העליון האחורי של השידרן. ככל שהשידרן עמוק יותר והפגיעה בשרטון הייתה במהירות גבוהה יותר, עוצמת הפגיעה קשה יותר.
סיפור מהחיים – יאכטה המשמשת להשכרה עלתה על שירטון במפרץ קקוקבה שבטורקיה. נראו סדקים רבים באזור ברגי החיבור ונצפתה חדירת מים. שמאי הביטוח המליץ להוציא את היאכטה ולבדוק את הברגים. בעל היאכטה העדיף לבצע תיקון סיבי זכוכית על הסדקים כדי לעצור את הדליפה. לאחר כמה חודשים כאשר היאכטה הוספנה לטיפול שיגרתי והועמדה בחוף על השידרן, הסתבר כי ריצפת השיפוליים התרוממה באופן ניכר. הבחנת המהנדס הימי הייתה כי כתוצאה מההתנגשות נחלש אזור החיבור בין השידרן לגוף. כאשר היאכטה המשיכה להפליג האזור "עבד" וכתוצאה מכך הלך ונחלש. המשך הפלגה במצב זה עלול היה לגרום לתלישת כל האזור ולטביעה מיידית של היאכטה. תופעות דומות המחייבות אותה התייחסות, הן עלייה על שרטון והשארות עליו, תוך שהיאכטה נחבטת בו, או גלים במעגן רדוד אשר גורמים לחבטות של השידרן בעת מגע עם קרקעית הים. לכן, חילוץ יאכטה אשר עלתה על שירטון באמצעות כלי שיט אחר רצוי שיתנהל בגרירה איטית ולא פתאומית, זאת לאחר שנעשו כל הפעולות להצפת יתר של היאכטה. מהנדסים ימיים רבים ממליצים בכל מקרה של עלייה על שרטון (להבדיל מנגיעה) להעלות את היאכטה להספנה לצורך בדיקה יסודית בהקדם האפשרי.
 
בדיקה לפני קנייה:
לפני קניה של יאכטה מיד שנייה חשוב להיעזר בשמאי מקצועי. מעבר לבדיקה ויזואלית מומלץ על ידי מהנדסים ימיים לבדוק את השידרן כאשר היאכטה תלויה על רצועות המנוע ולא מונחת עליו, באופן כזה קל יותר לזהות תזוזה או הפרדות של השידרן מהגוף.  

אספנה תקופתית היא הבסיס לתחזוקה נכונה
שייטים רבים סבורים כי האספנה השנתית נועדה רק לצורך ניקוי צימדת הים, צביעת צבע מניעה והחלפת מגני האיכול (צינקים). בדיקה ויזואלית של תחתית היאכטה ובמיוחד האזורים והחלקים הרגישים כמו: חיבור השידרן, לוח וציר ההגה, ציר המנוע ותומכיו – חשובים לא פחות. כל אחד מהחלקים עשוי להיפגע מחפץ תת מימי או משרטון. בעת האספנה בדוק מקרוב את תחתית היאכטה, לרוב התקלות העתידיות יש סימנים מעידים מוקדמים, מצא אותם וחסוך מעצמך עוגמת נפש בהמשך!