משחק המחשב של וולוו

מאת גיורא קדר © Volvo Penta. All rights reserved.

עם היד על הלב ובלי לחץ, יודה כל שייט שהחלק הבעייתי של ההפלגה הוא בתמרון הכניסה והיציאה ממקום העגינה. סיפורי סערות ומזג אוויר קשה נשמעים כסיפורי גבורה אבל הם נדירים, לעומת זאת, כל שייט יכול לספר על כניסות למקום העגינה שהסתיימו באופן לא סימפטי.

רוח צד, זרם חזק, צפיפות כלי שיט, מצופים, שרשרות, חבלים, כל אלו מקשים על היציאה או הכניסה למעגן ודורשים מיומנות הולכת וגדלה ככל שכלי השיט גדל והמרינות "נסתמות". כאן נכנסת לתמונה חברת וולוו עם מערכת חדשה ומעניינת שתשפר מאוד את היכולת להתמודד עם הקטע המלחיץ של כניסה ויציאה ממקום העגינה. למערכת החדשה קוראים גוי סטיק (JOYSTICK ) להלן: מוט היגוי! אתם כמובן מכירים אותו ממשחק המחשב בבית. הפעם הוא מותקן בעמדת הפיקוד של היאכטה. היצרנים השוודים אומרים את מה שהם כבר אמרו לאחרונה לגבי חידושים נוספים שלהם, שזה ישנה את השיט לתמיד.

מוט ההיגוי כאביזר לניהוג כלי שיט אינו חידוש. כבר לפני עשר שנים נראו מוטות היגוי בכלי השיט הקטנים. באוניות צי הסוחר הם הופיעו כבר קודם לכן. מוטות היגוי ידעו לשלוט בזוג מדחפי ירכתיים וביאכטות מנועיות גם בחרטומן, במשולב עם מדחפי הירכתיים. החידוש של וולוו הוא שמוט ההיגוי יודע לתת פיתרון לתנועה רוחבית ומנצלת לתנועה זאת את כוח המנועים ללא צורך בחרטומן. בנוסף מוט ההיגוי מסוגל להעביר פקודת סיבוב או בלימה, על ידי הטיית המדחף מציר האמצע לסיבוב או הפיכתו ב 180 מעלות לבלימה. לעומתו מוט ההיגוי בגרסתו המוכרת והישנה מסוגל לסובב את היאכטה על ידי TWISTING , כלומר שינוי במהירות סיבוב של מדחף אחד לעומת המדחף השני.


I.P.S – תזכורת
בגיליון 23 של כחול כתבנו על מערכת ההנעה החדשה שוולוו החלה לשווק בחורף 2005. ייחודה של המערכת בהפניית המדחף (או נכון יותר המדחף הכפול) קדימה לכיוון ההפלגה בדומה למדחף של מטוס.
לפיתוח החדש הנקרא בשם I.P.S כמה יתרונות בולטים. המדחף מסוגל להסתובב 360 מעלות והוא משפר את יכולת התמרון של היאכטה באופן בולט מאחר והוא מוצב כלפי החרטום ואינו סובל מהפרעות זרימה. באופן כזה הוא נותן הספק גבוה יותר באותם מהירויות סיבוב. כלומר, יותר מהירות ופחות ניצולת של דלק. מסתבר שהרעיון של וולוו תופס. ז'אן דהלסטן מנהל הפיתוח העסקי של חטיבת מנועי כלי שיט קטנים בוולוו סיפר לי כי תוך פחות משנה (היחידות הראשונות של ה I.P.S סופקו באביב 2005) נמכרו כ 600 יחידות I.P.S ליצרני כלי שיט מנועיים, אשר קודם לכן התקינו מספר דגמים ניסיוניים. "הופתענו מקצב ההזמנות אשר היו מעל לציפיותינו. "המפתיע הוא שכבר בחודשים הראשונים כ 25% ממכירות יחידות ההנעה של מנועי ה 400 כ"ס היו מדגם ה"I.P.S אומר ז'אן.
"כחול": האם שיניתם או שיפרתם את המערכת לאחר שכמה מאות יחידות יצאו לשוק ?
ז'אן: לא, הסתבר שלאחר כעשר שנות פיתוח, המוצר שיצא לשוק לא הצריך שינוי כל שהוא.
"כחול": מי היצרנים שהתקינו I.P.S ?
ז'אן: כידוע הלכנו מתחילת הפיתוח יד ביד עם יצרנים מהבולטים בעולם. בנטו מצרפת, בוואריה מגרמניה, רודמן מספרד וטאורה האמריקאית. כיום המכירות מתחלקות פחות או יותר שווה בין היצרנים שמניתי.

הצגה שנייה : משנים את השיט לתמיד:
הפיתוח החדש מבית וולוו, הוא מהפכני לא פחות מאחיו הבכור ה I.P.S . איך העסק עובד? התשובה הקצרה היא פשוטה מאוד והתשובה הקצת יותר ארוכה מובילה אותנו למיקרו מחשב הנמצא בין המנוע ויחידת ההנעה לבין מוט ההיגוי. המחשב יודע לתרגם את תזוזת מוט ההיגוי לפקודות המועברות למצערת המנוע (טרוטל) וליחידת ההנעה (הגה).
אתה רוצה לפנות ימינה ?
סובב (בעדינות!) את מוט ההיגוי ימינה.
אתה רוצה לפנות לאחור?
סובב את מוט ההיגוי 180 מעלות.
עד כאן פשוט. אבל המוט יודע גם לקחת אותך הצידה בכיוון 90 ימינה או שמאלה. בדומה למנוע חרטום או למנוע ירכתיים (BOW\STERN THRUSTERS ) ההבדל בין מנועי החרטום והירכתיים לשיטה החדשה הוא שמוט ההיגוי השוודי עושה את זה בעזרת מנועי כלי השיט, כלומר, העוצמה שתקבל כאשר תרצה להכניס את היאכטה למקום עגינה נגד רוח צד תהיה העוצמה המירבית אותה יודעים מנועי היאכטה לספק. פשוט הטה את מוט ההיגוי הצידה היאכטה תחל לנוע לאותו הכיוון. רוח הצד לא מאפשרת התקדמות. הטה יותר את המוט ותקבל יותר כוח. כל אלו מאיתנו שניסו להכניס כלי שיט בעזרת החרטומן מול רוח צד של 20 קשר בוודאי מבינים את היתרון. ההפעלה שלו כל כך פשוטה שיש לי הרגשה שהיא "תהרוג" את הגאווה המקצועית של חלק מהשייטים.

איך זה עובד ?
לחיצה על כפתור מעביר את הפיקוד למוט היגוי קטן ואלגנטי. לאחר מכן כל תזוזה של מוט ההיגוי תתורגם לפקודת מחשב. המחשב ייתן לכל מנוע מתוך 2 המנועים ולכל יחידת הנעה את הפקודה המתאימה לה. נניח שאתה רוצה להפליג הצידה עם דופן ימין. מדחף ימין יקבל פקודה לעבוד בזווית של 45 מעלות כלפי החרטום ולפעול לאחור ומדחף שמאל יקבל פקודה לעמוד בזווית של 45 מעלות כלפי החרטום ולפעול קדימה בעוצמה פחותה. הכוח השקול שיפיקו שני המנועים יניע את היאכטה ימינה. הטייה חזקה יותר של מוט ההיגוי תפיק מהמנועים כוח רב יותר. שוב המחשב ייתן פקודות אשר יחלקו את הכוח באופן המתאים בין המנועים.

כמה זה עולה?
איין בלק מחברת דיקיס אינטרנשיונל מייצג בדרום אנגליה את קבוצת בנטו הצרפתית. בנטו יצרנית כלי השיט הגדולה באירופה מציעה גם את המנועית FLYER12 שלה בשתי גרסאות: בהנעת ציר (SHAFT) רגילה ובהנעת I.P.S. בשתי הגרסאות ניתן לקבל מנוע וולוו 400 כ"ס או 500 כ"ס.
המחיר לדגם המונע בעזרת ציר עם מנוע 400 כ"ס הוא, 170,000 לירות סטרלינג (כ-250,000 $) עם חשקה נפשכם בהנעת I.P.S תתכונן להיפרד מ 20,000 לירות סטרלינג (כ-30,000$) נוספת.כל זאת כמובן לפני תוספות. ההפרש בין מנוע 400 כ"ס ל- 500 כ"ס הוא כבר קטן יותר, כ-5,000 לירות סטרלינג בלבד. ההבדל כמובן בין הנעה רגילה ל I.P.S קטן יותר מאחר והנעה במערכת I.P.S מייקרת את החרטומן (כ-2,500 לירות סטרלינג). איין העוסק במכירת כלי שיט מזה למעלה מ-20 שנה מוסיף: "השוק שלנו הוא מסורתי ושמרני מאוד. גם אם מערכת ה-I.P.S תהיה באותו מחיר כמו מערכת הנעת הציר עדין להערכתי רק 70% מהשייטים יקנו את מערכת ה-I.P.S למרות שלדעתי יש לה עליונות".

כחול: "איך היו מכירות ה-I.P.S בשנה החולפת?"
איין: "זאת הייתה השנה הראשונה שבה שיווקנו את ה-I.P.S. התחלנו לקראת הקיץ ועד היום מכרנו 6 יחידות I.P.S לעומת כ-140 יאכטות בהנעה רגילה. בשנה הבאה אני מעריך שהיחס יהיה כ-20% I.P.S לעומת 80% הנעה רגילה. בעולם החדירה של ה-I.P.S גדולה יותר. אבל אנחנו האנגלים ידועים בשמרנותנו, הלא כן?" מוסיף איין תוך לגימת כוס התה של אחר הצהריים.