מוקדמות גביע אמריקה : 35 שנות מצויינות על המים

מאת: ישי יחזקאל ; צילום: יח"צ לואי ויטון

תחרויות השיט המוקדמות של Louis Vuitton Cup קובעות את הטוענת לכתר בתחרות גביע אמריקה, זו גם הזדמנות להצגת קולקציית גברים של מותג היוקרה אשר נותן את החסות לתחרות, בהצגה זו נקבע קו האפנה של השיט העולמי.

תחרויות גביע אמריקה הנערכות מאז 1851, ומקצה המוקדמות תחת השם היוקרתי 'לואי וויטון', נחשבות למובילות בעולם השיט. בית האופנה לואי וויטון הוקם ב-1854, ונחשב מאז הקמתו למותג מוביל ויוקרתי. אך טבעי ששני מותגים מובילים אלו, חוברים זו השנה ה-35, לאירוע משותף של יוקרה, תחרותיות וחדשנות בתחום השיט והאופנה.

התחרויות המוקדמות, הגמר ומאוחר יותר – גביע אמריקה עצמו, יערכו השנה לראשונה באי ברמודה. האי, שלו מסורת שיט ארוכה, מארח בין החודשים מאי עד יולי מספר תחרויות שיט חשובות. איזור ה-Great Sound הנמצא בין האיים בחלקם המערבי, ידוע ברוחות קבועות וים שקט יחסית – אזור מושלם לתחרויות שיט. במקום נבנה כפר לתחרות באיזור ה-Royal Naval Dockyard ההיסטורי שכולל, מעבר לתשתית עבור הקבוצות והיאכטות, גם אזורים אשר נבנו לצפייה מקרוב, עבור הצופים וכלי התקשורת.

אזור התחרות בברמודה הכולל את המספנה ההיסטורית של הצי הבריטי, היה פעיל מ-1809 ונחשב ל"גיברלטר של המערב". המספנה עצמה איננה פעילה מ-1951 וכיום נמצאים במקום מקומות בילוי, מרכזי קניות ומסעדות, מוזיאונים המוקדשים להיסטוריה הימית של ברמודה וכן מתקני התשתית של תחרויות השיט.
לקראת התחרות צפויים להגיע מבקרים וחובבי שיט רבים, רבים מהם על סיפון היאכטות שלהם. ברמודה כולה מתכוננת לאירועי השיט אשר בוודאי יתנו דחיפה תיירותית, כלכלית ותקשורתית לאי.

בחודש יוני תיערך במקביל גם תחרות גביע אמריקה לנוער (התחרות נערכת על גבי קטמרנים AC45). אירועי שיט חשובים נוספים הם הרגאטה לסופר-יאכטות של גביע אמריקה והרגטה ליאכטות J Class.

הקבוצות השונות מתחרות על גבי יאכטות טרימרן בדגם הייחודי של גביע אמריקה, במפרט IACC (International America's Cup Class Rule): אורך – 25 מ׳, משקל כולל – 24 טון, גובה התורן – 35 מ׳, משקל איזון – 19 טון, שטח מפרשים – 325 מ״ר במעלה הרוח, 750 מ״ר במורד הרוח וצוות של 17+1 (״האיש ה-18״ משמש כ״משקל נוסף״ ובדרך כלל ניתן לספונסר או סלבריטאי).

תחרות גמר גביע לואי ויטון מתקיימת בשלושה סבבים. בראשון, Round Robin 5 קבוצות. הקבוצות מתחרות בשני סבבים מה-26 במאי עד ה-3 ביוני. 4 המובילות יתחרו בחצאי גמר של הטוב מ-9 שיוטים ב-6-8 ביוני וסבב גמר בין ה-10-12 ביוני. המנצחת בתחרות הלואי וויטון, בין קבוצת האמירויות (Emirates Team New Zealand), ארטמיס (Artemis Racing), גרופאמה (Groupama Team France), לאנדרובר (Land Rover BAR). וסופטבנק (SoftBank Team Japan), תהיה ״הטוענת לכתר״ שתתחרה בגביע אמריקה מול המחזיקה, קבוצת אורקל ארה״ב (Oracle Team USA), אותה מוביל הסקיפר ג׳ימי ספיטהיל (Jimmy Spithill). גביע אמריקה עצמו נערך בשיטת הטוב מ-13 שיוטים ויערך מה-17 ביוני במשך 10 ימים. ב- 2013 קבוצת אורקל ניצחה את קבוצת האמירויות- ניו-זילנד, אחרי שחזרה מפיגור 8-1 ולבסוף ניצחה 9-8 באחד הקאמבקים הגדולים אי פעם של עולם השיט.

לנדרובר ובן אינסלי פייבוריטים לזכיה

סבבי המוקדמות הנערכים עד לגמר חשובים מאד לקבוצות. מעבר להכרת טקטיקות היריבים ושיפור ביכולות הצוותים עם כל שיוט תחרותי, המנצחים מגיעים עם נקודות בונוס לסבב הגמר. עפ״י התחרויות האחרונות שנערכו בפוקואוקה שביפן, ונצחון בתחרות שנערכה בעומן בפברואר 2016, מסתמנת קבוצת לנדרובר של הסקיפר בן אינסלי (Ben Ainslie) כמועמדת הרצינית לזכיה בגביע לואי וויטון. סר בן אינסלי נחשב לשייט האולימפי המוצלח בכל הזמנים. כבר בגיל 19 זכה במדליית כסף בדגם 'לייזר' ואח״כ עוטר בעוד 4 מדליות זהב ב-4 אולימפיאדות רצופות. אחרי לונדון 2012 החל להתחרות בגביע אמריקה בקבוצה שהקים, זכה יחד עם קבוצת אורקל בגביע הקודם ועכשיו רוצה לעשות זאת בקבוצה הבריטית שהוא מוביל ולהחזיר את הגביע ״הביתה״ לבריטניה. גם קבוצת ארטמיס חזק בתמונה לאחר נצחון בסבב הלואי וויטון שנערך בברמודה באוקטובר.
ראסל קואטס (Russell Coutts) מנכ״ל התחרות אמר בעת הכרזת לו״ז התחרות שהוא מצפה לאחת מהתחרויות המרתקות בהיסטוריה של הגביע. שיוט הפתיחה נקבע בין אורקל ארה״ב לבין גרופאמה צרפת. 

שיט ואופנה יד ביד

תחרויות השיט הגדולות הן גם אירועי אופנה. מותג היוקרה חוגג השנה 36 שנות שותפות עם תחרות גביע אמריקה ומשיק קולקציית ביגוד ואביזרים לגברים שתוצג החל מחודש אפריל בחנויות בעולם וגם בישראל. הקולקציה מציעה ביגוד קז’ואל, נינוח ואלגנטי כאחד וכוללת מכנסים ארוכים ומכנסי שלושת רבעי, דגמי חולצות פולו וחולצות טי, סריגים, ז'קטים, בגדי ים ועוד.

הקולקציה היא בגווני כחול, לבן וצהוב ונגיעות אדום והדפסי גרפיקה של כלי שיט. בנוסף לקולקצית הביגוד, יש גם מבחר גדול של מוצרי עור הכולל מבחר מזוודות, תיקים לנסיעות, כיסויים לדרכון וארנקים, נעליי מוקסין, כפכפים, מחזיקי מפתחות ועוד. כל הדגמים במשחק של דגם המשבצות ומשחק גרפי על לוגו התחרות בצבעי אדום, כחול ולבן. הקולקציה מחברת בין האהבה של הבית לעולם הנסיעות לבין ביצוע חסר פשרות של מוצרי העור והביגוד, כמענה לדרישות החיים המודרניים, להיות אלגנטיים ויחד עם זאת פרקטיים כאחד.

אין ספק שבעונה הקרובה נראה הרבה לואי וויטון על הרציפים ובמרינות בארץ ובעולם. כל תחרות כזו מחזקת את הקשר בין מותג היוקרה ומותג השייט וכמו גם את הערכים המשותפים לשניהם, ביניהם, חדשנות, טכנולוגיה ועיצוב חסרי פשרות כמו גם את רוח החלוציות שאפיינה את שני המותגים.